
Nem találtak felelőst az engedélyek nélkül működő nagyváradi álbölcsődében megfulladt kisgyerek ügyében
Fotó: Facebook/Casuta Happy Kids
A nagyváradi ügyészség lezárta annak az egyéves kisgyereknek az ügyét, aki a helyi Happy Kids Házikó nevű, magát óvodaként és bölcsődeként meghatározó, de semmilyen hatósági engedéllyel sem rendelkező nagyváradi intézményben megfulladt egy falat alma miatt, és pár nappal később életét vesztette.
2026. január 23., 11:462026. január 23., 11:46
Az ügyészek megállapították, hogy a tragédiáért nem az orvosok vagy az óvoda személyzete tehető felelőssé, ám nem foglaltak állást a tragédia háttere kapcsán, nevezetesen azzal kapcsolatban, hogy a nagyváradi intézmény nem rendelkezett gyakorlatilag semmiféle engedéllyel – írja az Ebihoreanul.ro helyi portál.

Meghalt kedden délután az a másfél éves kisgyerek, akinek még múlt héten, csütörtökön akadt a torkán egy falat alma egy engedély nélkül működő nagyváradi óvodában.
Amint arról korábban írtunk, a tragédia 2024. január 18-án történt egy „magánóvodában” az Európa lakóparkban, ahol a kisfiú ebéd közben megfulladt egy almadarabtól. A sürgősségi hívásra a SMURD orvosi csapata 5 percen belül megérkezett a helyszínre. A rohammentő-szolgálat vezetője szerint a mentősök kiérkezéséig a gyerek légzése és vérkeringése is leállt, így ők élesztették újra. A sürgősségi osztályon azonban ismét leállt a légzése és a vérkeringése, de miután eltávolították a légútjaiból az almadarabot, ismét sikerült újraéleszteni. Öt napig intubálva, az intenzív osztályon ápolták, de már nem tudták megmenteni az életét, mivel az agya túl sok ideig maradt oxigénellátás nélkül.
Más szóval, a nyomozás nem tárt fel olyan bűncselekményt, amely büntetőjogi szankcióval büntethető lenne.
A vádhatóság véleménye szerint a Happy Kids óvodában a gyermekeket felügyelő személyzet nem vonható büntetőjogi felelősségre. A nyomozás nem tárt fel olyan „objektív elemeket”, amelyek a gyermek felügyeletében vagy etetésében elkövetett hibákra utalnának, és implicit módon nem állapított meg ok-okozati összefüggést az alkalmazottak cselekedetei és a tragikus végkifejlegt között – írja a Bihoreanul.
Az engedélyek hiánya miatt amúgy még 2024 januárjában több tízezer lejes bírságot róttak ki az illetékes hatóságok az intézményre.

Több tízezer lejes bírságot róttak ki az illetékes hatóságok a Happy Kids Házikó nevű, magát óvodaként és bölcsődeként meghatározó, de semmilyen hatósági engedéllyel sem rendelkező nagyváradi intézményre egy kisgyerek halála után.
A 2017 óta működő intézmény esetében tekintélyes a bűnlajstrom, ami miatt megbüntették: nem rendelkezett ideiglenes működési engedéllyel, az illetékes miniszter által jóváhagyott akkreditációval, a közoktatásért felelős hatóság (ARACIP) jóváhagyásával, az Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági hatóság engedélyével, sem önkormányzati jóváhagyással.
A fogyasztóvédelem megállapította, hogy a működtetők „tisztességtelen, megtévesztő kereskedelmi gyakorlatot alkalmaztak, amikor azt állították, hogy az intézmény a gyermekek szocio-emocionális fejlődésére összpontosító bölcsőde”. Azt is rögzítették, hogy nem tartották be a fogyasztóvédelmi jogszabályokat, amelyek szerint „kizárólag olyan szolgáltatásokat nyújtanak, amelyek nem érintik a fogyasztók életét, egészségét vagy biztonságát”.
A hatóság rámutat: mindez egy 1 éves és 5 hónapos gyermek sérüléséhez és későbbi halálához vezetett. A fogyasztóvédelem mindezek miatt elrendelte a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat megszüntetését és bezáratta a létesítményt, amíg az nem válik törvényessé.
Az illegális óvodát és bölcsődét két nő alapította, és sajtóértesülések szerint feketén dolgoztatták az alkalmazottakat, köztük diáklányokat is. A cég 2022-ben közel egymillió lejes bevételt jelentett, a nettó nyeresége pedig közel félmillió lej volt, ami 146 százalékos növekedés az előző évihez képest.
Ez nem is csoda, hiszen havi 1780 lejes tandíjat kért – ezt „adományként”, majd miután egy másik cég vette át az álóvoda működtetést, „oktatási műhelyfoglalkozáson való részvételért” fizették be a szülők –, és mivel három, egyenként tízgyerekes csoporttal működött, bevétele mintegy 10 ezer euró volt havonta.
Az intézmény – amely kizárólag román nyelven működött – Facebook-oldalán amúgy 2024. január 15. óta nincs semmilyen aktivitás.
Radikális döntést hozott a Máramaros megyei önkormányzat, miután az Óvásokat Elbíráló Országos Tanács (CNSC) helyt adott a megyeszékhely körgyűrűjének megvalósítására kiírt pályázat elleni óvásnak.
Miután az elmúlt években több helyszín is kudarcot vallott, a csütörtöki bejelentés szerint végül a Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi erdejébe költöztetik a nagyváradi állatkertet.
Miközben egyre több ember beszél nyíltan a mentális egészségről, a párkapcsolati problémák kezelésével kapcsolatban sok a bizonytalanság. Egészségünkre című videós sorozatunk újabb részében Bálint Gabriela párkapcsolati terapeutával beszélgettünk.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
szóljon hozzá!