Hirdetés

Az óvatos kezdés után berobbant a turizmus Nagyváradon és környékén

•  Fotó: Bálint Eszter

Fotó: Bálint Eszter

Nyaralj itthon – kérik a vendéglátásban érdekelt vállalkozók, de a jelenlegi járványügyi helyzet miatt a célországok által kért koronavírustesztek miatt is sokan megfontolják, hogy az országhatáron kívüli nyaralást tervezzenek. Megnéztük, milyen csobbanási lehetőségek vannak a termálvizükről híres Nagyváradon, valamint a közeli Félixfürdőn és Püspökfürdőben (Május 1.).

Bálint Eszter

2020. július 13., 18:542020. július 13., 18:54

Miközben a szállodák, teraszok és strandok már hetek óta várják a vendégeket, Nagyvárad utcáin, illetve a közeli Félixfürdőn és Püspökfürdőben (Május 1.) csak elvétve találkozhattunk turistákkal, az elmúlt hét második felében beköszönt kánikula viszont valósággal berobbantotta a turizmust az épített örökségével és élményfürdőjével egyaránt csábító Körös-parti városban, mint ahogy Félixfürdőn is.  

Élményfürdőzés koronavírus-járvány idején

European safest destinations 2020 – hirdeti a belvárosi oszlopokon és a közösségi oldalakon egyaránt a nagyváradi önkormányzat, miután a város felkerült az EU által támogatott European Best Destinations ügynökség azon listájára, amelyen a koronavírus-járvány idején is biztonságos célpontok szerepelnek. Azt, hogy mennyiben köszönhető ennek, nehéz lenne megmondani, tény viszont, hogy az elmúlt napokban újra nagyobb sebességbe kapcsolt a város idegenforgalma, rengetegen érkeztek az ország minden tájáról.

Hirdetés

A szecessziós épületeivel sokakat vonzó belvárosnál is nagyobb volt az érdeklődés a pár éve megépült, a térség legnagyobb hasonló jellegű létesítményekért hirdetett Nymphaea élményfürdőben.

Miközben csütörtökön a kora délutáni órákban még lazán lehetett medenceparti nyugágyat találni, szombaton már csak a hátsó sorokban volt hely.

•  Fotó: Bálint Eszter Galéria

Fotó: Bálint Eszter

Az akvapark amúgy egyelőre csak kinti medencéivel és csúszdáival várja a csobbanni vágyókat, de a vendégeknek így nincs okuk a panaszra, akad bőven kikapcsolódási lehetőség az amúgy borsosnak mondható jegyárakért (60 lej felnőtteknek, 30 lej 3–14 éves gyerekeknek, 50 lej 14–18 éveseknek). Azokat pedig, akik az úszástól, csúszdázástól megéheznek, megszomjaznak, grillbár és önkiszolgáló étterem is várja elfogadható árakkal – ezt bizonyították legalábbis szombaton a kígyózó sorok.

Ami a járványügyi intézkedéseket illeti, azoknak, akik online vásárolták a jegyet, mindössze megmérik a lázát, a többieknek regisztrálniuk is kell. Csütörtökön legalábbis így volt, szombaton lázmérés nélkül mehettünk be az online jeggyel rendelkezőknek fenntartott kapunál. A maszk viselését a benti terekben kötelezik, a hétvégi rohamban viszont úgy tűnt, – a csütörtökön tapasztaltaktól eltérőn – nincs kapacitás mindenkire rászólni, aki enélkül ment be a tálcatologatós vendéglőbe. A belső tereket amúgy ötletesen széksorral zárták el a vendégek elől, amelyeken románul írta, hogy belépni tilos. (A többnyelvűségre amúgy nem sokat adnak, a Covid-figyelmeztetés a strandrádióban elhangzik a román mellett angolul is, de az állatkert reklámja már csak az állam nyelvén, a város lakosságának negyedét kitevő magyarság anyanyelvén pedig egyáltalán nem kommunikálnak.)

•  Fotó: Bálint Eszter Galéria

Fotó: Bálint Eszter

Az élményfürdőben amúgy karkötős fizetési rendszer van, amit a bejáratnál lehet feltölteni pénzzel
,

az online jegyvásárlóknak pedig lehetőségük van arra, hogy elkerüljék a készpénzt azzal, hogy 100 lejes tőkével futnak neki a strandolásnak.

Ha elfogy, készpénzzel lehet pótolni, ha nem fogy el, a kijáratnál visszaadják a megmaradt pénzösszegeket.

