2009. október 09., 09:462009. október 09., 09:46
A héten három tárcavezetővel találkozott, így hat minisztériumban tudott lobbizni Sepsiszentgyörgy érdekében Antal Árpád. Sepsiszentgyörgy polgármestere minderről a csütörtöki sajtótájékoztatón számolt be. Mint közölte: a kormány több millió lejt ígért a városnak, ugyanakkor az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) képviselőjével 12 millió eurós hitelszerződést kötött meg.
A polgármester elmondta, Elena Udrea turisztikai és környezetvédelmi miniszterként is ígért pénzt a városnak. A turisztikai tárca 4,2 millió lejt már korábban jóváhagyott a Sepsiszentgyörgyhöz tartozó Sugásfürdő felújítására. Amint arról beszámoltunk, a munkálatok elkezdődtek, Udrea pedig megígérte, hogy az év végéig ezt az összeget még 2 millió lejjel kiegészíti, ebből a menedékházat építik fel.
Ugyanakkor a szaktárca finanszírozza a Sepsiszentgyörgy–Sugásfürdő közötti kerékpárút tervének elkészítését. Környezetvédelmi miniszterként Udrea vállalta, hogy törleszti a 2 millió lejt, amellyel a tárca a már elvégzett munkálatokért tartozik.
| Több megyei út felújításának dokumentációját is elfogadta a Hargita Megyei Tanács szerda este tartott rendkívüli ülésén. Az önkormányzati képviselők rábólintottak a 113A jelzésű, Szent Anna-tó felé vezető út leaszfaltozására, a 123 jelzésű, Csíkszentmárton és Egerszék közti szakasz további aszfaltozására, a 123F, Csaracsó és Csíkcsicsó közti és a 128 jelzésű, Borszék és Orotva közti út felújítására, a 123C, Menaság és Pottyond közti 910 méteres szakasz megerősítésére, illetve a 131-es úton egy új homoródszentpáli híd építésére. Borboly Csaba, a megyei tanács elnöke szerint a rendkívüli ülésre azért volt szükség, mert elkészült az említett utak felújításának dokumentációja, és mindennap késéssel veszélyeztetik a pénz megfelelő felhasználását. Mint elmondta, a tárcavezető pénzt ígért év végéig a megye turisztikai fejlesztéseire, továbbá környezetvédelemre, így például a Szent Anna-tó és környéke védelmére. A megyei tanács elnökének elmondása szerint a Udreának nagyon tetszett megyei önkormányzat kerékpárprogramja is, így pénz érkezhet bicikliutak építésére is. Bálint Eszter |
Néhány évvel ezelőtt ugyanis az önkormányzat 32 utca csatornázására 10 millió lej értékű pályázatot nyert a zöld tárcától. Tíz utcában a munkát elvégezték, de a minisztérium nem fizetett. Időközben a pályázat időtartama is lejárt, de most ezt egy évvel sikerült meghosszabbítani.
A helyi románok szimbólumaként számon tartott Mihai Viteazu tér felújítására a város 1,5 millió lejt pályázott a Környezetvédelmi Minisztériumnál, az összeg felét Udrea jóváhagyta, a másik felére új pályázatot nyújtottak be. Egy másik pályázatot az Olt negyed zöldövezeteinek rendezésére adtak le.
Radu Berceanu közlekedési és mezőgazdasági miniszter Antal Árpádnak megígérte, hogy a Kökös–Maroshévíz közötti 12-es országút Kovászna megyei szakaszát idén befejezik, és tavasszal felújítják az országút városon átvezető szakaszát, illetve megerősítik és felújítják az Olt-hidat.
Ugyanebben a konstrukcióban, vagyis hogy az országutak városon áthaladó szakaszait az önkormányzattól átveszi az országutakat felügyelő hatóság, kormánypénzen még további négy utat korszerűsítenek. Új utat és Olt-hidat építenek, ugyanakkor a terelőutat – amelynek már megvan a nyomvonala – a szállítási minisztérium beveszi a terelőútprogramjába, így a terveket is finanszírozza.
Vasile Blaga fejlesztési és belügyminiszter megígérte, hogy idén még 3 millió lejjel kiegészítik a városban már javában zajló hőszigetelési programot. Erre az évre korábban a fejlesztési minisztérium 4 millió lejt már jóváhagyott 700 lakrészt magában foglaló tömbházak hőszigetelésére.
| Több mint 2 millió lejes ráfordítással korszerűsítették a Kolozs megyei Magyarpalatkát és Magyarpetét összekötő, 161G jelzésű megyei utat. A szeptemberben elkezdett munkálatok során a hat kilométeres szakaszon új aszfaltszőnyeget öntöttek, fém védőfalakat helyeztek el a veszélyesnek ítélt szakaszokon, illetve új forgalomjelző táblákat helyeztek ki. A feljavított utat ma 18 órai kezdettel adják át ünnepélyes keretek között. Bálint Eszter |
Antal Árpád ugyanakkor arról is beszámolt, hogy a héten az Európai Fejlesztési és Újjáépítési Bank (EBRD) képviselőjével véglegesítették a szerződést, a bank által jóváhagyott hitelszerződést a tanácsnak kell elfogadnia, majd a Pénzügyminisztériumnak is jóvá kell hagynia. A város 12 millió eurót kap a banktól kedvezményes, ötszázalékos kamatra.
Ezt a pénzt utak, járdák, parkolók építésére, a belváros belső magjának a rendezésére és a közvilágítás korszerűsítésére fordítják. Antal Árpád elmondta, ezzel a hitellel a város a megengedett eladósodás kevesebb mint kétharmadát táblázza be.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.