Hirdetés

Véglegesítette parlamenti jelöltlistáit az RMDSZ, de még maradt nyitott kérdés

RMDSZ

Elnöki csoportkép jelöltekkel. Heten pályázták meg az RMDSZ szórványképviselői mandátumát, közülük a Kelemen Hunor elnök balján látható Markó Attila lett a befutó

Fotó: Rostás Szabolcs

Szoros verseny nyomán Markó Attila kapta meg az RMDSZ szórványképviselői helyét a Szövetségi Állandó Tanács (SZÁT) hétfői ülésén született döntés értelmében. Az alakulat döntéshozó szerve az EMSZ és az MPE számára is befutó helyet biztosított, de nem dőlt el, hogy melyik kisebbik párt képviselőjelöltje indul Hargita, és melyik Kovászna megyében – ahol egyébként nagy az az ellenzéki politikusokkal szembeni ellenállás.

Rostás Szabolcs

2024. október 07., 14:462024. október 07., 14:46

2024. október 07., 18:492024. október 07., 18:49

Véglegesítette az RMDSZ-nek a december elsejei parlamenti választáson induló képviselő- és szenátorjelöltjeinek listáját az alakulat Szövetségi Állandó Tanácsa (SZÁT). A 32 fős testület Kolozsvárt rendezett ülésén két lényeges ügyben állt döntés előtt: ki legyen a szövetség szórványképviselője, illetve hol biztosítson befutó helyet az Erdélyi Magyar Szövetségnek (EMSZ) és a Magyar Polgári Erőnek (MPE).

A 2016 óta Benedek Zakariás által betöltött szórványképviselői mandátum bizonyult a mostani választásokat megelőzően a „legkapósabbnak” az RMDSZ-ben, idén összesen heten pályázták meg a tisztséget.

Hirdetés

A SZÁT valamennyiüket meghallgatta hétfőn a kincses városban, és a szavazás eredményeként ezt a befutó helyet Markó Attila egykori államtitkár, volt parlamenti képviselő kapja meg. A verseny rendkívül szoros volt, az első fordulóban kis szavazatkülönbség alakult ki Bodoczi Annamária, a bethlenszentmiklósi (Fehér megye) Jövőnk a Szórványban Egyesület elnöke és Markó Attila között, míg a második fordulóban utóbbi 15, Bodoczi Annamária 13 voksot kapott.

Csoma Botond, az RMDSZ szóvivője a SZÁT ülését követő sajtótájékoztatón elmondta, az alakulat véleménye szerint mind a hét jelölt alkalmas a szórványképviselői tisztség ellátására, éppen ezért nehéz volt dönteni. Markó Attila az RMDSZ Maros megyei képviselőjelölt-listájának 3. helyét foglalja majd el. (A Brassóban született, a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium visszaszolgáltatása ügyében rá rótt börtönbüntetés miatt önkéntes magyarországi „száműzetésbe” vonult politikus valamennyi büntetőperében született felmentés nyomán hazatért). Kérdésünkre, hogy mi teszi a legalkalmasabbá erre a tisztségre Markót, Csoma Botond elmondta, a brassói származású politikus 2012-ben Kovászna megyei listán jutott ugyan be a parlamentbe, és egy ideje a háromszéki Rétyen él, ám az idei önkormányzati választás kampányét Brassóban vitte végig; korában egyébként Brassói megyei tanácsosként is tevékenykedett.

„Olyan közösségi ügyeket vitt végig, gondolok itt többek között az egyházi restitúcióra, amelyek az RMDSZ számára fontosak. Nem lehet azt mondani, hogy Markó Attilától idegen lenne tőle a szórványpolitizálás, életének egy részét Bukarestben töltötte, ami ugyancsak szórványnak számít. El tudja látni ezt a feladatot, de még egyszer mondom, bármelyik másik jelölt is képes erre” – fejtette ki a parlamenti képviselő.

Nehéz döntés előtt állt a SZÁT amiatt is, hogy idén márciusban mind a négy idei választásra vonatkozó együttműködési megállapodást kötött az EMSZ-szel és az MPE-vel, amelynek értelmében a két kis párt idén is befutó helyet kap a tulipános listán.

Csakhogy az elmúlt hónapokban számos megyei szervezet rossz szemmel nézi a kisebbik magyar alakulatokkal fennálló viszonyt, az RMDSZ Kovászna megyei területi szervezetén belül például többen egyértelművé tették: nem kérnek abból, hogy Kulcsár-Terza József MPE-elnök Háromszéken jusson befutó helyhez. Ugyanakkor Hargita megyében sem túl harmonikus a viszony Zakariás Zoltán EMSZ-elnökkel.

