A Richter már tíz éve van jelen a romániai piacon: a magyarországi cég 1998-ban vásárolta meg a marosvásárhelyi Armedica gyógyszergyárat, és 2003-ban vette fel a cég a Gedeon Richter Románia nevet. „A marosvásárhelyi beruházás értéke meghaladja a 47 millió dollárt. Korszerűsítették a termelőrészlegeket, a laboratóriumokat, valamint az egész vállalat infrastruktúráját. Ennek következtében a marosvásárhelyi üzem emberi használatra szánt gyógyszereket gyártó, korszerű, a nemzetközi standardoknak megfelelő termelőegységgé változott. A minőség javulása oda vezetett, hogy ebben az időszakban a hazai cég exportképessé vált, és ma már a jövedelem fele a külföldön értékesített áru eladásából származik. Termékeinket az Európai Unióban és a FÁK-országokban értékesítjük” – magyarázta a Krónikának Kelemen László József. Mindez úgy vált lehetségessé, hogy Marosvásárhelyen a Gedeon Richter Románia új termékeket kifejlesztő központot hozott létre. Működése első éveiben a központ a hagyományos termékeket jobbította. Majd új technológiákat dolgoztak ki. Ennek eredményeképpen ma a cég 62 terméke közül 47 olyan gyógyszer, amelyeket 1998 után fejlesztettek ki. A többi 15 készítmény is jelentős változáson ment keresztül. E gyógyszerek zöme kizárólag a marosvásárhelyi közösség terméke, a kisebb hányadot más cégekkel közösen állítják elő. Az igazgató szerint a csapat szakértelmére vall, hogy az exportra szánt gyógyszerek közül három módosított hatóanyag leadású, és ezek gyártása igen fejlett technológiát és gyártási folyamatot igényel. Ezek a szerek kizárólag a cég marosvásárhelyi részlegen készülnek.
Folyamatosan fejlesztenek
Az utóbbi években a cég nagy hangsúlyt fektetett a marketinggel, valamint a termékek értékesítésével foglalkozó csoport fejlesztésére. Ez az ügyosztály jelenleg 160 munkatárssal rendelkezik. A romániai cég üzleti forgalma évente 25,1 millió euró, ami azt jelenti, hogy a hazai piaci részesedése 1,7 százalék. Jelenleg Romániában 300 cég gyárt gyógyszereket. Az utóbbi két évben a vállalat vezetősége a termékek értékesítésére is igencsak odafigyelt, hogy mind a lerakatokba, mind a gyógyszertárakba minél szélesebb körben jussanak el a termékeik. Ennek érdekében Romániában két nagybani forgalmazó céget hoztak létre, a Dita Import Export, valamint a Pharmafarm vállalatot. Az előbbibe 2006–2007-ben két másik forgalmazó cég is integrálódott. A Gedeon Richter Románia jelenleg országos szórásban 140 saját gyógyszertárral rendelkezik. Igen jelentős lépés volt az, hogy 2007-ben Marosvásárhely közvetlen közelében, Koronka községben felépítették azt a logisztikai központot, ahol 5200 négyzetméteres alapterületű raktárt és 360 négyzetméteres alapterületű adminisztratív épületet működtetnek.
A volt marosvásárhelyi gyógyszergyár alapgárdáját 1998 után olyan fiatal munkatársakkal egészítették ki, akik az utóbbi években szereztek diplomát a hazai gyógyszerészeti egyetemeken. A Gedeon Richter Románia 580 alkalmazottjának a 47 százaléka felsőfokú végzettséggel rendelkezik. Románia-szerte a cég csaknem 2000 embernek ad munkalehetőséget. Ez év elejétől – hazai vonatkozásban – változás történt a cég életében: az 1996-tól fennálló bukaresti Richter Gedeon-irodát, amely a budapesti termékeket forgalmazta Romániában, marketingtevékenységként a marosvásárhelyi cégbe integrálták. A román fővárosban ilyképpen egy második marketingigazgatóság alakult.
Sikertermékek itthon
A cég egyik legkeresettebb terméke jelenleg egy vérzsírszintet csökkentő tabletta, ebből Oroszországba, Bulgáriába is szállítanak. A Richter Gendeon tamponált aszpirinje is igen népszerű a hazai gyógyszertárakban. Ugyanakkor egy öt komponensből előállított fájdalomcsillapítóval, valamint egy szintetikus antibiotikummal is aratnak. Sikere van továbbá annak a készítményüknek, amelyet a jóindulatú prosztatanagyobbodás ellen használnak a páciensek. Ezt több mint húsz országba szállítják, tudtuk meg Kelemen László József marketingigazgatótól.
M. É.
Richter: gyógyszergyárak három földrészen
A Richter Gedeon gyógyszeripari cégnek jelenleg három földrészen 45 kirendeltsége van, és nyolc termelőegységet működtet Magyarországon, Lengyelországban, Bulgáriában, Oroszországban, Indiában, Németországban és Romániában. A cég vezetősége nemrég bejelentette, hogy Magyarországon megépíti az első kelet-európai olyan gyógyszergyárat, amely biotechnológiai módszerekkel előállított termékeket gyárt majd. A névadó Richter Gedeon 1901-ben alapította a céget. Az 1930-as években már rendelkezett egy bukaresti kirendeltséggel, csakhogy később, a gazdasági válság idején elvesztette kapcsolatát a román fővárossal. Az alapítónak az volt a célja, hogy gyógyszeripari kutatásokat végezzen, egyre korszerűbb, hatékonyabb termékeket fejlesszen ki, ugyanakkor minél több telephely létesítésével az egész világon ismertté tegye termékeit. A kommunista tervgazdálkodás időszakát leszámítva a cég tulajdonosai mindvégig ezeket a célkitűzéseket tartották szem előtt.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.