
Fotó: Pinti Attila
Románia a rönkfa Európai Unión kívüli exportjának betiltását fontolgatja a masszív illegális erdőkitermelés megakadályozása érdekében – jelentette be Costel Alexe, a bukaresti liberális kormány környezetvédelmi minisztere.
2019. december 06., 15:392019. december 06., 15:39
2019. december 06., 15:402019. december 06., 15:40
A tárcavezető a Digi24 hírtelevíziónak nyilatkozva elmondta, ezt azt intézkedést az EU-tagállamokon belül nem teszik lehetővé a szabad piacra vonatkozó uniós jogszabályok. Alexe közölte, a román államot tízmillió köbméter, illegálisan kivágott fa után 500 millió eurós kárt szenved. Véget kell vetni az illegális fakitermelésnek Klaus Johannis államfő szerint is, aki közölte: maga is hangsúlyos szerepet kíván vállalni ebben.
Az elnöktől csütörtök esti sajtótájkoztatóján megkérdezték, hogy a környezetvédelmi miniszterrel folytatott egyeztetésen volt-e szó az illegális fakivágásokról, illetve hogy tervezi-e a nemzetbiztonsági kérdésekben illetékes Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) elé vinni a témát.
Johannis hozzátette, a miniszter több javaslattal állt elő, amelyek egy részét törvénybe kell foglalni, a másik része pedig miniszteri rendelettel gyakorlatba ültethető, és rövidtávon javíthat a helyzeten. Erre a problémára a kormánynak kell megoldást találnia, nem a CSAT-nak – véli az elnök. Johannis ugyanakkor hozzátette, korábban a védelmi tanács elfogadott egy kerethatározatot ezzel kapcsolatban, „az ebbe foglaltakat azonban nem ültették gyakorlatba, mert a Szociáldemokrata Párt (PSD) valójában nem akarta”. „A PSD mindent megtett, hogy védje a másik felet, a környezetvédelmi minisztériumnak azonban most határozott és világos intézkedéseket kell hoznia az erdők, a természet és végső soron az állami költségvetés érdekében is” – mutatott rá az államfő.
Costel Alexe környezetvédelmi miniszter egyébként nemrég arról beszélt, hogy az illegális fakitermelés mértéke sokkal aggasztóbb, mint azt sejteni lehetett, az országban évente kidöntött mintegy 38,6 millió köbméter famennyiségből ugyanis 20 milliót törvénytelenül vágnak ki. A Greenpeace korábbi kimutatása szerint a túlzott mértékű legális fakitermelés, illetve a falopások és a visszaélések miatt Románia – ahol még több mint hatmillió hektárnyi területet borít erdő, ebből több mint félmillió hektár érintetlen terület – három hektárnyi erdőt veszít óránként, az elmúlt két évtizedben pedig közel 400 ezer hektárnyi erdős területet radíroztak le a térképről.
A bukaresti hatóságok néhány évvel ezelőtt már felfüggesztették a rönkáru, a tűzifa és a fűrészáru exportját, ám az intézkedés mindössze három hónapig tartott. A román parlamentben idén beterjesztett újabb törvénytervezet 2020 januárjától tíz évre tiltaná be a feldolgozásra váró fa kivitelét, ám a javaslatot még nem bocsátották szavazásra, elsősorban a fakitermelők ellenlobbija miatt, szerintük ugyanis az intézkedés nyomán több tízezer munkahely szűnhet meg (az országban évente 5,5 millió köbméter fűrészárut állítanak elő).
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
szóljon hozzá!