2008. december 18., 09:502008. december 18., 09:50
Az orosz olajtermelés napi átlagban 9,82 millió hordó volt a múlt hónapban, 0,4 százalékkal kevesebb, mint októberben, és az export napi 3,7 millió hordó a Transneft vezetékhálózatán, 12 százalékkal, azaz napi 350 ezer hordóval kevesebb, mint októberben.
| Az OPEC 2 millió hordós termeléscsökkentésének bejelentését követően a Kuala Lumpur-i határidős és származékos tőzsdén tegnap 2,27 százalékkal tonnánként 488 dollárra drágult a pálmaolaj tonnája az irányadó, áprilisi határidőre. A mértékadó malajziai tőzsdén a pálmaolaj ára évek óta követi a kőolaj áralakulását. Az összefüggés csak első pillantásra furcsa: az a titka, hogy ha a kőolaj drágul, akkor a konkurens növényi olajokból, repceolajból és szójaolajból több fogy bioüzemanyag-gyártás céljára, és szükségképpen nő a pálmaolaj kereslete étkezési célra. |
Azerbajdzsán energiaügyi minisztere, Natik Alijev azt mondta Oránban, hogy Azerbajdzsán kész „több hónapra” napi 540 ezer hordóra csökkenteni termelését a jelenlegi napi 840 ezer hordóról. Két másik nagy, OPEC-en kívüli termelő, Norvégia és Mexikó előre jelezte, hogy ezúttal nem csatlakozik a csökkentési tervekhez. E két ország utoljára 2002-ben vett részt egyeztetett termeléscsökkentésben. Közben az orosz Transneft vezetéküzemeltető szintén tegnap nyilvánosságra hozta a jövő év első negyedévi menetrendtervezetét, és abból az derült ki, hogy Oroszország az első negyedévben 4,5 százalékkal, átlagosan napi 160 ezer hordóval fogja csökkenteni nyersolajkivitelét a mostani negyedévi átlaghoz képest. A szállítási menetrendből kitűnik, hogy az orosz olajcégek a következő negyedévben összesen 42,114 millió tonna (napi 3,43 millió hordó) kőolajat exportálnak majd, a mostani negyedévi 45,045 millió tonna (napi 3,59 millió hordó) helyett. Ugyancsak a Trasneft vezetékein Kazahsztán várhatóan 5,2 millió tonna (napi 424 ezer hordó) kőolajat exportál majd az első negyedévben a mostani negyedévi 5,485 millió tonna (napi 447 ezer hordó) helyett, ellenben Azerbajdzsán 600 ezer tonnára (napi 48,9 ezer hordó) növeli a kivitelét az orosz vezetékhálózaton 250 ezer tonnáról (napi 20,4 ezer hordó).
E közlések után nem sokkal az északi-tengeri Brent könnyűolajfajta hordónként 47,63 dollárra nőtt Londonban februárra, 98 centtel drágább a keddi zárónál. A szaúdi olajminiszter bejelentésekor még 2 dollárral volt drágább a keddi zárónál. A piac már napok óta tudomásul vette az OPEC 2 millió hordós csökkentését – ez a legnagyobb egyszeri kvótacsökkentés az exportőr szervezet történetében.
Nem vár drasztikus olajár-növekedést a közeljövőben az OMV osztrák energetikai konszern vezérigazgatója az OPEC termeléscsökkentő állásfoglalását követően. „Nem hiszem, hogy a világ egyik napról a másikra gyökeresen megváltozna” – fejtette ki Wolfgang Ruttenstorfer. Érvelése szerint a korábbi áremelkedést a szűk termelési és feldolgozási keresztmetszetek okozták, ám jelenleg éppen hogy bővülnek a kapacitások, miközben a kereslet jövőre vissza fog esni. „Az idő szava: a rugalmasságot megőrizni, rövid időn belül reagálni, gyors vezetői döntést hozni” – húzta alá. Mint mondta, arra számít, hogy az általa irányított olaj- és gázipari konszern nyeresége 2009-ben csökkenni fog, sőt a tavalyihoz viszonyítva valószínűleg már idén sem emelkedik az osztalék mértéke.
Hírösszefoglaló
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.