
Fotó: Agerpres
2010. március 01., 09:132010. március 01., 09:13
A fejlett technológiai ágazatok fellendülésének reményében nyílik meg ma Hannoverben a világ legnagyobb informatikai szakvására, a CeBIT. A vásárt Angela Merkel német kancellár és az idei társrendező ország, Spanyolország miniszterelnöke, José Luis Rodríguez Zapatero nyitja meg. A jövő hét végéig 68 ország 4150 kiállítója mutatja be termékeit és újdonságait. A 2009-es válságév ismét megtizedelte a CeBIT kiállítóinak számát: tavaly 4300 kiállító vett részt a vásáron, 2008-ban pedig még 5800.
A nagyközönség előtt kedden nyitja meg kapuit a vásár, melynek idei mottója „Connected World”, azaz összekapcsolt világ. A vásár fő témakörei a szélessávú mobil internet, az informatikai biztonság, a közlekedési telematika és a környezetbarát informatika. A vásár számos konferenciának és szakkiállításnak is otthont ad. A vásár keretében kerül megrendezésre a CeBIT Sounds! zeneipari technológiai szakkiállítás is, amelyen a zeneipari és szórakoztató elektronikai ágazat képviselői adnak egymásnak találkozót.
Angela Merkel kancellár hétvégi blogbejegyzésében a CeBIT jelentőségét hangsúlyozta. A vásár fontossága szerinte abban rejlik, hogy egyrészt bemutatja a globális kommunikációs technológia legújabb lehetőségeit, másrészt pedig rámutat a számítástechnika és az informatikai- kommunikációs technológiai ágazatot gazdasági növekedési motorként betöltött szerepére.
A CeBIT évek óta veszít kiállítói számából, ami egyebek között az ágazati szakvásárok gyarapodásával hozható összefüggésbe.
A szórakoztató elektronikai ágazat fő rendezvényévé a berlini IFA és a Las Vegas-i Consumer Electronics Show nőtte ki magát, a mobil kommunikációs ágazat fő seregszemléje pedig a barcelonai Mobile World Congress lett. Tavaly a kiállítási terület egyötödével 200 ezer négyzetméterre zsugorodott, és a látogatók száma is ugyanekkora mértékben, 400 ezerre csökkent.
A Deutsche Messe AG, a CeBIT rendezője a kiállítók számának csökkenésére és a konkurens rendezvények szaporodására már két évvel ezelőtt reagált, és alapjaiban átszervezte a vásárt. A CeBIT profilját fokozatosan a szakemberek találkozójának helyet adó „profi vásár” irányába alakították át. A kiállítók költségeit csökkentették, a kiállítás időtartamát lerövidítették. Idén a vásár már csak öt napig tart, a vasárnap már kiesik.
Amint azt a Messe képviselője hangsúlyozta, idén mintegy 300 kiállító első alkalommal vesz részt a vásáron, közöttük olyan nehézsúlyú játékosok is, mint a Google kiskereskedelmi érdekeltsége, az Amazon. A Google utcakép szolgáltatását, a hevesen vitatott „Street View” szolgáltatást fogja bemutatni.
Fókuszba kerül majd a 3D-technológia is, hiszen az Avatar és a Jégkorszak 3 című háromdimenziós film sikere már a következő évek informatika fejlődési irányát is meghatározza. A 3D-technológia a számítástechnika szinte minden területén jelen van, a gyártók különböző megoldásokkal próbálják termékeiket népszerűbbé tenni. A jelenlegi megoldásoknál a nézőknek azonban egy speciális szemüvegre is szükségük van, ha látni szeretnék a térhatású műsorokat.
A szép, új, háromdimenziós világ mellett a környezetvédelem is egyre nagyobb szerepet kap. A CeBIT-en elsőként két évvel ezelőtt jelent meg a „zöld informatika”, amelynek idén már hatszor akkora, azaz mintegy kétezer négyzetméteres terület jutott az anyag- és energiatakarékos környezettel harmóniában működő gazdaságos megoldások bemutatására.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?