
Fotó: Krónika
A 30 ezer eurós beruházás a távfűtés felújítását célozza az önkormányzat székhelyén és a hozzá tartozó intézményekben, valamint hat iskolában – jelentette ki a Krónikának Csinta Samu, a romániai leányvállalat ügyvezetője.
Az RFV vezetése a napokban közleményben jelentette be, hogy hosszas keresést követően találták meg Csintát, aki reményeik szerint kapcsolataira és vezetői tapasztalatára alapozva levezényli a romániai leánycég gyors beindítását és felfuttatását.
Románia-szerte terjeszkednének
A magyarországi cég 2000-ben alakult négymillió forint törzstőkével, tulajdonosai magánszemélyek. Még az alakulás évében az Amerikai Egyesült Államokból nemzetközileg védett ESCO (energy saving – energiamegtakarítás) energetikai know-how-t vásároltak. A vállalat közvilágítás korszerűsítésével, intézmények, gazdálkodó szervezetek energiaköltségének csökkentésével, önkormányzati és állami intézmények fűtésének és beltéri világításának korszerűsítésével foglalkozik.
Csinta Samu a Krónikának elmondta, az RFV tevékenysége jó lelkiismerettel, hitelesen képviselhető. „Leegyszerűsítve tulajdonképpen egy termék, egy konstrukció eladása a feladatom. Nincs feltétlenül szükség technikai adatok részletes ismeretére, persze az sem árt. A hangsúly a kommunikáción van, minél több önkormányzattal kell megteremteni és fenntartani a kapcsolatot” – mondta el az RFV romániai ügyvezetője. A cég az egész ország területén terjeszkedni kíván, jelenleg a vállalat költöztetése zajlik. A romániai leányvállalat ugyanis Marosvásárhelyen van bejegyezve, de ott eddig semmilyen tevékenysége nem volt. Most központját Sepsiszentgyörgyre költöztetik.
Nemcsak dolgoznak, finanszíroznak is
Csinta Samu elmondta, a vállalat az energiamegtakarítás minden vonzatában szerepet készül vállalni: a közvilágítás, a távfűtés, a közkonyhák korszerűsítésében és energiatakarékos működtetésében, az alternatív energiák feldolgozásában, hulladékkezelésben.
Versenyképessége – mint Csinta hangsúlyozta – elsősorban abban rejlik, hogy nem azt ajánlja, fizetség ellenében elvégez valamilyen feladatot, hanem finanszírozza a munkálatokat. Az önkormányzatok ugyanis folyamatos forráshiánnyal küszködnek, a költségvetésük 30 százalékáig terjedő hitelképességük pedig hamar kimerül. Az RFV viszont elvégez mindent, cserébe a rendszer 12–15 éves működtetési jogát kéri, pontosan szabályozott garanciális feltételek mellett. Eddigi – elsősorban Magyarországon végrehajtott – munkálatainak értéke 25–200 ezer euró között mozgott, hasonló léptékű befektetés általában 12–15 év alatt térül meg. Az önkormányzat viszont kap egy teljesen felújított rendszert, amivel legalább 30 százalékos energiamegtakarítást ér el, és ami első körben gyakorlatilag egyetlen lejébe sem kerül, magyarázta az újonnan kinevezett ügyvezető.
A romániai leányvállalat sikerének titka Csinta Samu szerint a magyarországinál két és félszer nagyobb piac, a pazarló energetikai rendszerek, hiányos közművesítés, a világpiacihoz közelítő energiaárak. A cég részvényei a kezdeti 600 forintos tőzsdei értékhez képest ma 4700 forintot érnek. A bejelentés nyomán, miszerint Csinta Samut bízzák meg a romániai leányvállalat vezetésével, a részvények értéke 150 forinttal emelkedett.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?