Hirdetés

Góbé termékek a székelyeknek

A székelyföldi termékek népszerűsítését, a helyi termelők, kisvállalkozások fellendítését tűzte ki célul a székelyudvarhelyi székhelyű Merkúr üzletlánc, a Góbé termékre keresztelt áruk forgalmazásával. Jelenleg nyolc, Székelyudvarhelyen, Csíkszeredában, valamint Gyergyószentmiklóson található üzletből álló piacot kínál a helyben készült termékeknek.

Jánossy Alíz

Dénes Emese

2010. június 15., 10:202010. június 15., 10:20

„Már több mint egy éve megszületett az ötlet, de tavaly kezdett igazából körvonalazódni, hogy szükség van a térségben a saját márkás termékekre. Akkor kezdtük el az igények, a vásárlási szokások feltérképezését” – nyilatkozta a Krónikának Boros Csaba, a Merkúr üzletlánc tulajdonosa. Mint hangsúlyozta, döntése meghozatalában azt tartotta szem előtt, hogy óvni kellene  a helyi értékeket és a térségben kellene tartani a pénzt. Ötletével pedig felkereste a helyi termelőket.

Mint részletezte, az elején egy egyszerű, Merkúr márkanévvel indult, később aztán a székelyföldi üzletláncként ismert áruház szlogenjéből adódóan is, egy székelyes megnevezést próbált keresni, hogy az általuk forgalmazott termékek nevükben is tartalommal telítődjenek. Így lett a Góbé, tudtuk meg Gönczi Dezsőtől, az üzletlánc marketingmenedzserétől. A szakember elmondta, a felmérések azt mutatják, hogy Nyugat-Európában is megnövekedett az igény az elmúlt években a saját márkás termékek iránt, az itteni tapasztalatok pedig arra irányulnak, hogy ami ott elkezdődik, az másfél év múlva itt is megjelenik, „erre kellett felkészülni”.

Szélesedő termékskála

Bár jelenleg közel húsz termelővel dolgoznak együtt, és még folynak tárgyalások másokkal, a kezdetek itt is kihívást jelentettek. „Első körben nehéz volt meggyőzni a termelőket. Tény, hogy a helyi termékek nem olcsók, és ahhoz, hogy ezek versenyképesek legyenek az importáruval, mind a termelőnek, mind pedig a kereskedőnek engednie kellett, de az összefogásnak meglett az eredménye. Mivel az üzletlánc a termelőnek jóval nagyobb értékesítési mennyiséget biztosít, ezáltal ő is kedvezményesebben tudja forgalmazni termékét” – részletezte Gönczi.

Mára a termékskála is egyre szélesebb és színesebb a szó átvitt és szoros értelmében. A Góbé termékeket ugyanis öt különböző színű címkével látják el: a csomagolt élelmiszer, ami nem sorolható be egy bizonyos nyersanyag alapján, így az asztali mustár, a fűszeres paradicsommártás vagy a havasi méz is, egy krémszínű címkét kapott. A zöld színű jegy jelenleg még egy helyi szakács által készített salátákat bélyegez, de várhatóan ez kerül majd a csíki burgonyára is, amint az is felkerül a Merkúr üzletek polcaira. A liszt alapú ételek, a száraz tészták, a kenyér, sötétbarna címkét kapott, a húskészítményeken vöröses árnyalatú jegy látható, és a jelenleg legnagyobb választékban megjelenített tejtermékek csomagolására egy erőteljes kék színű jelzés kerül.

„A közel húsz termelő 74 különböző árut gyárt az üzletláncnak. Ugyanakkor azért is fontos, hogy végül nem a Merkúr, hanem a Góbé nevet kapták ezek a termékek, mivel így ezeket hamarosan más székelyföldi üzletek is árulhatják, így a sarki ABC-ben vásárlónak is lehetősége nyílik ezekből választani” – fejtette ki a menedzser.

A további tervek között az is szerepel, hogy az Európai Unióban területi, minőségi védjegyként lefoglalt Székelyföldi termékhez csatlakozzanak. Gönczi Dezső elmondta: először egy szakemberrel konzultáltak ez ügyben. Az EU-ban a területi védjegyekkel foglalkozó Kovács Barnával vették fel a kapcsolatot az Uvarhelyi Kis- és Közepes Vállalkozók Szövetségén keresztül. Mint kiderült, a Góbé mint kereskedelmi márka, tartozhat a Székelyföldi minőségi védjegy égisze alá, és egész biztos, hogy pályázni fognak a termékeinkkel, hogy ami megfelel a bizottság kritériumrendszerének, arra felkerüljenek ezek a védjegyek.

„Nagyon szerencsésen alakult, hogy Borboly Csaba, a Hargita megyei önkormányzat elnöke személyesen vette fel a kapcsolatot cégünkkel, mert ebből egy nagyszerű összefogás lehet. Az elkövetkezendő időszakban lesznek még tárgyalások, hogy a helyi kisvállalkozók által kínált áru, amennyiben megfelel az előírásoknak, a Székelyföldi termék minőségi védjegy ernyője alá kerüljön” – szögezte le Gönczi, akitől azt is megtudtuk, hogy a Góbé termékek csomagolásának grafikáján helyet hagytak a minőségi védjegy esetleges feltüntetésére is.

Segíteni a helyi termelőket

A székelyföldi termékek népszerűsítését, a helyi kis- és nagyvállalatok felvirágoztatását célzó Góbé termékek gyártásába olyan cégek is bekapcsolódtak, akinek ez nem jelent új piacot. A Székelyudvarhelyhez közeli Szentléleken működő Gordon Prod Kft. tejfeldolgozó vállalat immár országos népszerűségnek örvend, azonban fontosnak tartják, hogy a helyi gazdáktól vásárolják fel a tejet, ezáltal megélhetést biztosítva számukra. „Nagyon jó ötletnek tartom Boros Csabáék kezdeményezését, mert így hozzájárulunk a vidéki társadalom fejlesztéséhez, de ha nem is a fejlesztéshez, akkor legalább a megmaradáshoz” – fejtette ki a Krónikának Magyari Árpád, a Gordon Prod Kft. vezetője, akitől azt is megtudtuk, hogy bár az évszázados hagyományok alapján készült élelmiszer-féleségekre van kereslet, azért nem ártana még inkább meggyőzni a vásárlókat, megváltoztatni a helyi vásárlási szokásokat, tudatosítani bennük azt, hogy választásukkal nemcsak minőségi, ízletes étkekhez juthatnak, hanem a  helyi termelőket is segítik.

„Az Arterimpex termelő cég, a mi célunk, hogy minél többet adjunk el a termékeinkből” – jelentette ki a Krónika kérdésére Benedek Árpád vállalkozó, a Benedek márkanév alatt közismertté vált hentesárukat gyártó gyergyószentmiklósi cég vezetője. Elmondta, a székelyudvarhelyi Merkúr üzlethálózat vezetője kereste fel az ajánlattal, hogy Góbé védjeggyel szívesen forgalmazná az Arterimpex gyártotta szalámikat, kolbászokat, sonkákat és egyéb hentestermékeket. „Jónak találtam az ötletet, miszerint a székely gyártók termékeit népszerűsítenék, illetve forgalmaznák az új brand alatt, s elfogadtam az ajánlatot” – közölte Benedek, aki szerint az elképzelés életképes, ezt jelzik az egyre növekvő megrendelések is.

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
Hirdetés