2008. június 27., 00:002008. június 27., 00:00
Az év eleje óta bekövetkezett árcsökkenés mértéke változó, egyes településeken már 15–20 százalék körüli.
A Ziarul Financiar (ZF) gazdasági napilap által készített felmérés szerint az 1980 és 1990 között épült bukaresti lakások ára június folyamán átlagosan 5 százalékkal esett, 2060 euró/négyzetméterről 1976 euró/négyzetméterre. A legnagyobb mértékben a főváros központjában zuhantak az árak, ahol jelenleg akár 20 százalékkal olcsóbban lehet megvásárolni egy lakást, mint egy hónappal ezelőtt. A kerületek többségében 7-8 százalékos volt a csökkenés, de van, ahol stagnáltak, illetve minimális mértékben, 1-2 százalékkal nőttek az árak. Bukarestben nemcsak az árak mutatnak csökkenő tendenciát, hanem az adásvételek száma is: a második negyedévben az ingatlantranzakciók felére csökkentek a január–márciusi időszakhoz képest. A ZF által megkérdezett szakértők a nemzetközi pénzügyi válság számlájára írják a lakásárcsökkenést, amelyhez hozzájárul a Román Nemzeti Bank által megállapított alapkamat emelkedése, valamint a lejnek az euróval szembeni értékvesztése.
Húsz százalékos csökkenés
A jelenség nem korlátozódik a fővárosra, hasonló folyamat tapasztalható az erdélyi ingatlanpiacon is. „Kolozsváron is egyre alacsonyabbak az árak, négy hónap leforgása alatt 20 százalékkal estek. Egy átlagos monostori lakás négyzetméterenkénti ára 1400 euróról 1200 euróra csökkent” – nyilatkozta a Krónikának Gilyén Annamária, az Immobili Ingatlanügynökség menedzserasszisztense. Elmondása szerint az elkövetkező időszakban a lakásárak tovább fognak csökkenni, aminek elsődleges oka az, hogy a kínálat jóval meghaladja a keresletet.
Szatmárnémetiben szintén bánhatják a vevőre váró lakástulajdonosok, hogy nem próbáltak meg már tavaly túladni ingatlanjukon. „A Carpaţi II negyedben januárban 46 ezer euróért lehetett eladni egy háromszobás lakást, most 38 ezer euróért a kutyának sem kell. Nem meglepő, ami történik, mivel csúfság volt, hogy Szatmáron drágább legyen egy lakás, mint Berlinben” – mondja Sepa Mihály Sándor ingatlanszakértő. Véleménye szerint az árak alakulásában azért állt be fordulat, mivel a Nyugat-Európában dolgozó romániai vendégmunkások közül nagyon sokan fektettek ingatlanba, és közülük egyre többen próbálnak meg túladni a befektetésként megvásárolt lakásokon, ami jelentős túlkínálathoz vezetett. Sepa Mihály Sándor úgy ítéli meg, mivel rövid távon a vásárlóerő nem fog növekedni, a lakásárak további csökkenésére lehet számítani.
Kelendőbb az új
Nagyváradon az ország más nagyvárosaihoz viszonyítva kevésbé csökkentek a lakásárak, inkább stagnálásról lehet beszélni. Ugyanakkor az adásvételek száma jelentősen visszaesett. „A tulajdonosok nem nagyon engednek az árból, de nem is tudják eladni a lakásokat. Le van blokkolva a piac” – nyilatkozta Baciu Irén, a Confort Haus Ingatlanügynökség ügyvezetője. A bihari megyeszékhelyen a vásárlók, főleg a fiatalok egyre inkább az új ingatlanokat részesítik előnyben a kommunizmus idején épült lakások ellenében, annál is inkább mivel a két kategória árai között nemigen van különbség, sőt gyakran az előbbiekhez olcsóbban lehet hozzájutni. Egy nagyváradi 20–25 éves tömbházlakás átlagos négyzetméterenkénti ára ezer euró, míg a vadonatúj lakások ára 800 és ezer euró között ingadozik.
Udvarhely kivétel
Székelyudvarhely kilóg a sorból, a székely anyavárosban ugyanis a Ceauşescu-érában épült tömbházlakások árának felső határa még mindig a csillagos ég. A legkelendőbbek a kétszobás lakások, egy-egy ilyen Tábor negyedi ingatlanért 32-33 ezer eurót kell fizetni, ám volt olyan is, amely 37 ezer euróért kelt el a közelmúltban. A háromszobás tömbházlakások ára 35–43 ezer euró között van, ám egy felújított ingatlanért akár 48 ezer eurót is elkérnek. Márton József, a Group Contact Ingatlanügynökség vezetője azt mondja, az udvarhelyi ingatlanárak régiós viszonylatban is nagynak számítanak, Csíkszeredában például 10–20 százalékkal olcsóbban lehet lakáshoz jutni. A cégvezető véleménye szerint a drágaság alapvető oka az, hogy Székelyudvarhelyen mostanáig kevés lakás épült, ha beindulna egy nagyobb ingatlanberuházás, akkor maga után vonná a régi lakások árának csökkenését.
Pengő Zoltán
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?