
Fotó: Krónika
2007. november 02., 00:002007. november 02., 00:00
Az Enterprise Investors által működtetett lengyel alap alelnöke, Cristian Nacu még a nyáron bejelentette az Artimától való megválási szándékát. Emellett a PEF V, amely Romániában mintegy 80 millió eurót fektetett be, korábban 78 milliós nyereséggel kilépett a Mobil Rom-Orange cégből, és a Siveco számítástechnikai vállalatból való kiszállását is előkészítette. Az Artima-hálózat jelenleg 21 bevásárlóközpontból áll, és 2007 első harmadévében 19 millió eurós forgalmat bonyolított le. A tavalyi év végén a vállalat 78 millió eurós forgalom mellett 1,4 millió adózott jövedelmet jegyzett. A forgalom tekintetében ez 40 százalékkal több mint az előző évben, viszont a nyereség szempontjából 37 százalékos visszaesést jelentett. A PEF V 2005-ben vette át az Artima Retail Investment Companyt mintegy 17 millió euróért, amiből négymilliót a különböző tartozások tettek ki. A tulajdonosváltáson átesett vállalatot 2001-ben alapította és terjesztette ki Florentin Banu temesvári üzletember, aki egyben a Joe nápolyi „atyja” is, amelynek gyártási jogait utólag eladta a svájci Nestlé vállalatnak. Az Artimába 2002-ben és 2004-ben fektettek be jelentősebb összegeket német és amerikai pénzügyi intézetek, ennek révén sikerült kiépíteni és megerősíteni a hálózatot. Végül a korlátozott pénzügyi források miatt, amelyek nem tették lehetővé a terjeszkedést, úgy döntöttek, eladják a céget a lengyel befektetési alapnak. A PEF V a kereskedelemben birtokolt piaci részesedés növelését remélte a tranzakciótól, amely akkor mintegy 15 százalékos volt. A friss francia tulajdonos, a Carrefour jelenleg tíz hipermarkettel van jelen a romániai piacon, a tavaly pedig 609 millió eurós forgalmat regisztrált, amit idén legkevesebb tíz százalékkal szándékszanak bővíteni. A Carrefour 2001-ben jelent meg a román piacon, és mostanig több mint 250 millió eurót fektetett be a hálózat kiépítésébe. A franciák négy vetélytárssal állnak versenyben, ezek a Cora, a Real, az Auchan és a Kaufland. Ami a szupermarketeket illeti, a piacon olyan szereplők osztoznak, mint a Billa, a Mega Image, az Artima, a La Fourmi és a Spar, de ugyanitt jelen vannak a diszkont jellegű szereplők is, mint a Plus Discount, a Profi, a Penny Market, illetve a helyi alapítású, kisebb üzletláncok. Az Artima átvételét megelőzően az idei legjelentősebb tranzakciót a szupermarketek piacán az Albinuţa-lánc Profi általi megvétele jelentette. A Profi tízmillió eurót fizetett akkor. A PEF V-t birtokló Enterprise Investors ugyanakkor tárgyalásokat folytat három másik vállalat átadását illetően, amelyeknek mindegyike 25 millió euró feletti eladásokat jegyzett a tavaly. A piackutató intézetek felmérése szerint az alapvető fogyasztási cikkek piaca idén várhatóan eléri a 40 millió eurós értéket, ami 17 százalékos növekedést jelent 2006-hoz képest, a korszerű kereskedelmi üzlethálózatok pedig év végéig mintegy 40 százalékát fogják uralni ennek a piacnak.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.