
Kozma Mónika: már készül a tanulmány, aminek alapján meghirdetik a partiumi pályázatot
Fotó: Haáz Vince
A Székelyföldi Gazdaságfejlesztési Program mintájára idén meghirdetik a partiumi megyék pályázatait. Kozma Mónika, a magyar kormány gazdaságfejlesztő programjának erdélyi irányítója lapunknak elmondta, első szakaszban a mezőgazdasági vállalkozókat karolják fel, majd egy következő pályázat meghirdetésével a turisztikai szolgáltatókat szólítják meg.
2019. november 13., 13:242019. november 13., 13:24
A hónap végéig kell elkészülnie annak a szaktanulmánynak, amelynek alapján a Pro Economica Alapítvány felleltározhatja a partiumi vállalkozói szokásokat és terveket. Kozma Mónika, a magyar kormány gazdaságfejlesztő programjának erdélyi irányítója kedden a Krónika megkeresésére emlékeztetett, hogy annak idején a Mezőségen, majd a Székelyföldön is egy hasonló felmérés alapján hirdették meg a pályázatokat. Egyelőre biztosnak tűnik, hogy az ország nyugati részében is első szakaszban a mezőgazdasági vállalkozókat karolják fel, majd egy következő pályázat meghirdetésével a turisztikai szolgáltatókat szólítják meg.

A Pro Economica Alapítvány mindhárom székelyföldi pályázati csomagja sikertörténetnek számít. Maros, Hargita és Kovászna megyében a következő időszakban új élelmiszer-feldolgozó üzemek, vágóhidak és modern szállodák épülnek magyar kormányzati támogatásból.
A Pro Economica vezetője beszámolt ugyanakkor arról, hogy a program lebonyolításába az alapítvány bevonná a Királyhágómelléki Református Egyházkerületet is. A Forró László lelkészi főjegyzővel folytatott egyeztetések alapján
Ugyanakkor ott, ahol az egyházak gazdasági tevékenységet folytató jogi személyiséggel is rendelkeznek, maguk is a pályázók között lehetnek. A Partiumban ugyanis nem ritka eset, hogy valamelyik egyház saját cégén keresztül, nagyobb földterületeket birtokoljon és dolgozzon meg – mondta el Kozma Mónika.
A Pro Economica Alapítvány mindhárom székelyföldi pályázati csomagja sikertörténetnek számít
Fotó: Pro Economica Alapítvány
Kérdésünkre, hogy amint a magyar kormány és a Pro Economica támogatása megérkezik a Partiumba, a Székelyföldön és a Mezőségen szünetel a pályázási lehetőség, Kozma Mónika elmondta, úgy, ahogy az elmúlt években, ezúttal is egy régióba próbálják a pénzeket összpontosítani.
– fejtette ki az ügyvezető igazgató, hozzátéve, hogy a tizenkét fős csapatnak ennyire telik az idejéből és erejéből. Éppen ezért Kozma Mónika minden egyes pályázót nyugalomra int, ugyanakkor azt ígéri, hogy az alapítvány mindent megtesz annak érdekében, hogy a bejelentett határidőket nem lépje túl.
Mint ismert, mind a szakemberek, mind a vállalkozók többsége szerint a Pro Economica Alapítvány mindhárom székelyföldi pályázati csomagja sikertörténetnek számít, akárcsak az azelőtti, mezőségi program is. Maros, Hargita és Kovászna megyében a következő időszakban új élelmiszer-feldolgozó üzemek, vágóhidak és korszerű szállodák épülnek magyar kormányzati támogatásból. A kis értékű mezőgazdasági pályázatok nyomán mintegy ötezer gazdával kötnek támogatási szerződést, az elsők aláírása már a napokban várható. A Székelyföldi Gazdaságfejlesztési Program mintájára idén hirdetik meg a partiumi megyék pályázatait.
Gazdaságilag erősödő közösség
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az Országgyűlés nemzeti összetartozás bizottságának keddi ülésén egyebek mellett arról is beszélt, hogy azért indították el a határon túli gazdaságfejlesztési programokat, mert fontos cél, hogy gazdaságilag is megerősítsék a magyar nemzeti közösségeket. Mostanáig több mint 44 ezer pályázatot támogattak, ezekkel 228 milliárd forintnyi beruházás jött létre. A tárcavezető közölte, jelenleg 35,8 milliárd forintnyi támogatási igényt megfogalmazó pályázat van bírálat alatt.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
szóljon hozzá!