
Fotó: Bíró Blanka
2010. február 01., 09:082010. február 01., 09:08
A romániai gazdaság kedvező folyamatai lehetővé tették, hogy az OTP Bank Románia 9 százalék alá szorítsa a betéti kamatait, az elmúlt időszakban 2 százalékponttal csökkenthette a lejben, illetve fél százalékponttal az euróban nyújtott hitelek kamatait – nyilatkozta a hét végén Diósi László, a bank vezérigazgatója az MTI-nek.
A pénzügyi menedzser emlékeztetett: az elmúlt egy-két hónapban kedvező folyamatok indultak meg a romániai piacon, nőtt az ipari termelés, alacsony az infláció mértéke, javult a külkereskedelmi mérleg egyensúlya. Az új kormány által kidolgozott és a parlament által nemrég elfogadott költségvetésnek köszönhetően a Nemzetközi Valutaalap (IMF) megadta az engedélyt a készenléti hitel harmadik és negyedik részletének a folyósítására.
A pénzügy-minisztérium államkötvények kibocsátásával is fedezte a költségvetési deficitet, tehát nem csak az IMF-hitelre támaszkodott. Ezzel párhuzamosan a Román Nemzeti Bank (BNR) csökkentette az irányadó kamatot. Diósi László utalt arra, hogy Romániában tavaly stagnált a hitelállomány, de a megtakarítások jelentős mértékben növekedtek. Ennek köszönhetően az ország pénzügyi stabilitása helyreállt, megnőtt a befektetői bizalom Romániával szemben.
Az IMF most már a korábbi becsléseihez képest nagyobb ütemű, 2 százalékos gazdasági növekedésre számít. „A gazdaság stabilizálásában jelentős szerepet játszik, hogy a Román Nemzeti Bank (BNR) a válságos időszakban megóvta a lejt, tavaly végig szinten tudta tartani az euróhoz mért váltási árfolyamot. Mivel a piacon megfelelő mértékű a likviditás, lehetővé vált, hogy a bankok csökkentsék betéti és hitelkamataikat” – mondta Diósi László.
Mindez előnyös az OTP Bank Románia számára, hiszen most már 9 százalék alá csökkentette a betéti kamatait, az elmúlt időszakban 2 százalékponttal mérsékelte a lejben adott hitelek, illetve fél százalékponttal az euróhitelek kamatát. Ennek eredményeként jelenleg a betétekre vonatkozó legkedvezőbb kamat lejben 8,75, euróban pedig 3,8 százalék, az euróban nyújtott hitelekre pedig 7,43, a lejalapúakra 11,86 százalék – részletezte a vezérigazgató.
Az OTP Románia tavaly 30 százalékkal növelte betétállományát, a befektetési termékek piacán pedig 5 százalékos részesedést szerzett. Idén a betétállományt mintegy 20 százalékkal tervezi bővíteni, a hitelállományt pedig 8-9 százalékkal szeretné növelni, ami a piaci várakozások kétszeresét jelenti. Már most lehet látni, hogy feléledt a hitelfelvételi kedv, különösen a magánszemélyek jelzálog jellegű hitelei terén, valamint a középvállalati ügyfélkörben.
Tavaly mintegy 160 ezer vállalat ment csődbe, különösen sok kis cég szűnt meg az állami mentőöv hiányában, de az életképes cégek mára a korábbinál is sokkal erősebbek lettek, a válság végét látva terjeszkedni akarnak. A magánszemélyek hitelportfóliója már a stabilitás jeleit mutatja, ezt az is alátámasztja, hogy karácsonykor az emberek nem nagyon költekeztek, inkább megtakarítottak. Átalakították fogyasztási szokásaikat, fegyelmezettebbek lettek, inkább a törlesztő részleteket fizették. A nagyvállalatok is kezdenek magukhoz térni – fejtette ki Diósi László.
Az OTP Bank pénteken jelentette be, hogy a cégbíróság 2010. január 21-én bejegyezte az OTP Bank Románia tőkeemelését. Az OTP Bank 30 millió lejjel (mintegy 7,3 millió euró), 462,9 millió lejre emelte román leánybankja jegyzett tőkéjét.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?