
2010. június 08., 08:502010. június 08., 08:50
„A tiltakozás célja, hogy felhívjuk a kormány figyelmét, a kisebb bevételek megadóztatása nem vezet máshoz, mint munkanélküliséghez, az állam bevételeinek csökkenéséhez és az illegális fogadások bátorításához” – mondta Agathon a Mediafax hírügynökségnek.
A magáncégek kínálatából válogató szerencsejátékosok eddig egy tét megtételekor 15 százalékos „mínusszal” számoltak, azaz ha a befizetett tét 10 lej volt, akkor gyakorlatilag 8,5 lejt játszottak meg. Nyertes szelvény esetén, ha a nyeremény értéke nem haladta meg a 600 lejt, a szerencsés játékos hazavihette a teljes összeget. Ám ha például a szelvényén 700 lejes nyeremény szerepelt, a 600 lejen felüli öszszeg, azaz a 100 lej 25 százaléka az államkasszába vándorolt, így a nyertes 675 lejt vitt haza. A kormány azonban tervei szerint a jövőben bármilyen értékű nyereményre 25 százalékos adót vetne ki, azaz a 600 lej értékű nyertes szelvény gyakorlatilag 450 lejt érne.
Gazdasági elemzők szerint a sportfogadásból befolyó összegek ilyen nemű megadóztatása nemhogy pluszbevételt jelentene az államnak, hanem jelentős veszteséget, ugyanis számításaik szerint az újítás havonta mintegy 1,7 millió lejt hozna az államkasszába, viszont az üzleti forgalom csökkenése több mint 4,1 milliós veszteséget termelne. Agathon még messzebb ment: szerinte az állam mintegy 4,9 millió lejt veszít havonta, ha életbe léptetik az új adótörvényt. Az elemzők jóslatai nem légből kapottak, ugyanis 2005-ben az akkori kormány már meglépte ugyanezt, ennek következtében pedig a sportfogadó-irodák bevétele átlagosan 47,5 százalékkal csökkent, a viszszaesés pedig az irodák 30 százalékának bezárásához vezetett.
Az Agathon által bemutatott felmérés szerint jelenleg a sportfogadó-irodák átlagos havi bevétele mintegy 100 millió lej, ebből az államkasszába mintegy 6,5 millió lej kerül. A 100 millió lej 70 százaléka visszajut a nyertesekhez, ennek a 70 milliónak a 70 százaléka pedig 600 lej alatti nyereményeket takar. Az államknak havonta átutalt 6,5 millió lejből 4,2 millió a 600 lej feletti nyeremények 25 százalékos megadóztatásából származik.
A felmérés a munkahelyekre is kitér. Eszerint jelenleg több mint 4000 alkalmazott dolgozik a sportfogadó-irodákban, ám ha megtörténik az adó általánossá tétele, az alkalmazottak legalább fele elveszíti állását. „Az intézkedés életbeléptetésének egyéb súlyos következménye is lesz. Egyrészt drasztikusan megnő az on-line sportfogadást választók száma, miközben az ilyenfajta szolgáltatásokat nyújtó cégek nem Romániában vannak bejegyezve. Másrészt ennek a területnek megvan a feketepiaca is, amelyre most még inkább rátelepedhet a maffia” – tette hozzá Dan Matei Agathon.
A kormány tervei a sportfogadó irodák képviselői szerint is csődhöz vezetnek. „Ha elfogadják az intézkedéseket, kénytelenek leszünk bezárni – nyilatkozta az ftr.ro honlapnak Mădălin Tiţa a Romániában több mint 250 irodát működtető Stanleybet fogadóiroda képviseletében. – Ha a kliensünk 100 lejt nyer, akkor 25 lejt elvesznek tőle: ilyen feltételek mellett ki fog hozzánk betévedni?”
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.