
Fotó: Mediafax
2008. október 09., 00:002008. október 09., 00:00
Soha nem látott pánikot váltott ki a bukaresti piaci szereplők között, hogy a román tőzsde történetében először – a részvények megállíthatatlan zuhanása miatt – felfüggesztették a kereskedést. A negatív nemzetközi hírekre reagálva a befektetők pánikszerű eladásba kezdtek, ám a kereskedés megkezdése után egy órával már alig voltak a vásárlói oldalon. Így a nyitást követően alig három órával, a vezető papírok indexe, a BET közel 10 százalékot zuhant, a tíz, likviditását tekintve legnagyobb vállalat közül hét – többek között a BRD és a Petrom – elérte a megengedett mínusz 15 százalékos küszöböt. Az öt befektetési alap közös indexe a BET-FI 14,6 százalékot bukott, ezzel – a főleg bankpapírokba fektető alapok – idei vesztesége meghaladja a 70 százalékot.
Nincs ok pánikra?
Ennek ellenére Demeter Róbert-Tamás, a SSIF Broker Rt. (BRK) kereskedője úgy nyilatkozott, a mostani zuhanás csupán a nemzetközi pánik hatása, a befektetők rosszul teszik, hogy felszámolják pozícióikat. „Érthetetlen számomra, hogy a jelentős portfolióval rendelkező befektetők az általános ijedtség hatására kiszállnak, és jóval értékük alatt értékesítik részvényeiket. Én mindenkit kivárásra buzdítok – magyarázta Demeter. – A holnapi nyitásra biztosan visszatér az optimizmus.” A SSIF Broker kereskedője szerint az utóbbi két-három hétben jelentősen megszaporodtak a befektetni vágyó külföldi magánszemélyek, akik elsősorban a SIF-ek és az építőiparban érdekelt vállalatok papírjai iránt érdeklődtek.
Az elmúlt időszak zuhanásai több mint 8 ezer befektetőt riasztottak el a román parkettől, a veszteségek értéke eléri a 15 milliárd eurót. Amint arról lapunkban is beszámoltunk, a Tăriceanu-kormány a befektetők visszacsalogatása érdekében nemrég arról döntött, hogy jövőre megszünteti a tőkenyereség-adót, és a 2009-ben elszenvedett veszteségek átvihetők lesznek a következő évre. Demeter Róbert-Tamás szerint azonban a kormány tőzsdeélénkítésére tett kísérlete nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, sőt a bukaresti vezetőség a napokban bejelentett bér-, valamint nyugdíjemelési szándékával csak tovább súlyosbította a helyzetet.
Globális tőkepiaci felfordulás
Eközben a globális tőkepiaci felfordulás szele elérte a Budapesti Értéktőzsdét (BÉT) is, ahol a pánikszerű eladási hullám következtében az irányadó index délelőtt 18 823 pontig zuhant, ami közel 10 százalékos veszteséget jelentett a keddi záráshoz képest. A blue chipek közül a MOL és az OTP a nap elején 14,8, illetve 12,8 százalékot esett, ami következtében a tőzsdevezetés 10 percre felfüggesztette a kereskedést. A rövid szünet után, úgy tűnt, a BUX magára talál, ám a nap végére mínusz 7,32 százalékon állapodott meg.
A nyugat-európai indexek ötéves mélypontjukra estek vissza, miközben a moszkvai tőzsdén ismét felfüggesztették a kereskedést, miután a MICEX-index értéke 14,3 százalékot zuhant. A tőzsdefelügyelet döntése nyomán leghamarabb két nap múlva lehet kereskedni az orosz parketten.
Óriásit bukott a tokiói értéktőzsde irányadó indexe is, a Nikkei 9,4 százalékot esett, ezzel az öt nap alatt elszenvedett vesztesége elérte a 20 százalékot. A Footsie 6,8, a DAX 7,7, a CAC 40 ennél is nagyobb arányú, 8,2 százalékos veszteséget mutatott kedden kora délután.
Ezzel egy időben, Indonéziában is felfüggesztették a kereskedést miután a vezető index több mint 10 százalékot esett. A hongkongi tőzsde irányadó indexének vesztesége meghaladta az 5 százalékot is.
Az amerikai piacok
Csak pillanatnyi lélegzetvételhez juttatta a piacokat a napközben bejelentett, a világ vezető jegybankjainak összehangolt fél százalékpontos kamatcsökkentése, hiszen az ideiglenes megtorpanást követően az indexek tovább folytatták fékevesztett zuhanásukat. Az akcióban az ECB, a Federal Reserve és a brit jegybank mellett Kanada, Svédország, Svájc központi bankjai is részt vettek. A kamatvágás nyomán az eurózóna alapkamata 3,75, az USA-é 1,5, Nagy-Britanniáé 4,5 százalék lett. Az európai helyzetet meghazudtolva délután optimistán nyitottak az amerikai piacok. A kereskedés első félórája után a Dow Jones index 1,13 százalékos emelkedésben, a Nasdaq 1,53 százalékos emelkedésben volt. Tőzsdenyitáskor a Brent könnyűolaj jegyzése Londonban hordónként 84,14 dollár volt, 52 centtel olcsóbb, mint kedden. Az amerikai WTI típusú nyersolaj 1,26 dollárral 88,80 dollárra esett. Egy euró 1,3660 dollárba került, 0,0032 dollárral kevesebbe, mint előző nap.
Túrós-Bense Levente
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.