
Csökkentés. Ilie Bolojan miniszterelnök húsz százalékos lefaragást akar a kormányzati intézmények személyi állományából
Fotó: román kormány
Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán arra kérte a kormány alárendeltségébe tartozó intézmények vezetőit, hogy húsz százaléklakkal csökkentsék alkalmazottaik számát – közölte kormányzati forrásokra hivatkozva a Digi24 hírcsatorna. Később a kormány megerősítette az információt, 36 intézmény érintett.
2025. augusztus 13., 14:032025. augusztus 13., 14:03
2025. augusztus 13., 15:592025. augusztus 13., 15:59
A Bolojan és a kormány által koordinált ügynökségek és intézmények vezetői közötti találkozó valamivel 12 óra után ért véget. A megbeszélésen részt vevő források a Digi24.ro-nak elmondták, hogy Ilie Bolojan kérése elégedetlenséget váltott ki. Az első beígért létszámcsökkentés a miniszterelnöki hivatalban történt,
Ezen túlmenően összesen körülbelül 40 ügynökség, hatóság, osztály és intézet tartozik a kormány alárendeltségébe. A Digi24 rámutatott: vannak olyan vezetők a kormánynak alárendelt intézményekben, akik havonta többet keresnek, mint a miniszterelnök, még akkor is, ha az általuk vezetett intézmény veszteséges.
Például az Informatikai Kutatóintézet vezetője körülbelül 35 000 lej nettó fizetést kap, ami 7000 eurónak felel meg. Ehhez képest a miniszterelnök, aki a hierarchiában fölötte áll, valamivel több mint 15 000 lej, azaz körülbelül 3000 euró fizetést kap. Mint ismeretes, a Bolojan-kormánynak jelentős megszorításokat kell végrehajtania a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragása érdekében.
Szerda délután a kormány megerősítette, hogy Ilie Bolojan a kabinet ellenőrzése alá tartozó 36 intézmény képviselőivel tartott munkatalálkozón kérte, hogy augusztus 22-ig nyújtsák be az átszervezésre, a hatékonyság növelésére és a teljesítménymutatókra vonatkozó javaslataikat, hogy a kabinet augusztus végéig elkészíthesse az intézmények átszervezéséről szóló törvénycsomag-tervezetet. A kabinet közleménye szerint a miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a kormány három fő irányvonalat fog követni Románia költségvetésének optimalizálása érdekében:
„A működési költségek csökkentése azt jelenti, hogy minden intézménynek meg kell határoznia a szükséges személyzeti létszámot és projektmutatóit, hogy jobb szolgáltatásokat tudjunk nyújtani a polgároknak. Dolgozunk egy olyan jogszabálycsomagon, amely a személyzeti költségek csökkentését írja elő a helyi és a központi közigazgatásban egyaránt” – idézi a közlemény Ilie Bolojant. A kormányfő felkérte az intézmények képviselőit, hogy korrekt számításokat végezzenek, és kiemelte, hogy a hatékonyság és a felelősségtudat kell legyen az a két kritérium, amely szerint az alkalmazottak megtarthatják állásukat.
Bolojan felszólította a 36 intézmény képviselőit, hogy a béreket is elemezzék, és szüntessék meg az indokolatlan bérpótlékokat, ugyanakkor tegyenek lépéseket a digitalizálásra.

Közvitára bocsátották Romániában a helyi közigazgatás takarékosabb és költséghatékonyabb működtetését célzó reform tervezetét, amelyet a fejlesztési minisztérium dolgozott ki a költségvetési hiány lefaragását célzó intézkedések részeként.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
szóljon hozzá!