2009. november 27., 09:282009. november 27., 09:28
„Parajdon ekkora idegenforgalmi és gyógyászati beruházás még nem volt” – büszkélkedik a település polgármestere, akivel az épülő wellnesskomplexumot veszszük szemügyre. Bár nagyjából még csak éppen hogy körvonalazódik a kétezer négyzetméteres épület, Bokor Sándor szerint már túl vannak a nehezén, a beruházás több mint 60 százaléka megvalósult. Ha pedig minden jól megy, és a jelenlegi 9,5 millió lej mellé a kormány jövőre is kiutalja az idénre előirányzott öszszegnek a felét, 2010 végére, legkésőbb 2011-re megvalósulhat Parajd és környékének egyik legnagyobb beruházása.
A több, sós-, valamint édesvizű medencét, szaunákat, gőzfürdőt, pezsgőfürdőt, edzőtermet, kádfürdőt, fizikoterápiás részleget magában foglaló komplexum története 2007-re nyúlik vissza. Akkor az idegenforgalmi szakhatóság finanszírozásával a helyi önkormányzat egy gyógyászati központ megépítésére készíttetett előtanulmányt.
„Megvolt a tanulmány, ám itt elakadtunk, hiszen még csak szóba sem jöhetett a kivitelezés. Tárgyaltunk ugyan néhány potenciális beruházóval, de kézzelfogható eredményekre nem jutottunk. Sem európai uniós, sem hazai pályázatok kiírásával nem találkoztunk, ezért valahogy félre is tettük az akkor nagyon merésznek tűnő elképzelésünket” – idézi fel Bokor Sándor. Hozzáteszi: végül tavaly ősszel csillant meg a remény, hogy mégis megvalósulhatnak az elképzelések, az alig két hónap alatt kétszer is a térségbe látogató Traian Băsescu államfőnek megtetszett az elképzelés.
„Elmondtam az államelnöknek, hogy a sóbányának köszönhetően mintegy 400 ezer látogató fordul meg évente Parajdon, de ebből az önkormányzatnak anyagilag szinte semmi haszna nincs. Sérelmeztem, hogy a bánya teljes bevétele Bukarestbe vándorol, nekünk meg nincs pénzünk az egyszerű javításokra sem, fejlesztésről, a turisztikai kínálat bővítéséről nem is beszélve” – részletezte az elöljáró. Végül idén áprilisban a szociáldemokraták és demokrata-liberálisok alkotta Boc-kormány a 426-os rendeletével 9,5 milliós finanszírozást utalt ki a parajdi projektre.
Paradox módon a gondok csak ezután kezdődtek, tudjuk meg Bokor Sándortól. Ahhoz, hogy a medencékbe sós termálvíz kerüljön, 1200 méter mélyre kell fúrni. Egy ilyen jellegű munkálat engedélyeztetése az Altalajkincsek Országos Ügynökségénél (ANRM) a bürokratikus lépések betartásával több mint egy évig is elhúzódhat. „Amikor az ANRM-nél elmondtam, hogy nekünk két hét alatt szükségünk van minden jóváhagyásra, előbb kinevettek.
Elmagyarázták, hogy mit miért nem lehet, én meg elmondtam, hogy ha nem látunk neki a munkálatoknak, elúszik a kormánypénz. Ez még nem hatotta meg őket, ezért a nyár óta hetente ott lógok a nyakukon, van, amikor kétszer is megfordulok a fővárosban. Szerencsére Parajdon akad egy pár olyan vállalkozó, aki megérti az ügy fontosságát és segít. Mert a Székelyföldről nem lehet üres kézzel beállítani Bukarestbe” – mosolyodik el sokat sejtetően a polgármester. Némi bonyodalmat okozott a június elején meghirdetett közbeszerzési eljárás is, a kiírás két nagy vesztese – a marosvásárhelyi Izorep és a Benţa Construcţii – ugyanis megóvta a versenytárgyalás eredményét.
Az önkormányzat vezetője viszont elismerően nyilatkozik mindkét mamutcég vezetőjéről, mondván, hogy egy hosszabb beszélgetés nyomán megértették, hogy amennyiben keresztbetesznek a nagyernyei Building Kft.-nek, mely a marosvásárhelyi Geigerrel közösen győztesen került ki a tenderből, Parajdnak ártanak. „Valóban bizonyos hiányosságai voltak a turisztikai minisztérium tervezőintézete által készített dokumentációnak, de amennyiben az óvások elbírálásra kerültek volna, heteket, hónapokat veszítettünk volna. Így is szorít a határidő” – aggódik Bokor Sándor, miközben a kedvező időjárási viszonyokban bízik annak érdekében, hogy megfelelő ütemben haladhassanak a munkálatok, s egyetlen lejt se kelljen visszautalniuk év végén a kormánynak.
Azonban ha a parajdi önkormányzatnak sikerül is elköltenie az idei évre előirányzott teljes összeget, ez még nem oldja meg a beruházás kérdését. A szakemberek számításai szerint 2010-re újabb, mintegy 4-5 millió lejes tételre lenne szükség. A polgármesteri hivatal ebből legfeljebb 1,2 milliót tudna előteremteni.
A komplexum egyébként azért épül a település határában, a Korond-patakon túl, a helyiek által Haromaljának emlegetett kis dombon, mert valamikor azon a környéken találtak sós termálvizet. A középkorúak még emlékeznek arra, hogy a hetvenes években a parajdi sós víz meleg volt. De mint mondják, sajnos ezelőtt mintegy három évtizeddel a föld alatti szűrőberendezés eldugult, és azóta a szabadtéri strand vizét csupán a nyári nap melegíti.
Kérdésünkre, hogy mi szavatolja, hogy a fúrások során ismét sikerül termálvizet találni, Bokor Sándor a geológiai tanulmányokra hivatkozik. Ugyanakkor elismeri, hogy mindaddig, amíg nem tör fel a meleg víz, senki nem lehet százszázalékosan meggyőződve a sikerben. „De, ha kilencvenszázalékos esélyünk is van, azt kár feladni azért a tíz százalékért – állítja Bokor. – Amúgy tényleg kár lenne, ha nem találnánk termálvizet, hisz a sóbánya mellett ez jelentené a fürdő és egyben Parajd aranyát”.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.