
Felesleges ügyintézéssel terheli a vállalkozókat az új előírás
Fotó: Mihály Csaba
Újabb ügyintézés miatt kell elmennie minden vállalkozónak a megyeszékhelyeken található cégbíróságra. Ezúttal a pénzmosás elleni küzdelem jegyében egy nyilatkozatot kell benyújtaniuk, amelyben jelzik, kik a vállalkozás tulajdonosai, a valós kedvezményezettek.
2020. március 09., 07:532020. március 09., 07:53
2020. március 09., 13:312020. március 09., 13:31
Minden bizonnyal torlódás alakul ki a cégbíróságokon, miután az éves könyvelési mérleg leadása után számított 15 napon belül minden cégnek nyilatkoznia kell arról, hogy kik a vállalkozás tulajdonosai, a valós kedvezményezettek. Lakatos Péter, az Állami Számvevőszék bukaresti tanácsosa arra hívta fel lapunk figyelmét, hogy a tavaly júliusban megjelent 2018/129-es számú,
Miután most van a könyvelési mérleg leadásának határideje, tehát a nyilatkozati kötelezettség, valószínűleg torlódást okoz a megyeszékhelyeken működő cégbíróságokon, azonkívül – mint Lakatos is megfogalmazta – felesleges ügyintézéssel terheli a vállalkozókat. „Ha például Kalotaszentkirályon működik egy asztalosműhely, a tulajdonos kénytelen beutazni Kolozsvárra, ott sorban áll, kitölti a nyilatkozatot, majd két nap múlva újra visszamegy a bizonylatért” – mutatott rá Lakatos Péter.
Az országban mintegy 500 ezer cég szerepel a nyilvántartásban, a törvény 56-os cikkelye értelmében mindegyik cégvezető köteles kitölteni a nyilatkozatot. Sokan nem is tudnak arról, hogy ettől az évtől érvényben van ez a kötelezettség, holott a törvény nem ismerete nem mentesít a felelősség alól.
Lakatos Péter rámutatott,
Ezt megkésve, tavaly a parlamenti vakáció előtt sürgősségi eljárással fogadták el, miután a késésért pénzbírságot fizetett az ország, ám nem gondolták végig a törvényhozók, hogy mekkora terhet rónak a vállalkozókra azzal, hogy mindenkire vonatkozik a kötelezettség – mondta a számvevőszéki tanácsos.
Mint részletezte:
Ennek jegyében meghatároznak különböző értékküszöböket, például az korábban is érvényes volt, hogy a tízezer euró feletti összeget készpénzben nem lehet átvinni a határon. „Románia azonban átesett a ló túlsó oldalára, és minden céget nyilatkozásra kényszerít. Ezért sokan azt gondolják, rájuk az előírás nem vonatkozik, mert nem is volt tízezer euró feletti utalásuk, pénzmozgásuk, vagy épp veszteséges volt a cég, de tévednek, mert a kötelezettség mindenkire érvényes” – hívta fel a figyelmet Lakatos Péter.
Azt javasolta egyúttal az RMDSZ politikusainak, hogy nyújtsanak be erre vonatkozó törvénymódosítást, de az már csak jövőre könnyítheti meg a vállalkozók dolgát. A szakértő szerint olyan módon lehetne egyszerűsíteni az eljárást, hogy a cégvezetők, amikor leadják a könyvelési mérleget, egyúttal kitöltik saját felelősségre a nyilatkozatot.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
szóljon hozzá!