A Richter már tíz éve van jelen a romániai piacon: a magyarországi cég 1998-ban vásárolta meg a marosvásárhelyi Armedica gyógyszergyárat, és 2003-ban vette fel a cég a Gedeon Richter Románia nevet. „A marosvásárhelyi beruházás értéke meghaladja a 47 millió dollárt. Korszerűsítették a termelőrészlegeket, a laboratóriumokat, valamint az egész vállalat infrastruktúráját. Ennek következtében a marosvásárhelyi üzem emberi használatra szánt gyógyszereket gyártó, korszerű, a nemzetközi standardoknak megfelelő termelőegységgé változott. A minőség javulása oda vezetett, hogy ebben az időszakban a hazai cég exportképessé vált, és ma már a jövedelem fele a külföldön értékesített áru eladásából származik. Termékeinket az Európai Unióban és a FÁK-országokban értékesítjük” – magyarázta a Krónikának Kelemen László József. Mindez úgy vált lehetségessé, hogy Marosvásárhelyen a Gedeon Richter Románia új termékeket kifejlesztő központot hozott létre. Működése első éveiben a központ a hagyományos termékeket jobbította. Majd új technológiákat dolgoztak ki. Ennek eredményeképpen ma a cég 62 terméke közül 47 olyan gyógyszer, amelyeket 1998 után fejlesztettek ki. A többi 15 készítmény is jelentős változáson ment keresztül. E gyógyszerek zöme kizárólag a marosvásárhelyi közösség terméke, a kisebb hányadot más cégekkel közösen állítják elő. Az igazgató szerint a csapat szakértelmére vall, hogy az exportra szánt gyógyszerek közül három módosított hatóanyag leadású, és ezek gyártása igen fejlett technológiát és gyártási folyamatot igényel. Ezek a szerek kizárólag a cég marosvásárhelyi részlegen készülnek.
Folyamatosan fejlesztenek
Az utóbbi években a cég nagy hangsúlyt fektetett a marketinggel, valamint a termékek értékesítésével foglalkozó csoport fejlesztésére. Ez az ügyosztály jelenleg 160 munkatárssal rendelkezik. A romániai cég üzleti forgalma évente 25,1 millió euró, ami azt jelenti, hogy a hazai piaci részesedése 1,7 százalék. Jelenleg Romániában 300 cég gyárt gyógyszereket. Az utóbbi két évben a vállalat vezetősége a termékek értékesítésére is igencsak odafigyelt, hogy mind a lerakatokba, mind a gyógyszertárakba minél szélesebb körben jussanak el a termékeik. Ennek érdekében Romániában két nagybani forgalmazó céget hoztak létre, a Dita Import Export, valamint a Pharmafarm vállalatot. Az előbbibe 2006–2007-ben két másik forgalmazó cég is integrálódott. A Gedeon Richter Románia jelenleg országos szórásban 140 saját gyógyszertárral rendelkezik. Igen jelentős lépés volt az, hogy 2007-ben Marosvásárhely közvetlen közelében, Koronka községben felépítették azt a logisztikai központot, ahol 5200 négyzetméteres alapterületű raktárt és 360 négyzetméteres alapterületű adminisztratív épületet működtetnek.
A volt marosvásárhelyi gyógyszergyár alapgárdáját 1998 után olyan fiatal munkatársakkal egészítették ki, akik az utóbbi években szereztek diplomát a hazai gyógyszerészeti egyetemeken. A Gedeon Richter Románia 580 alkalmazottjának a 47 százaléka felsőfokú végzettséggel rendelkezik. Románia-szerte a cég csaknem 2000 embernek ad munkalehetőséget. Ez év elejétől – hazai vonatkozásban – változás történt a cég életében: az 1996-tól fennálló bukaresti Richter Gedeon-irodát, amely a budapesti termékeket forgalmazta Romániában, marketingtevékenységként a marosvásárhelyi cégbe integrálták. A román fővárosban ilyképpen egy második marketingigazgatóság alakult.
Sikertermékek itthon
A cég egyik legkeresettebb terméke jelenleg egy vérzsírszintet csökkentő tabletta, ebből Oroszországba, Bulgáriába is szállítanak. A Richter Gendeon tamponált aszpirinje is igen népszerű a hazai gyógyszertárakban. Ugyanakkor egy öt komponensből előállított fájdalomcsillapítóval, valamint egy szintetikus antibiotikummal is aratnak. Sikere van továbbá annak a készítményüknek, amelyet a jóindulatú prosztatanagyobbodás ellen használnak a páciensek. Ezt több mint húsz országba szállítják, tudtuk meg Kelemen László József marketingigazgatótól.
M. É.
Richter: gyógyszergyárak három földrészen
A Richter Gedeon gyógyszeripari cégnek jelenleg három földrészen 45 kirendeltsége van, és nyolc termelőegységet működtet Magyarországon, Lengyelországban, Bulgáriában, Oroszországban, Indiában, Németországban és Romániában. A cég vezetősége nemrég bejelentette, hogy Magyarországon megépíti az első kelet-európai olyan gyógyszergyárat, amely biotechnológiai módszerekkel előállított termékeket gyárt majd. A névadó Richter Gedeon 1901-ben alapította a céget. Az 1930-as években már rendelkezett egy bukaresti kirendeltséggel, csakhogy később, a gazdasági válság idején elvesztette kapcsolatát a román fővárossal. Az alapítónak az volt a célja, hogy gyógyszeripari kutatásokat végezzen, egyre korszerűbb, hatékonyabb termékeket fejlesszen ki, ugyanakkor minél több telephely létesítésével az egész világon ismertté tegye termékeit. A kommunista tervgazdálkodás időszakát leszámítva a cég tulajdonosai mindvégig ezeket a célkitűzéseket tartották szem előtt.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?