
Fotó: Klaus Johannis/Facebook
Román elemzők arra számítanak, hogy Bukarest engedni fog az Egyesült Államok nyomásának a fekete-tengeri földgáz kitermelésének ügyében. A munkálatok elkezdése magyar és európai uniós érdek is.
2019. augusztus 27., 13:132019. augusztus 27., 13:13
Klaus Johannis államfő a Donald Trump amerikai elnökkel nemrég folytatott washingtoni tárgyalásai után újságírók érdeklődésére röviden megerősítette: a megbeszélésen terítékre került a gázkitermelés, amelyben az osztrák OMV és az ExxonMobil amerikai vállalatok alkotta konzorcium érdekelt.
– fogalmazott a román elnök. Ez a kijelentés több elemző szerint is egyértelmű utalás a bukaresti engedményekre. A kormány ugyanakkor egyelőre hallgat. Viorica Dăncilă miniszterelnök még májusban azt nyilatkozta lapunknak, hogy a kabinet folytatja a tárgyalásokat az ExxonMobillal.
Romániában az amerikai társaság és az osztrák OMV alkotta konzorcium termelheti ki a Fekete-tenger Neptun elnevezésű kontinentális talapzatában rejlő, 42–84 milliárd köbméter gázmennyiséget, de a két vállalat még nem döntött a beruházás elindításáról. Július közepén a román média olyan információkat közölt, hogy az ExxonMobil ki akar vonulni, illetve egy harmadik partnert akar bevonni a beruházásba. Érveik szerint a jelenlegi romániai törvényi feltételek nem tesznek lehetővé egy több milliárd eurós beruházásról szóló döntést.
George Maior washingtoni román nagykövet az Adevărul című bukaresti napilapnak adott interjúban azt mondta, diplomáciai szinten párbeszédet folytatnak az ExxonMobillal. Mint fogalmazott, Románia azon kevés országok közé tartozik, amelyeknek van úgynevezett offshore törvénycsomagja. „Az adózási szint meghatározása az érintett állam érdekeivel függ össze, így egyértelműen az a cél, hogy a természeti erőforrásokból az ország állampolgárainak legyen minél több hasznuk. Továbbá ott vannak a vállalatok is, amelyeknek saját gazdasági érdekeik vannak. Nyilván valamilyen formában meg kell találni a közös nevezőt” – hangsúlyozta a külképviselet vezetője.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök májusban a romániai fekete-tengeri gázkészlet kitermelésének elindítását sürgette Donald Trumpnál annak érdekében, hogy alternatívát biztosítson az orosz gázzal szemben. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter akkor a Reuters hírügynökségnek azt mondta:
Miguel Arias Canete energiaügyi európai biztos áprilisban arról beszélt, hogy az Európai Bizottság számára alapvető fontosságú a fekete-tengeri földgáz szállítására alkalmas gázvezeték megépítése. Kifejtette: az építés alatt levő BRUA (Bulgária-Románia-Magyarország-Ausztria) gázfolyosó alapvető fontosságú projekt, hiszen lehetővé teszi, hogy a nyersanyag Bulgáriából és Romániából eljusson Magyarországra és Ausztriába. A biztos utalt arra, hogy Magyarország Szlovákián keresztül juttatná el a gázt Ausztriába költséghatékonyságra hivatkozva, miközben a projekt eredeti tervében egy új, közvetlen gázvezeték megépítése szerepelt Magyarország és Ausztria között. Canete kijelentette, hogy nem számít, melyik útvonalon jut el a gáz Ausztriába, a fontos az, hogy megépüljön a gázfolyosó és a nyersanyag eljusson Ausztriába.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
szóljon hozzá!