Amúgy a tapasztalatok alapján azt ajánljuk a Nymphaeába készülőknek, hogy vásárolják meg jó előre online a jegyet – ezáltal ugyanis nemcsak elkerülhető a sorban állás, hanem biztosak is lehetünk abban, hogy bejutunk, a helyek száma ugyanis korlátozott.

Feltúrva, de pezsgő élettel teli

Félixfürdőn szerdán és pénteken is szétnéztünk, és hasonlóképpen azt tapasztaltuk, hogy napról napra nagyobb tömeg keresi fel az Apollo–Felix strandot és a szállodák medencéit, amikor pedig péntek este Várad felé indultunk, még folyamatosan érkeztek az autók az ország minden tájáról. Az üdülőtelep amúgy első blikkre lehangoló látványt nyújt, a nagyszabású felújítási munkálatok miatt alig találni egy talpalatnyi felületet, ami nincs feltúrva, de a hotelek környékén, a vendéglők teraszain és a hatalmas kiterjedésű termálvizes strandon ebből mit sem lehetett érezni,

mindenki felszabadultan fürdőzött, napozott, vagy valamelyik árnyékos teraszon evett-ivott.

•  Fotó: Bálint Eszter Galéria

Fotó: Bálint Eszter

A belépő itt 40 lej a felnőtteknek és 20 lej a gyerekeknek, kártyával és készpénzzel egyaránt lehet fizetni, bent viszont már nem mindenhol fogadnak el bankkártyát. A koronavírus-járvány miatt meghozott intézkedések szerint ugyanakkor itt is maszkot kell viselni a belső tereken, belépéskor pedig megmérik a  vendégek lázát, amit a névvel és telefonszámmal együtt fel is jegyeznek egy táblázatba, hogy ha valakit közülük Covid-19-cel diagnosztizálnának, lehessen tudni, kik lehetnek még potenciális fertőzöttek.

A strandon amúgy mindkét ottjártunkkor üzemelt az összes medence, mint ahogy a csúszdák is, a teraszokon pedig a váradi élményparkban tapasztaltnál valamivel olcsóbban lehetett enni-inni. A strandrádió nyelve amúgy itt is a román, más nyelveken mindössze annyit mondanak, hogy „ez itt a vakáció rádió”, ami azonban magyarul így hangzik: „It von vokáció rádió” – vagyis Google-fordítás felolvasása egy román anyanyelvű személy által.

Félgőznél is kevesebb szolgáltatás

Túl nagy turistaroham a szezon kezdete óta sem volt és idén nagy valószínnűséggel nem is lesz eközben Püspökfürdőn.

Az évtizedek óta fő attrakciónak számító Vénusz strandot ugyanis felújítás miatt még tavaly nyáron bezárták,

és a kerítésen bekukucskálva világosan látszik, hogy a munka jó része még mindig hátra van, így borítékolható, hogy idén  ott nem csobbanunk.

•  Fotó: Bálint Eszter Galéria

Fotó: Bálint Eszter

Tavaly valamelyest átvette a szerepét a Perla komplexum élményfürdője, de idén ott is nagyszabású felújítás kezdődött el, így a tavalyi nyári hónapokban gyakorolt árakon (felnőtteknek 40 lejes, egyszeri belépésre feljogosító jegyért) nagyjából a medencék fele használható. És ez akkor is így marad, ha megnyithatnak a benti terek, mivel a wellness-részleget is „szétbombázták”, hogy majd nagyobb felületen nyithassák újra.

A kivitelezés lezárását jövő tavaszra várják, addig pedig igen kevés szórakozási lehetősége marad a számtalan panzióba érkező vendégnek.

Az Allegria panzió spája lehet az egyik opció, de a 60 lejes belépő sokakat eltántorít, illetve a Hullámfürdő, aminek azonban egyelőre csak a nevében van hullám, a medencébe a tavalyi felújítás után nem szerelték még be a „hullámveréshez” szükséges berendezést – a régi nem működik és újat a jelek szerint még nem szerzett be a létesítményt fenntartó váradszentmártoni önkormányzat.

Akinek egyik sem jön be, marad Félixfürdő vagy Várad. Tény, hogy mindkét település közel van, annak, pedig, aki nem akar autózni, előbbi sétálva is elérhető, a megyeszékhelyre pedig félóránként jár busz.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
Hirdetés
2026. június 23., kedd

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának

Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának
2026. június 23., kedd

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca

A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca
2026. június 22., hétfő

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett

Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett
2026. június 21., vasárnap

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma

Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma
2026. június 21., vasárnap

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja

Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja
Hirdetés
Hirdetés