
Fotó: Krónika
2008. július 01., 00:002008. július 01., 00:00
Kovászna megye több településén jelent bevételi forrást az erdei gomba és gyümölcs gyűjtése és értékesítése, és a megye legmagasabban fekvő települése, Kommandó is ezek közé tartozik. A polgármester úgy fogalmaz: a faluban aki nem beteg, és van egy kevés szabadideje, már az erdő felé kacsingat. Az ezerszáz fős Kommandón a lakosság mintegy 70 százalékának az egyetlen bevételi forrást jelenti az erdei gyűjtögetés. Kocsis Béla elmondta, tavaly öt cég vette át a gombát, és egy a gyümölcsöt. Idén még csak egy személy váltott engedélyt, de még van idő, a papírokat néhány nap alatt be lehet szerezni.
A gombát késő őszig lehet szedni, és jó árban át is veszik. A fajtától függően változik az értéke, a legdrágább a medvegomba. A gomba szedése könnyebb, mint a gyümölcsgyűjtés, mert hamarabb megtelik a kosár, összegyűl a kiló. Viszont romlandóbb, ezért csak olyan szakcégek foglalkoznak a begyűjtésével, amelyek azonnal feldolgozzák, vagy leszállítják a feldolgozónak. Tavaly például hat kereskedelmi társaság kapta meg a jogot, hogy az állami erdőkből begyűjtsék a gombát. Az erdészetnek nincs annyi embere, hogy követni, ellenőrizni tudja, valójában mennyi gombát szednek le az állami erdőkből, ezért olyan szerződést kötnek, hogy mindegyik cég 10 tonnát fizet ki, függetlenül a begyűjtött menynyiségtől. Ha jó esztendő van, és szerencsések, ennek három-négyszeresét is leszedik, ellenben kedvezőtlen viszonyok mellett jó, ha 3-4 tonna összegyűl. A cégek általában 10 lejt fizetnek a szedőnek egy kilogramm gombáért, a medvegomba 30–40 lejt ér.
Egy-két hét múlva kezdődik a málnaszezon is, arra is nagy a kereslet. A gyűjtése aprólékos, nagy munka, az elmúlt évben mégis csak 2,5 lejt fizettek kilogrammjáért. Kommandó területén már beszűkült a terület, ahol málnászni lehet. Az 1995-ös természeti katasztrófa, a nagy széldöntés után a kidőlt erdők helyén hatalmas területeken termett meg az erdei gyümölcs, de az elmúlt 13 esztendő alatt megnőttek a visszatelepített fák, így már kevesebb a málna.
Emilian Cornea, a Kovászna megyei erdészeti igazgatóság osztályvezetője lapunknak elmondta, az 54 hektár állami erdőben minden évben megszervezték a gyümölcsszedést, és begyűjtőközpontokat hoztak létre. Erre azért van lehetőségük, mert öt évvel ezelőtt Kézdivásárhelyen beüzemeltek egy 30 tonna befogadóképességű fagyasztót, ahol tárolni tudják a gyümölcsöt. Az erdei gyümölcsből leggyakrabban lekvár vagy valamilyen ital készül, így nem olyan fontos a minősége, ha a szemek összetörtek, még mindig jól lehet értékesíteni. Cornea arra panaszkodik, egyre nehezebben találnak embert, aki vállalja a szedést. Két évvel ezelőtt például 13 tonna málna gyűlt be, tavaly már csak 1,6 tonna. Kisebb mennyiségnél nehezebb az értékesítés, mert egy teherautó 17 tonnás kapacitású.
Az erdész azt mondja, Bereck környékén van a leggazdagabb lelőhely. Ioan Tomuţ, a berecki magánerdészet vezetője elmondta, bár a népszámlálási adatok nem ezt mutatják, a valóságban Bereckben 800, a hozzá tartozó Ozsdolán pedig ezer roma él, akik gyümölcs- és gombaszedéssel foglalkoznak. Az útszéli eladással többet kereshetnek, hiszen 5–10 lejt is elkérnek egy pohárka gyümölcsért vagy egy kupacnyi gombáért, de ennek nagy a kockázata. Ha tetten érik őket, elkobozzák a termést, így inkább leadják a központokba. Ez esetben még az árusítással sem kell bajlódniuk. A szakemberek egyetértenek abban, hogy egy személy egy nap alatt 3-4 kilogramm gyümölcsöt vagy gombát tud összegyűjteni, a felvásárlói árat pedig a kereslet szabályozza.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?