2010. május 14., 10:322010. május 14., 10:32
Mint az elöljáró csütörtöki sajtótájékoztatóján elmondta, a kedvezmény nemcsak az újonnan érkező befektetőkre vonatkozna, hanem a már működő vállalkozásokra is, amennyiben bővítik tevékenységüket, beruháznak vagy alkalmaznak.
Megtudtuk, az adót egy pontosan kidolgozott pontrendszer alapján csökkentik, figyelembe veszik a befektetés nagyságrendjét, a létrehozott munkahelyek számát, valamint a tevékenység típusát is. A termeléssel vagy szolgáltatással foglalkozó cég több pontot kap, mint a kereskedő. Például a 15 millió eurós beruházás 30 százalékos adócsökkentést jelenthet, 200 új munkahely 40 százalékot, s ha a cég termeléssel foglalkozik, még újabb tízszázalékos kedvezményt kap, ami összesen 80 százalék. A tervezet véglegesítése előtt a polgármester egyeztet a vállalkozók szövetségével, a kereskedelmi kamarával és a versenytanáccsal is.
„Az adócsökkentést olyan formában kell végrehajtani, hogy ne számítson törvénytelen állami segítségnek, vagy ne jutassa tisztességtelen előnyhöz a kedvezményezetteket” – hangsúlyozta a polgármester. Hozzátette: a tervezetet várhatóan júniusban terjesztik a helyi önkormányzat elé, ha a testület rábólint, már jövő évtől alkalmazzák. A polgármester bízik benne, hogy kedvezően bírálják el az ipari park létesítésére leadott pályázatukat, és akkor legalább öt nagyvállalkozónak tudnak összesen 17 hektár közművesített területet ajánlani, ami 500 munkahelyet jelenthet.
Antal biztató jelnek látja, hogy a héten a lengyel nagykövet és gazdasági attasé érdeklődött a befektetési lehetőségek iránt. „Háromszék és Sepsiszentgyörgy vonzereje, hogy az ország közepén a nyugati szemléletet képviseli, jó munkamorállal, alacsony korrupcióval, becsületes munkásokkal és vállalkozókkal” – hangsúlyozta a polgármester, aki arra is kitért, a statisztikai adatok szerint míg Háromszéken 12,2 százalékos a munkanélküliség és növekvő tendenciát mutat, Sepsiszentgyörgyön csak 4,8 százalék az állástalanok aránya.
„A gazdasági válság nem oldódik meg néhány év alatt, a következő évtizedben nem lehet számítani a munkanélküliség csökkenésére, ezért fontos a jól kidolgozott stratégia” – fogalmazott Antal Árpád. Hozzátette: a sepsiszentgyörgyi önkormányzaton belül munkacsoport alakult, a szakemberek a jelenlegi munkanélküliek és a munkavállalók helyzetét térképezik fel, olyan adatokat gyűjtenek, hogy például hányan tartósan munkanélküliek, vagy hányan dolgoznak a közszférában.
Ezek az információk később segítenek a döntéshozatalban. Antal elmondta, becslései szerint, ha csökkentik a közalkalmazottak bérét és a nyugdíjakat, a sepsiszentgyörgyi érintettek összesen annyi pénzt veszítenek, mint a város egész évi költségvetése. Ha a közalkalmazottak béralapját csökkentik 25 százalékkal, a sepsiszentgyörgyi önkormányzat is kénytelen lesz elbocsátani, mert az értékes szakembereket nem tudja megtartani havi 600 lej fizetéssel, vélekedett Antal Árpád.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.