RMDSZ Galéria

Csoma Botond képviselő szerint nemigen van relevanciája annak, melyik megyében kap befutó helyet az EMSZ, illetve az MPE

Fotó: Rostás Szabolcs

Ennek kapcsán a SZÁT hétfőn úgy döntött, hogy a két alakulat újfent befutó helyet kap, mégpedig Hargita megyében az 5., Kovászna megyében pedig a 3. helyet. Viszont mint kiderült, a döntéshozó fórum nem rögzítette, hogy melyiket kapja az EMSZ és melyiket az MPE. Erre vonatkozó kérdésünkre Csoma Botond parlamenti képviselő azt mondta, erről később születik döntés, és valószínűleg ugyancsak a SZÁT hozza meg. Az RMDSZ szóvivője hozzátette, egyeztetni fognak az EMSZ és az MPE jelöltjeivel, valamint az RMDSZ érintett területi szervezeteivel is.

„Ebben az esetben a két párttal kötött megállapodásnak van relevanciája, amihez mi tartottuk magunkat. Az erdélyi magyarság szempontjából nincs relevanciája annak, hogy az EMSZ és az MPE jelöltje Hargita vagy Kovászna megyében indul” – válaszolta Csoma Botond a háromszéki RMDSZ-szervezetek részéről tanúsított ellenkezésre vonatkozó kérdésünkre. Hozzátette, a döntés meghozatalakor valószínűleg figyelembe veszik a háromszékiek elutasító álláspontját is.

Szoros verseny alakult ki Bodoczi Annamária és Markó Attila között a szórványképviselői helyért •  Fotó: Rostás Szabolcs Galéria

Szoros verseny alakult ki Bodoczi Annamária és Markó Attila között a szórványképviselői helyért

Fotó: Rostás Szabolcs

A SZÁT ugyanakkor arról is döntött, hogy helyet biztosít az RMDSZ-szel együttműködő ifjúsági szervezeteknek is. Ennek megfelelően Szilágyi Dóra, a Magyar Ifjúsági Értekezlet (MIÉRT) elnöke kapja a Kolozs megyei jelöltlista 2. helyét, ami nem számít befutónak, ám a visszaosztásnál ez akár mandátumra is váltható. Ezt a 2. helyet a megyei szervezet rangsorolásán Geréd Imre volt kolozsvári RMDSZ-es tanácsos foglalta el, aki azonban most egy pozícióval hátrébb kerül. Az RMDSZ-nek jelenleg egy képviselője és egy szenátora van Kolozs megyében, a képviselői listát az újrázni készülő Csoma Botond megyei elnök vezeti, a szenátori élére pedig Tasnádi István Szilárd alprefektus került, megelőzve a jelenleg szenátori mandátummal rendelkező László Attilát.

Szilágyi Dóra egyébként nem területi szervezet ajánlásával, hanem egyénileg pályázott meg parlamenti mandátumot. Csoma Botond elmondta, ebben az esetben felmerült Szatmár és Szilágy megye is, végül azért esett a választás Kolozsra, mert a kincses városban nagyon sok magyar diák ék és tanul, ugyanakkor sok ifjúsági szervezet is működik.

Kelemen Hunor a SZÁT döntését követően rámutatott: a jelöltlista „a magyar összefogás és a józan ész listája”. Az RMDSZ közleménye szerint a szövetségi elnök abban határozta meg az őszi választások tétjét, hogy a magyar közösség döntési pozícióba jusson. „Legyen egy erős magyar képviselet a parlamentben, és ha adottak a feltételek, akkor legyünk ott az új kormányban is, hogy közösségünk érdekei és a józan ész visszakerüljenek a napirendre!” – jelentette ki Kelemen.

A megyei rangsorolásokat és a SZÁT döntését követően a parlamenti képviselő- és szenátorjelöltek nevét tartalmazó végleges lista itt érhető el. Az RMDSZ jelenleg 20 képviselővel és 9 szenátorral rendelkezik a bukaresti törvényhozásban, nagyjából ugyanennyi mandátumra számíthat a december 1-jén tartandó parlamenti választás nyomán is, ha átlépi az 5 százalékos bejutási küszöböt.

korábban írtuk

Kétszeres túljelentkezés az RMDSZ parlamenti képviselői és szenátori helyeire
Kétszeres túljelentkezés az RMDSZ parlamenti képviselői és szenátori helyeire

Kapósak az RMDSZ parlamenti mandátumai: összesen hatvankilencen nyújtották be pályázatukat a szövetség 21 képviselői és 9 szenátori helyére, ennyien indulnának befutó helyen tulipános színekben a decemberi törvényhozási választáson.

