
Fotó: Képernyőkép
Kilenc áruházlánc összesen harmincezer terméke között lehet böngészni az országban október 15-étől, keddtől útjára indított élelmiszerár-figyelő rendszer segítségével.
2019. október 15., 12:332019. október 15., 12:33
2019. október 15., 12:452019. október 15., 12:45
A bukaresti Versenytanács a vásárlók hatékonyabb tájékoztatása, a kereskedelmi verseny fokozása érdekében, nem utolsó sorban pedig az árak csökkentése reményében hozta létre az élelmiszeripari termékeket monitorozó online felületet. A weboldal (www.monitorulpreturilor.info) és okostelefon-alkalmazás (IOS és Android) formájában immár egyaránt elérhető ármonitor „béta verzióját” két évvel ezelőtt indították útjára, ám azon csak a Bukarestben és a vonzáskörzetéhez tartozó nagyobb településeken működő hét áruházlánc hatvannégy termékének árát hasonlították össze.
A kezdeményezés sikerén felbuzdulva az árfigyelőt kiterjesztették az egész országra, és immár kilenc hipermarketlánc 1700 üzletében forgalmazott termék ára hasonítható össze a felületen. Bogdan Chiriţoiu, a Versenytanács elnöke kedden elmondta:
Gyerkó László, a bukaresti Versenytanács tagja lapunknak elmondta, már eddig is számottevő érdeklődés mutatkozott a bukaresti fogyasztók részéről az árfigyelő iránt, most pedig abban bíznak, hogy a kibővített platform még több vásárlót segít majd az árak közötti eligazodásban. A platform felhasználóinak egyébként legkevesebb öt termékből álló fogyasztói kosarat kell összeállítaniuk, és így kapják meg, hogy hol juthatnak hozzá a kiválasztott termékekhez a legkedvezőbb áron.
„Vagyis ezek után nem kell kimozdulni otthonról piackutatást végezni, mert az oldal és az applikáció segítségével könnyen kiderül, hogy a lakóhelyünkhöz közel hol a legolcsóbb a vásárlás. Meggyőződésünk, hogy a kereskedelmi láncok követik a versenytársak által megszabott árakat, és ennek megfelelően igazítják is azokat, így a platformnak ármeghatározó szerepe is lesz” – nyilatkozta érdeklődésünkre Gyerkó László. A versenyhivatal egyetlen magyar tagja hozzátette: a Görögországban korábban létesített árfigyelő hatására öt év elteltével tíz százalékkal csökkent az élelmiszeripari termékek ára a balkáni országban.
Fotó: 123RF
Egyébként a Versenytanács folyamatosan aktualizálja az árakat a portálon, de felkérik a vásárlókat is, hogy ha pontatlanságokat észlelnek, jelezzék a tanácsnak vagy a fogyasztóvédelmi hivatalnak. Ugyanakkor az üzletekre akár bírság is kiróható abban az esetben, ha az általuk bejelentett árak nem felelnek meg a valóságnak.
A Versenytanács idén júliusban a kőolajipari termékek számára létesített internetes árfigyelő rendszert, amelynek kapcsán Gyerkó László szerint jó tapasztalatokat szereztek, egyre többen veszik igénybe külföldről is. Az üzemanyagár-figyelő segítségével az autósok rálátást kapnak a legközelebbi töltőállomások elhelyezkedésére, azok szolgáltatásaira, továbbá az általuk megszabott üzemanyagárakra. Az online platformon jelenleg hat kőolajipari társaság – közöttük a Mol Románia – valamennyi romániai töltőállomásának kínálata fellelhető, például a standard és prémium kategóriájú benzin és gázolaj, továbbá az autógáz ára, ugyanakkor a platform feltünteti az elektromos töltőállomások lelőhelyét is. A versenyhivatal illetékesei úgy vélik, ezáltal ösztönözni lehet a kőolajipari termékeket forgalmazó piaci szereplők közötti versenyt úgy az árak, mint a szolgáltatások terén.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
szóljon hozzá!