
Fotó: Barabás Ákos
Elhalasztotta a döntést tervezett törökországi gyárépítéséről a Volkswagen Ankara szíriai offenzívája miatt. Az új helyzet nyomán akár a már korábban „tesztelt” Arad húzhatja a hasznot.
2019. október 15., 16:342019. október 15., 16:34
2019. október 15., 17:372019. október 15., 17:37
A német Handelsblatt című lap keddi cikke szerint miután Törökország katonai támadást indított Észak-Szíriában, mindez kihatással bír a német autóipari óriás terveire is, a konszern elhalasztja a döntést a Törökországba tervezett üzeméről. A Portfolio.hu beszámolója szerint a Volkswagen már évek óta tervezi, hogy újabb európai üzemmel bővíti a gyártókapacitását, több helyszínt is vizsgáltak, az utolsó körben már csak Bulgária és Törökország volt versenyben, végül utóbbi mellett döntött a vállalat.
A Handelsblatt értesülései szerint viszont a Volkswagen elhalasztotta a török üzemről szóló döntést, aminek az oka a szíriai invázió lehet, ezért egyelőre nem írják alá a szerződéseket. A német lap azt írja, hogy ronthatja a konszern megítélését, ha ebben a helyzetben dönt a török üzem megépítése mellett. A német járműgyártó csoport egyik szóvivője kedden megerősítette azokat a sajtójelentéseket, amelyek szerint a török hadsereg szíriai offenzívájával összefüggésben jegelik a terveket, és emiatt a Volkswagen csoport (VW) elnapolja a döntést a Törökországban tervezett autógyára ügyében. A szóvivő elmondta: nagy figyelemmel és aggodalommal követik a törökországi „aktuális fejleményeket”.
A hírre reagálva Gheorghe Falcă, Arad volt polgármestere megerősítette, hogy a német autógyártó a partiumi várost is kiszemelte leendő gyára telephelyéül, a helyi önkormányzat pedig a rendelkezésére bocsátott egy 1100 négyzetméteres területet. A májusi választásokon európai parlamenti képviselői mandátumot szerzett politikus kedden a bukaresti G4Media hírportálnak elmondta, elöljáróként az év elején több tárgyalást is folytatott a Volkswagen illetékeseivel, ezt követően pedig a román kormány integrált ajánlatot tett a társaságnak.
Falcă szerint Arad fekvése logisztikai és infrastrukturális szempontból egyaránt ideális, mivel vasúti, légi és autópálya-összeköttetéssel rendelkezik, ugyanakkor 150 kilométeres körzetben több nagy autóalkatrész-gyártó üzem is működik.
A VW az autóipar legnagyobb szereplője, világszerte mintegy 130 üzeme van. A csoporthoz tartozik a névadó Volkswagen mellett az Audi, a Bentley, a Bugatti, a Lamborghini, a Porsche, a Seat és a Skoda, valamint a Ducati sportmotorkerékpár, és saját márkájú haszonjárművei mellett a Scania és a MAN tehergépjárműveket is a VW gyártja. A társaság felügyelőbizottsága egyébként már jóváhagyta a tervet, miszerint egy évi 300 ezer gépkocsi összeszerelésre alkalmas, 4 ezer embert foglalkoztató üzemet építenek fel az Égei-tenger partján fekvő Izmirtől nagyjából 20 kilométerre lévő Manisánál. Az üzemben hagyományos belső égésű motorral működő Volkswagen Passat és Skoda Superb kocsikat gyártanának az Európai Unió keleti részén fekvő országok piacára, amelyeken a közösség és Törökország vámuniója révén vámmentesen lehet értékesíteni török termékeket.
A török hadsereg és helyi szövetségese, a Szíriai Nemzeti Hadsereg (SNA) nevű ellenzéki fegyveres csoport október 9-én indított támadást a kurdok ellen Északkelet-Szíriában, Ankara állítása szerint a terrorveszély elhárítása érdekében. A török hadsereg elől sok ezer kurd menekült el.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
szóljon hozzá!