
Fotó: Pengő Zoltán
2009. október 19., 05:002009. október 19., 05:00
- Hogyan befolyásolta a válság az Opel West forgalmát?
- Az első nyolc hónapban az eladások körülbelül 60 százalékkal estek vissza a tavalyi eredményekhez képest, ami megfelel az országos átlagnak. Azok a márkakereskedések, amelyek az eladásra alapozták a tevékenységüket, most csúnyán megjárták.
– Az Opel West nem az eladásra alapozza a tevékenységét?
– Mindaddig, amíg közlekednek vele, az autó karbantartást igényel. Ebből kiindulva, mi kezdettől fogva nagy hangsúlyt fektetünk az eladás utáni szolgáltatásokra: a mechanikai és elektromos szervizre, a karosszéria lakatos és festési munkákra, az alkatrészeladásra és a biztosítási szolgáltatásokra. Ezek a szolgáltatások az Opel West forgalmának mintegy 75 százalékát teszik ki, ami a válság idején is biztosítja a cég megélhetését.
– Vannak lényeges különbségek a márkák között a visszaesés mértékét illetően?
– A visszaesés márkafüggetlen.
– A használt autók forgalmazását milyen módon érintette a válság?
– A használt autók forgalma is jelentősen visszaesett, de más okból kifolyólag. A fő ok a feketepiac. A feketén dolgozó cégek nem fizetnek áfát, ami miatt olyan áron tudják értékesíteni a Nyugatról behozott gépkocsikat, amivel mi nem tudunk versenyezni. Míg egy új Opel 12 ezer euróba kerül, a feketepiacon már 5000–6000 ezer euróért lehet vásárolni olyan kétéves autót, aminek a normális ára 8000 euró kellene hogy legyen.
– Mennyire befolyásolta az eladások volumenét a roncsautóprogram?
– Mi nem nagyon éreztük a hatását, s ez érvényes a program jelenlegi fázisára is, de tudomásom szerint országos szinten sem volt sok eredménye. Az emberek egyszerűen félnek attól, hogy gépkocsit vegyenek hitelre. Jelenleg a vásárlók túlnyomó többsége, szinte 80 százalékuk, készpénzzel fizet. A válságot megelőzően szinte fordított volt a helyzet, 70 százalék volt a banki hitel és a lízingfinanszírozás.
– Milyen kríziskezelő intézkedésekkel próbálták meg enyhíteni a válság hatásait?
– Minimális mértékű leépítést hajtottunk végre, a 300 alkalmazottból mindös ötöt bocsátottunk el. Próbálkoztunk költségoptimizációval is, de nálunk korábban sem voltak gondok ilyen téren. A részlegvezetőkkel tartott félnapos optimizációs tanácskozás legnagyobb eredménye az volt, hogy találtunk egy kávéautomatát, melynek nem volt gazdája.
– Milyen intézkedésekkel tudna hozzájárulni a kormány a forgalom élénküléséhez a gépjárműpiacon?
– Meg kellene fékezni a feketegazdaságot. Ez valamelyest javítana a törvényesen dolgozó kereskedők helyzetén, de az biztos, hogy az égbe nem dobná az eladásokat. Ahhoz, hogy ismét növekedni kezdjen a piac, pénzügyi stabilitásra volna szükség, az emberek azt kellene érezzék, nem sodorja veszélybe a napi megélhetésüket, ha autót vásárolnak.
– A válság ellenére fejlesztést folytatnak, a közelmúltban BMW-márkaképviseletté is vált a cég. Mi indokolta ezt ilyen nehéz gazdasági körülmények között?
– Ez egy kétélű dolog. A negatívum az, hogy jelenleg kedvezőtlenek a piaci viszonyok, a pozitív pedig, hogy alacsonyabb költséggel lehet megvalósítani a befektetést.
– Milyen célkitűzéseket határoztak meg az idei évre?
– Tavaly 2000 autót adtunk el, aminek körülbelül az egynegyede volt használt. Az idei célkitűzés az, hogy elérjük a tavalyi forgalom felét. Ha valaki ennél szebb és jobb eredményt ér el, az csakis a határon túli eladások eredménye lehet. A Kia-, Hyundai-, Suzuki- és VW-forgalmazók szállíthatnak külföldre, a mi dílerszerződésünk azonban sajnos ezt nem teszi lehetővé.
– Véleménye szerint mikor kezdődik a kilábalás a válságból, illetve mikor éri el a forgalom az autópiacon a krízis előtti szintet?
– Ami a kérdés második felét illeti, nem biztos, hogy mi azt még megérjük (nevet). Az növekedés, szerintem a jövő év második felében fog megindulni.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.