
Fotó: Mediafax
2010. június 07., 09:542010. június 07., 09:54
Az államelnök a Snagov-palotában fogadta a PDL politikusait, ahol a kiszivárogtatások szerint „tiszta vizet kívánt önteni a pohárba”. A kormány ugyanis ma vállal felelősséget a parlament előtt a költségvetési megszorításokat – köztük a 25 bér-, illetve 15 százalékos nyugdíjcsökkentést – tartalmazó két törvénycsomagért. Az ellenzék pedig már be is jelentette, hogy kedden bizalmatlansági indítványt nyújt be, amelynek megszavazása a kormány bukását jelentené. Ha pedig az ellenzék bejelentéseinek megfelelően kormánypárti honatyák is igennel voksolnak majd a bizalmatlansági szavazáson, akkor van esély a Boc-kabinet megbuktatására.
Amennyiben viszont a szenátorok és képviselők többsége az indítvány ellen szavaz, akkor a két törvénycsomag a kormány által beterjesztett formában lép hatályba, ugyanis hiába született korábban 43 módosító indítvány, a kormány ezekből egyet sem iktatott be jogszabályokba. Az ellenzék azonban nem kívánja abbahagyni a küzdelmet, Mircea Geoană szociáldemokrata pártelnök közölte, ha átmennek a törvénycsomagok, akkor az alkotmánybírósághoz fognak fordulni jogorvoslatért.
Az RMDSZ-es honatyák nem fogják megszavazni az ellenzéki bizalmatlansági indítványt, szögezte le szombaton Borbély László környezetvédelmi miniszter, a szövetség ügyvezető alelnöke. Azonban hozzátette, nem lehet előre látni, hogy sikerül-e átvinniük a megszorításokat vagy a bizalmatlansági indítvány kapja meg a voksok többségét.
„Románia jelenlegi problémája a hitelesség. Erről kell tanúbizonyságot tennie a következő hónapokban a megszorítások életbeléptetésével – fogalmazott a politikus. – Ha nem sikerül révbe juttatnunk a gazdaságot, akkor november–decemberben újra tárgyalnunk kell.” Borbély szerint ugyanakkor jelenleg kritikus helyzetben van az ország, ezért kell meghozni „az igen drasztikus, fájdalmas” intézkedéseket. A tárcavezető ismételten hangsúlyozta azonban, hogy a megszorítások csak december 31-ig érvényesek.
A korábbi híresztelésekkel ellentétben úgy tűnik, hogy a független honatyákból megalakult, szintén kormányzati szerepet vállaló UNPR nem tartózkodik a bizalmatlansági szavazáson. Cristian Diaconescu, az alakulat tiszteletbeli elnöke tegnap úgy nyilatkozott, hogy jelenleg az ország stabilitásának megtartását kell prioritásnak tekinteni, nem pedig a politikai csatározásokat. Az ország gazdasági stabilitásának helyreállítása szerinte sem lehetséges a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) megkötött megállapodás betartása nélkül. „Miután sikerül lezárnunk az IMF-megállapodást, a világ összes ideje a rendelkezésünkre áll, hogy döntsünk a kormány megtartása vagy menesztése kapcsán” – szögezte le Diaconescu.
Amennyiben a bizalmatlansági indítvány elfogadásával megbukik a Boc-kormány, a liberális párt kész felvállalni a kormányzást – jelentette be vasárnapi galaci sajtótájékoztatóján Crin Antonescu, a kisebbik ellenzéki alakulat elnöke. Azonban leszögezte, magukban, egyetlen párt bevonása nélkül kívánnak kormányozni, hogy biztosan gyakorlatba tudják ültetni a már kidolgozott válságellenes stratégiájukat.
Antonescu határozottan kizárta annak a lehetőségét, hogy a demokrata-liberálisokkal koalícióra lépjenek. A válságellenes stratégiájukról elmondta, annak gyakorlatba ültetésével elkerülhetővé válna a nyugdíjak és közalkalamzotti bérek csökkentése. „A PNL-nek van bátorsága kormányozni nehéz körülmények között” - szögezte le a pártelnök, aki kész a miniszterelnöki tisztséget is elvállalni.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.