
Dolgozhatnak. Nyolc hónap áll a kivitelezők rendelkezésére, hogy a rendszereket átadják
Fotó: Pixabay
Késések, ellentmondásos elbírálás után végre újra szintet lépett a Zöld ház program, elkezdődött a finanszírozási szerződések megkötése, ami után indulhat a tényleges kivitelezés – újságolta el a Krónikának András Lehel, a programban részt vevő Melinda-Impex Install Kft. vezérigazgatója.
2020. július 28., 07:352020. július 28., 07:35
Szintén pozitív fejleményként számolt be arról is, hogy mivel a pályázatok több mint felét az elbírálás során visszautasította a programot bonyolító Környezetvédelmi Alap (AFM), a hatóság bejelentette, hogy jövő héten közvitára bocsátják az újabb kiírás szabályzatát. „Módosítanák, javítanák a kiírást, ez az eddigi tapasztalatok alapján rá is fér a programra” – fogalmazta meg az érintett szakember.
A Környezetvédelmi Alap hivatalos oldalán ugyanakkor az olvasható, hogy ősszel újra kiírják a programot, a szabályzatot jövő héten közvitára bocsátják, mert lényeges módosításokat szeretnének. „A bejelentkezés egyszerűsítését, az elbírálás időtartamának rövidítését, a kivitelezők körének kiszélesítését szeretném” – nyilatkozta Andreea Kőhalmi-Szabó, a hatóság elnöke. Közölte egyúttal, hogy
„Bocsánatot kérünk, amiért ezek elemzése elhúzódott, de a jelenlegi helyzetben, a járvány miatt megszorítások és a nagy mennyiségű dokumentumok miatt, a hatóság jelentős erőfeszítéseket tett, hogy ezeket megoldja” – olvasható a közleményben. Eddig 4500 szerződést küldtek ki aláírásra, ez után nyolc hónap áll a kivitelezők rendelkezésre, hogy a rendszereket átadják.
Az online platformon a programban részt vevő kivitelező cégek rendelkezésére bocsátották a szerződés szerkeszthető formátumát, ezt ki kell tölteni a pályázó és beszerelésre váró napelem rendszer adataival, el kell juttatni a pályázónak aláírásra, majd vissza a hatóságnak jóváhagyásra – részletezte a folyamatot András Lehel. Hozzátette:
Az igazgató arra is kitért, hogy mégsem háromoldalú szerződést kötnek a finanszírozó AFM, a pályázó és a kivitelező cég között, mint ahogy a kiírás elején körvonalazódott, hanem csak a hatóság és a kedvezményezett szerződnek. A cégnek pedig különmegállapodást kell kötnie a pályázóval, amelyben rögzítik, hogy mennyi az állami finanszírozás, és mennyit kell fizetnie a pályázónak önrészként.
a székelyudvarhelyi cég abban bízik, hogy októberig be tudják fejezni, mielőtt csúszóssá válnának a háztetők. Miután a napelem rendszert üzembe helyezték, benyújthatják az igénylést, benyújtják az elszámolást, és megkaphatják a pénzüket.
Fotó: Pixabay.com
András Lehel ugyanakkor lapunknak arról is beszámolt, hogy az óvások nagy részét elutasították. Cége esetében például alig néhány fellebbezést fogadtak el, és a kivitelező cégek visszajelzései alapján országos szinten is hasonló a helyzet.
Amint arról korábban írtunk, a hatóság a feltöltött összes iratcsomó közül első körben 12 718-at fogadott el, és több mint felét 13 337-et visszautasított, utóbbiak többsége pedig hiába fellebbezett, pedig arra hivatkoztak, hogy éppen a hatóság közölte: a kivitelezőnél az iktatás pillanatában érvényes aktákat nem kell megújítani.
– mondta András Lehel, aki abban bízik, hogy arra már túl lesznek az első napelemek telepítésén, az elszámoláson, sőt a pénzüket is megkapják, tehát már megtapasztalják, működik-e a kifizetés, érdemes-e a továbbiakban részt venni a programban.
Mint ismeretes, a Zöld ház programra összesen 113 millió euró európai pénzt hívott le a kormány, ebből 27 ezer rendszer telepítését lehet finanszírozni. Egy magánszemély legtöbb 20 ezer lejig terjedő támogatás hívhat le, amiből 10 százalékos önrész mellett legalább 3 kWp teljesítményű napelemrendszert lehet vásárolni és felszerelni.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
szóljon hozzá!