
Fotó: A szerző felvétele
2009. augusztus 19., 10:142009. augusztus 19., 10:14
Elsősorban román állampolgárként háborít fel az, ahogyan a kormány a gazdasági válságot kezeli – jelentette ki Ilie Bolojan nagyváradi polgármester, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) helyi szervezetének elnöke tegnapi sajtótájékoztatóján. Az ellenzéki politikus úgy látja, nem a világgazdasági recesszió a legnagyobb csapás, ami Romániát éri, hanem a piros-narancs kormány. „A válság mindenképpen visszafordíthatatlan károkat fog okozni, de nem mindegy, hogy mekkorákat” – fejtette ki a polgármester, aki úgy véli, bár a költségek csökkentése minden téren elkerülhetetlen, nem ez a fő megoldás a kilábalásra, hanem a gazdasági élet fellendítése.
Ennek pedig szerinte elsősorban a megduplázódott hitelkamatok állják útját. Itt pedig Bolojan szerint a kormány a ludas, hiszen amíg a román bankok által kért kamatokat szó nélkül megfizeti, azoknak nem áll érdekükben csökkenteni, pedig európai országokban ez már meg is történt. Bolojan szerint a kormánynak eleve nem kellett volna hazai pénzintézetekhez fordulnia hitelért: így ugyanis a bankok számára a kabinet nem lesz egyéb, mint egy igen megbízható, jól fizető ügyfél.
Emellett szerinte a leépítések és tömeges elbocsátások már a gazdaság minden szintjén folynak, a kisvállalkozásoktól az önkormányzatokig, egyedül a kormánynál dolgozók közül nem kerül senki az utcára – Emil Boc miniszterelnök ilyen irányú bejelentését pedig egyenesen félrevezetőnek tartja a váradi politikus, aki úgy tudja, hogy a kormányfő kizárólag el nem foglalt munkahelyeket épít le. „Egyetértek azzal, hogy a nagy felelősséggel járó munkákért pluszpénzeket kapjanak az emberek, de előbb meg kellene nézni, valójában mennyit dolgoznak” – mondta a liberális politikus.
A helyi és megyei önkormányzatokat a legérzékenyebben az érinti, hogy a Boc-kabinet az ígért befektetések töredékét finanszírozta idén. Ilie Bolojan szerint függetlenül a váradi városvezetés, illetve a kormány pártszíneitől, az elmúlt három évben sokkal gördülékenyebben érkeztek a pénzek a különböző minisztériumoktól, idén pedig elzárták a csapot, s emiatt több, folyamatban lévő munkálat leállt. Mint hangsúlyozta, a legnagyobb baj a váradi utcák ivóvízvezeték- és csatornahálózatának felújításával, kicserélésével van. Ezt ugyanis kormánypénzből kellene elvégezni (az erről szóló szerződést még 2006-ban írták alá), az utcák aszfaltozására azonban EU-s pályázatot nyert a város.
Most azonban leállt a csatornafektetés, mert nem jön a pénz, de ilyen körülmények között Bolojan butaságnak tartaná elvégezni a burkolatok cseréjét, hiszen lehetséges, hogy egy-két év múlva a vezetékek lefektetése miatt kénytelen lesz újra feltöretni az utcát az önkormányzat. „Legalább azt látnám, hogy a megye többi városába, községébe rendesen érkeznek az ígért pénzek, de erre sem tudok példát” – méltatlankodott a polgármester. Ellenpéldaként azonban megemlítette a váradi körgyűrűt, ahol szerencsére, folyamatos minisztériumi támogatásnak köszönhetően, sikerül akadálytalanul folytatni a munkát. Váradon a válságból való minél szerencsésebb kilábalást a költségcsökkentés mellett a befektetések felpörgetésétől, az EU-s pénzek lehívásától, illetve a helyi gazdasági élet támogatásától várja.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.