2009. december 02., 10:092009. december 02., 10:09
Csakis akkor van jövője a székelyföldi vendéglátásnak, ha a szolgáltatók össze tudnak fogni, illetve ha a szálláson és étkeztetésen túl jellegzetes programokat is tudnak kínálni az idelátogatóknak – hangzott el egyebek mellett a Hargita megyei szállásadóknak a hétvégén, Székelyudvarhelyen megszervezett szakmai találkozóján.
Mint arra előadásában Nagy Benedek egyetemi adjunktus is rámutatott, hatalmas idegenforgalmi potenciál rejlik Hargita és Kovászna megyében, csak meg kell tanulni élni a lehetőségekkel. A szakember előadásában úgy vélekedett, a két székely megye Románia egyik legfontosabb turisztikai célpontja lesz, ennek alapját pedig a felvázolt jövőkép értelmében egy sajátos ökoturizmus és aktív vendéglátás képezi majd, gyógyászati, kulturális és vidéki elemekkel együtt.
Hasonlóképpen vélekedett Hajdó-Khell Noémi szervező is. „Ma már nem lehet csak szállást és étkezést értékesíteni a vendéglátói piacon, a potenciális vendégeknek programot kell biztosítani” – hangsúlyozta a szervező, aki kiemelte, hogy szemléletváltásra van szükség az értékesítés terén is. Kolumbán Gábor közgazdász előadásában a vendéglátók együttműködésének fontosságát emelte ki.
„A turisztikai termékek hiánya nem csupán a szakmai felkészültség hiányának tudható be. Ennél sokkal jelentősebb az együttműködési készség, tudás és gyakorlat hiánya, ami a Székelyföldön a társadalmi-gazdasági élet minden területén megnyilvánul. Létérdekünk megtanulni együttműködni” – emelte ki Kolumbán Gábor.
Borboly Csaba, a Hargita Megyei Tanács elnöke arra próbálta felhívni a megjelent vendéglátók figyelmét, hogy a helyi potenciált a helyieknek kell kiaknázniuk, mert csakis ebben az esetben marad a haszon a Székelyföldön.
„Az én székelyföldi jövőképemben a turisztikai ágazat legfontosabb szolgáltatói a helyi panziók, a helyi éttermek, a helyi utazási irodák, a helyi programszervezők. E jövőképben természetesen helyük van a magas színvonalú, többcsillagos szállodáknak is, de be kell látnunk, hogy jövőnket nem építhetjük csak arra, hogy földeket biztosítunk a multiknak, hogy felépítsék hoteljeiket, a helyiek meg mehetnek oda takarítani” – fogalmazott az önkormányzat elnöke, aki szerint ehelyett a „gyarapodó közösségek Székelyföldjéről” kell beszélni, amelyben a turizmus arra szolgál, hogy a helyben előállított termékeket, a helyi természeti kincseket helyi emberek adják el az ideérkező turistáknak.
Borboly szerint ugyanakkor a turizmus a Székelyföld polgárosodásának eszköze, a polgári, vállalkozó Székelyföld megteremtésének egyik útja. Az elöljáró a fenntartható értékek megőrzéséért egy a zöld Székelyföld megteremtését látja járható útnak, ami viszont válaszút elé állítja a szállásadókat, akik a rövid távú előnyökkel kecsegtető tömegturizmus vagy a hosszabb távon sokkal több előnnyel járó, „zöld út” közül választhatnak.
A találkozón az internetes népszerűsítés fontosságáról is szó esett. Fazakas Szabolcs egy olyan interaktív honlapot mutatott be, amelyet a panziókat, természeti, történelmi látványosságokat bemutató kisfilmek tesznek különlegessé. A több mint száz kisfilmet tartalmazó turisztikai honlap angolul is böngészhető, és a www.iranytu.ro, illetve a www.arrival.ro címek alatt néhány napon belül böngészhető is lesz.
Ezt a honlapot – a kezdeményező szerint – az utazási irodák is könynyen használhatják, hiszen a szálláskínálatot margaréták és csillagok szerint is osztályozzák, továbbá a járulékos szolgáltatásokról – egyebek mellett az autóbérlési lehetőségek, taxis telefonszámok, biztosító társaságok, pénzváltók – is információt kaphatnak az érdeklődők.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.