
2009. február 02., 00:362009. február 02., 00:36
A legnagyobb összeget, összesen 119,49 millió lejt a Nádasszentmihály–Berettyószéplak közötti szakaszra kell kifizetniük, a Szilágy megyei Ipp, Kraszna, Szilágynagyfalu, valamint Szilágybagos lakosainak. További 31,66 millió lejben részesülnek Kolozs megyében az aranyosgyéresiek, gyaluiak, szászfenesiek, tordaszentlászlóiak, magyarpeterdiek, lónaiak, illetve a szindiek, s ebből az összegből részesülnek Bihar megyében az érábrányi, berettyószéplaki, bályoki, vámoslázi, tóti, alsótótfalui és bihari lakosok.
5,52 millió lejes tételt szánnak továbbá a Berettyószéplak–Bors sztrádaszakasz mentén elterülő települések lakóinak, itt a Szilágy megyei Ipp és Márkaszék, valamint a Bihar megyei Hagymádfalva, Berettyócsohaj, Szalárd és Paptamási lakosai részesülnek különböző pénzösszegekben. 250 ezer lejt osztanak szét ugyanakkor a Kolozs megyei Várfalván, Tordaszentmihályon, Tordán, Szinden, Tordatúron, Csürülyén, Tordaszentlászlón, valamint a Bihar megyei Érábrányban, Tótin és Bályokban kisajátított ingatlanokért.
A közlekedési tárca szintén a napokban kidolgozott kormányrendelet-javaslata vonatkozik arra, hogy 265 ezer lejjel növeljék a kisajátításokért korábban ígért pénzösszeget. A pluszjuttatásban a Kolozs megyei Várfalva, Tordaszentmihály, Torda, Szind, Tordatúr, Csürülye, Aranyosgyéres, Gyalu, Szászfenes, Magyarpeterd, valamint Tordaszentlászló és a Bihar megyei Érábrány, Tóti, Berettyószéplak, Vámosláz, Alsótótfalu, Bihar és Bályok lakói részesülnek.
A kisajátításokat különben 2004, 2005 és 2008-ban végre kellett volna hajtani, ám főként az egyes földterületek tulajdonviszonyának tisztázatlansága miatt a folyamat egyre csak odázódott.
Amint arról lapunkban beszámoltunk, Radu Berceanu közlekedési miniszter a múlt héten tárgyalt az észak-erdélyi autópályát építő Bechtel vállalat képviselőivel. „Ha mi, a román állam, teljesítjük vállalt kötelezettségeink egy részét, azaz befejezzük a szükséges kisajátításokat, és áthelyezünk egyes földgázvezetékeket, akkor 2009 végére Aranyosgyéres és Gyalu között elkészül 42 kilométernyi autópálya, a további, tíz kilométeres szakasz pedig 2010 elejére lehet kész” – közölte a tárcavezető a tárgyalásokat követően. Berceanu Bukarestben tanácskozott a Bechtel londoni vezetőivel, hogy tisztázzák, milyen intézkedések szükségesek ahhoz, hogy 2012-ig átadhassák a forgalomnak a sztráda Aranyosgyéres és Bors közötti szakaszát. „Pénzkérdésről van szó, mivel az állam nem tudja saját költségvetésből finanszírozni mindkét szakasz megépítését, így más megoldások is szóba jöhetnek, ilyen a második szakasz megépítésének koncesszióba adása, talán épp a Bechtelnek, amely saját forrásaiból finanszírozná a befektetést, a beruházott összeget pedig utólag, részletekben kapná vissza” – hangoztatta Berceanu.
A közlekedési tárca jelenleg 137 millió euróval tartozik a Bechtelnek, ebből 77 millió a már átvett, 60 millió pedig még át nem vett munkálatokért járna. Az állam eddig 624 millió eurót fizetett ki a cégnek, ugyanakkor a Bechtel még egyetlen kilométernyi használható autópályát sem épített meg. A 77 milliós adósság 2008 augusztusa óta áll fenn, ennek nyomán a kormánynak még kötbért is kell fizetnie.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.