
Fotó: Mediafax
2010. október 07., 09:152010. október 07., 09:15
Meglepő kezdeményezéssel rukkolt elő Traian Constantin Igaş. A közelmúltban kinevezett belügyminiszter felszólította a megyei rendőrkapitányokat, kezdjenek tárgyalásokat a bankokkal annak érdekében, hogy könnyítsenek a hitelt felvett rendőrök terhein. Az ötletgazda nem Igaş, hanem a rendőrség országos parancsnoka, Petre Tobă. Traian Igaş és Tobă azt szeretnék, ha a bankok újratárgyalnák a rendőrökkel megkötött hitelszerződéseket, és lényeges mértékben lazítanának a törlesztési feltételeken.
A miniszter elképzelései szerint a pénzintézetek csökkenthetnék a kölcsönök törlesztőrészleteit, türelmi időszakot adhatnának a szorult helyzetben levő adósoknak, mely alatt nem kell törleszteniük, vagy átütemezhetnék a visszafizetést. Traian Igaş azért látja mindezt indokoltnak, mert a belügyminisztériumi dolgozókat is sújtó 25 százalékos bércsökkentés miatt egyre több rendőrnek okoz gondot a banki hitelek törlesztése. A rendőrszakszervezet helyesli a miniszter kezdeményezését.
„Nem lesz könnyű tárgyalás, mivel a bankok nehezen engednek, s a rendőrök nagyon sok pénzintézettől vettek fel hitelt. Egészen más az, ha intézményi szinten próbálják meg kezelni a problémát, mint ha egyes személyek próbálnak meg alkudozni a bankokkal. A román rendőrség állománya 70 százalékának van visszafizetendő hitele. Bankkölcsön nélkül lehetetlen normális életet élni. Ez lényegében a mi ötletünk, akkor hozakodtunk vele elő, amikor a kormány a megszorító intézkedéseken dolgozott” – nyilatkozta Marian Gruia, a belügyisek érdekvédelmi szervezetének elnöke.
Petre Tobă optimista a kezdeményezés sikerét illetően. „Ha a tárgyalások sikerrel járnak, akkor a megyei parancsnokok közlik ezt a beosztottjaikkal. Ezt követően minden egyes rendőr egyéni beadvánnyal fordul majd a bankhoz. Remélem, hogy a bankok legalább télre könnyítenek a törlesztési feltételeken, mivel ebben az időszakban a nagyobb számlák is terhelik majd a rendőrök zsebét. Szükség van a kedvezőbb feltételekre legalább addig, amíg az embereink ismét korábbi bérüket fogják kapni” – jelentette ki a főkapitány. Petre Tobă véleménye szerint a bankoknak nincs okuk, hogy ne álljanak kötélnek, ugyanis a belügyminisztérium alkalmazottai megbízható ügyfeleknek számítanak, hiszen biztos jövedelemmel rendelkeznek, a munkaszerződésük korlátlan időre szól, s az esetek túlnyomó többségében pontosan törlesztik adósságukat.
Egyes megyei rendőrkapitányok már eleget is tettek felettesük utasításának, és megkezdték a tárgyalásokat a bankokkal. A parancsnokoknak igyekezniük is kell, ugyanis a belügyminisztert október 8-án kell tájékoztatniuk a tárgyalások kimeneteléről. Banki körökből származó információk szerint a pénzintézetekhez semmiféle hivatalos megkeresés nem érkezett a belügyminisztérium részéről. Pénzintézetek névtelenségük megőrzéséhez ragaszkodó munkatársai azt állítják, a rendőrség állományához tartozó adósokat kedvezményhez juttató megállapodás csak abban az esetben képzelhető el, ha a minisztérium kezességet vállal a szóban forgó hitelekért. Becslések szerint meghaladja a 40 ezret azon rendőrök száma, akiknek törlesztendő hitelük van.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.