
Csengeri Zsolt projektmenedzser: a célcsoportot azok a fiatalok alkotják, akik hátrányos helyzetből indulnak a munkaerőpiacon
Fotó: Facebook/Laboro - by HEY Satu Mare
Kétnyelvű online platformot indítanak a Szatmár, illetve a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei munkakereső fiataloknak június 16-án. A Laboro nevű, határon átívelő kezdeményezés révén álláslehetőségeket kínálnak az érdeklődőknek, akik megtalálhatják a számukra legmegfelelőbb munkát és munkáltatót. Csengeri Zsolt projektmenedzser, a szatmári AGES Egyesület elnöke a fiatalok helyzetéről és a két megye közös együttműködéséről beszélt a Krónikának.
2021. június 08., 14:202021. június 08., 14:20
2021. június 09., 08:422021. június 09., 08:42
A projekt határon átívelő kezdeményezés, amelyben a partiumi fél partnere a magyarországi Ötlet a Vidékért Egyesület. „Az alapító tagokkal több mint tíz éve együttműködünk különböző rendezvények szervezésében, illetve határmenti pályázatokon keresztül is. A közös beszélgetések alkalmával született meg a Laboro ötlete” – mondta Csengeri Zsolt projektmenedzser. Hozzátette, a platform létrehozásában több szempont is közrejátszott. Az egyik fontos indíttatás, hogy Magyarország területén egyre nagyobb a munkavállalási kedv. Ugyanakkor
Egy másik faktor Romániának a schengeni övezethez történő várható csatlakozása. Emellett, talán a legfontosabb szempont a két megye munkanélküliségi adatai.
„Eddig közel négyszáz fiatal vett részt a különböző tevékenységeinkben, akik közül 37-en a vállalkozásfejlesztési képzéseken. Kilenc új vállalkozáshoz segítettünk üzleti tervet készíteni, és ezáltal biztosítani azt a hátteret, amely szükséges a vállalkozásuk indításához. A C/CE kategóriájú sofőrképzést 33 személy végzi, és több mint 280 fiatal vett részt a karriertanácsadási tevékenységeken” – részletezte tevékenységüket a projektmenedzser.
Fotó: 123RF
A Laborót érintő pályázat célcsoportját azok a fiatalok alkotják, akik hátrányos helyzetből indulnak a munkaerőpiacon:
A Laboro platform, illetve az idén megrendezendő állásbörzék a kezdeményezők szerint évente legalább tízezer személynek nyújthatnak segítséget. A pályázati tevékenységek során a szakemberek tesztek segítségével felmérik a fiatalok képességeit, felkészültségét és szenvedélyét, ami alapján segítenek nekik a döntéshozásban. „A Laboro platform megkönnyíti szakértőink munkáját, mivel a háttérben működő rendszer automatikusan is szűri az összefüggéseket a fiatalok által meghatározott érdeklődési körök és a portálon meghirdetett állások követelményei között” – fogalmazott az AGES Egyesület elnöke.
„A harminc hónap alatt lebonyolított tevékenységekre és a digitális platform kidolgozására összesen 446 000 euró költségvetést kaptunk” – tette hozzá Csengeri Zsolt. A fiatalok külföldön való elhelyezkedésének megakadályozásában is segíthet, ha itthon több lehetőségből választhatnak és szakmai támogatást kapnak. A munkaadóknak is érdekük, hogy ezek a munkavállalók szeressék, amit csinálnak, különben egy másik, „megfelelőbb” állást keresnek.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
szóljon hozzá!