Hirdetés
3 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 13., szombat

„Eddig eredménytelen volt a megújulási szándék”. Közleményt adott ki sajtója átszervezéséről a katolikus kiadó

Közleményt adott ki szombaton a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség és a Verbum Egyesület az egyesület átszervezési folyamatáról.

„Eddig eredménytelen volt a megújulási szándék”. Közleményt adott ki sajtója átszervezéséről a katolikus kiadó
Hirdetés
2026. június 13., szombat

Elkezdték építeni az Erdélyből induló autópályán a harmadik alagutat

Elkezdődtek a harmadik alagút munkálatai a Nagyszebent Pitești-tel összekötő autópálya Bojca (Boița) és Cornetu közötti szakaszán - adta hírül szombaton a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.

Elkezdték építeni az Erdélyből induló autópályán a harmadik alagutat
2026. június 13., szombat

Leomlott egy középkori erdélyi erődtemplom falának egy szakasza, a látogatásokat felfüggesztették

A Szeben megyei Muzsna (Moșna) erődtemplomának kerítőfalából egy szakasz leomlott szombatra virradóra – közölte a kulturális minisztérium.

Leomlott egy középkori erdélyi erődtemplom falának egy szakasza, a látogatásokat felfüggesztették
2026. június 13., szombat

Temesvári robbanás: nem gázszivárgás, hanem egy elektromos roller okozhatta a tüzet

Egy elektromos roller okozhatta azt a robbanást és tüzet, amely szombat kora reggel egy temesvári tömbház földszinti lakásában történt. A temesvári balesetben három személy könnyebben megsérült, az épületből 43 lakót kellett kimenekíteni.

Temesvári robbanás: nem gázszivárgás, hanem egy elektromos roller okozhatta a tüzet
Hirdetés
2026. június 13., szombat

Meneszti kiadványai újságíróit a katolikus egyház, méltánytalan bánásmódra panaszkodik a MÚRE

Nyomtatott és online kiadványainak valamennyi munkatársától megválik a római katolikus egyház, amely átszervezéssel magyarázza a döntést. A Magyar Újságírók Romániai Egyesülete (MÚRE) méltánytalannak tartja az újságírókkal szembeni bánásmódot.

Meneszti kiadványai újságíróit a katolikus egyház, méltánytalan bánásmódra panaszkodik a MÚRE
2026. június 12., péntek

Kopogtatott az Európai Ügyészség, lemondott a prefektus

Lemondott tisztségéről Elena Micicoi Temes megyei prefektus, miután péntek reggel házkutatást tartott a lakásán az Európai Ügyészség.

Kopogtatott az Európai Ügyészség, lemondott a prefektus
2026. június 12., péntek

Mikor csónakázhatunk a kalotaszentkirályi tavon?

Nagykalota és Kalotaszentkirály között kirajzolódtak a Kalota-patakon épülő víztározónak a körvonalai. A gátnak elsősorban árvízvédelmi szerepe lesz, de a majdani víztükör turisztikai vonzerejére is számítanak Kalotaszentkirályon.

Mikor csónakázhatunk a kalotaszentkirályi tavon?
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Ballagás mindenáron: limuzin, fotócsomagok és több ezer lejes kiadások. Hol a határ ünneplés és túlzott költekezés között?

Fotócsomagok, bankettek, ajándékok, limuzin és olykor korlátlan italfogyasztás is növelheti a végzős év költségeit, amelyek egyes családoknál több ezer lejre rúgnak. Kolozs megyei szülőket és pedagógust kérdeztünk a költekezés határairól.

Ballagás mindenáron: limuzin, fotócsomagok és több ezer lejes kiadások. Hol a határ ünneplés és túlzott költekezés között?
2026. június 11., csütörtök

Sok fiatal román történész bizonyos kérdésekben közelebb áll a magyar értelmezésekhez

Mintegy fél évszázada biztosít fórumot a román és magyar történészek szakmai párbeszédének a Román–Magyar Történész Vegyes Bizottság. A testület XXVII. ülését Déván rendezték meg, Nagy Levente magyar társelnök nyilatkozott az eseményről a Krónikának.

Sok fiatal román történész bizonyos kérdésekben közelebb áll a magyar értelmezésekhez
2026. június 11., csütörtök

Így érinti a Tomac-kormány borítékolható bukása a Batthyáneum felújításának meghiúsulását

Még be sem mutatta miniszterjelöltjeinek listáját, a kormányalakítással megbízott Eugen Tomac máris elveszítette egyik kiszemeltjét. Adrian Papahagi kolozsvári bölcsész bejelentette: nem kívánja irányítani a kulturális tárcát a kormányban.

Így érinti a Tomac-kormány borítékolható bukása a Batthyáneum felújításának meghiúsulását
Hirdetés
Hirdetés