
Fotó: Pixabay.com
Tízezerrel megemelte a bukaresti kormány az Európai Unión kívülről ebben az évben alkalmazható vendégmunkások létszámát. A romániai munkáltatók folyamatosan panaszkodnak, hogy a hazai munkaerő masszív elvándorlása miatt külföldi dolgozók behozatalára kényszerülnek.
2019. augusztus 31., 10:532019. augusztus 31., 10:53
2019. augusztus 31., 11:092019. augusztus 31., 11:09
A tavalyinál kétszer több, 30 ezer külföldi vendégmunkás hozható be idén Romániába, miután a Viorica Dăncilă vezette szociáldemokrata kabinet e heti ülésén tízezerrel növelte az Európai Unión kívülről alkalmazható munkaerő létszámát. A kormány rendszerint minden év végén határozza meg, hogy a következő esztendőben hány nem EU-s állampolgár kaphat munkavállalási engedélyt,
A vállalkozók ugyanis kevesellték az idei évre korábban meghatározott húszezres keretet, a turizmusban érdekelt munkáltatók például állítják: ötvenezer alkalmazott hiányzik az ágazatban.
A kormányhatározat szerint az év első nyolc hónapjában 165 százalékkal több munkavállalási engedélyt bocsátottak ki a hatóságok a tavalyi év első feléhez képest: az idén regisztrált 19 173 kérvény közül 16 540-et jóváhagytak, több mint nyolcszázat elutasítottak, míg 1884 igénylés elbírálása folyamatban van. A legtöbb munkavállalási engedélyt állandó, kihelyezett, valamint magasan képzett vendégmunkások számára állították ki a román hatóságok.
– közölte Marius Budăi munkaügyi miniszter. Az általa vezetett tárca javaslatára a kormány az idei évre eredetileg 20 ezer, unión kívülről érkező munkavállaló alkalmazását tette lehetővé, 5000-rel többet, mint 2018-ban. Az utóbbi években egyébként folyamatosan emelkedett a vendégmunkások kormány által meghatározott létszáma: 2016-ban 5500-an kaptak engedélyt, 2017-ben háromezerrel emelték az unión kívülről alkalmazható személyek számát, tavaly ez a szám tizenötezerre nőtt.
A 2017-ben az Európai Unión kívülről Romániába érkezett külföldi munkaerő életkora 18 és 34 év között változott, a többségük pedig Kínából, Törökországból, a Fülöp-szigetekről és Vietnamból érkezett. Amúgy a kormány azzal számol, hogy több mint egymillió eurós bevételt generálna az államkasszának a létszámemelés, mivel a munkáltatók vendégmunkásonként 100 eurót fizetnek minden egyes engedélyért.
A Hotnews hírportál tudósítása szerint előbbiek azzal érvelve támogatták a vendégmunkások létszámának megemelését (a kormány által jóváhagyott tízezernél sokkal többel), hogy a munkaképes romániai lakosság masszív elvándorlása miatt nem találnak munkaerőt. A helyzet elsősorban vidéken vált tarthatatlanná, ahol képtelenség munkaerőt találni, sokan pedig az állam által nyújtott segélyek miatt nem hajlandók munkát vállalni.
Ezzel szemben a szakszervezetek azt állítják, hogy
ugyanakkor felrótták az üzleti szféra képviselőinek, hogy „rabszolgaként foglalkoztatott” ázsiai vendégmunkásokkal akarják működtetni cégüket. Különben a hazai munkaerőhiány egyik fő oka, hogy több mint 4 millió román állampolgár dolgozik külföldön, ám legtöbben úgy gondolják, a jelenlegi romániai fizetésekért nem térnének haza.
Rendszerszintűvé vált az energiaszegénység Romániában Dumitru Chisăliță, az Intelligens Energia Egyesület (AEI) elnöke szerint.
A Romániai Bankok Szövetsége (ARB) nyilvánosan felszólította a Versenytanácsot, hogy adjon konkrét magyarázatot arra vonatkozóan, hogyan állapították meg a ROBOR-manipuláció miatt szankcionált tíz bank bűnösségét.
Az ANAF csalásellenes ellenőrei adóügyi szabálysértéseket tártak fel a valutaváltóknál országos szinten végrehajtott kísérleti ellenőrzési projekt keretében vizsgált gazdasági szereplők több mint 85 százalékánál – közölte pénteken az adóhatóság.
Márciushoz képest áprilisban 95 lejjel (1,6 százalékkal) 5843 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az áprilisi 10,71 százalékról májusban 10,85 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által pénteken nyilvánosságra hozott adatsorokból.
Miközben ma egy álláshelyre kétszer annyi jelentkező jut, mint tavaly, az álláshirdetések száma harmadával csökkent – a Bestjobs szakértői szerint így lehet összefoglalni a 2026-os munkaerőpiacot.
Rekordot döntött a romániai polgárok által a bankokban tartott pénz összege – közölte az Economica.net.
Összehangolt félretájékoztatási kampány zajlik a Facebookon az új közalkalmazotti bértörvény tervezetével kapcsolatban – állapította meg Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter a Facebook-oldalán csütörtökön közzétette bejegyzésben.
Miközben a régi, ügyvivő kormány jelentős béremelést ígér a pályakezdő pedagógusoknak, az új közalkalmazotti bértörvény, azon belül a tanárfizetések tervezete komoly feszültségeket szül a tanügyben.
A versenyhivatal szerdán közölte, hogy megnyerte azt a két pert, amelyet a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló ROBOR bankközi kamatláb meghatározása ügyében vizsgált bankok közül kettő indított az intézmény ellen.
szóljon hozzá!