Hirdetés

Unitárius ünnep: a vallásszabadságot idézték meg Kolozsvár belvárosában a történelmi egyházak

unitárius

Az unitárius egyház alapítójának, Dávid Ferencnek a megkoszorúzott szobra Kolozsvár belvárosában

Fotó: Orbán Orsolya

Az erdélyi történelmi egyházak képviselőinek jelenlétében folytatódott hétfő este a kolozsvári belvárosi unitárius templomban a vallásszabadság napjának ünnepe. A Magyar Unitárius Egyház által alapított János Zsigmond-díjat a kolozsvári ünnepség keretében idén adták át először, a kitüntetést Kövér László, a magyar Országgyűlés elnöke vehette át. A templomot megtöltő népes gyülekezet előtt Kovács István unitárius püspök mondott laudációt.

Makkay József

2025. január 13., 22:442025. január 13., 22:44

2025. január 14., 11:022025. január 14., 11:02

Rácz Norbert Zsoltnak, a Kolozsvár-Belvárosi Unitárius Egyházközség lelkipásztorának köszöntő szavaival vette kezdetét a Vallásszabadság Napjának délutáni, kolozsvári ünnepi rendezvénye az unitárius templomban.

Az Úrasztalát az ünnepségre meghívott magyar és román testvéregyházak képviselői állták körül.

Hirdetés

Adorjáni Dezső Zoltán, a Romániai Evangélikus-Lutheránus Egyház püspöke, Kolumbán Vilmos, az Erdélyi Református Egyházkerület frissen megválasztott püspöke, Benedict Bistrițeanul, a feleki és kolozsvári ortodox püspökség segédpüspöke, Vasile Tofană, a Kolozsvár-szamosújvári görögkatolikus püspökség részéről, László Attila főesperes, a kolozsvári Szent Mihály-templom plébánosa és Kovács István, a Magyar Unitárius Egyház püspöke rövid igével köszöntötték az ünneplő gyülekezetet.

unitárius Galéria

Úrasztali igehirdetés. A testvéregyházak képviselői köszöntötték a gyülekezet tagjait

Fotó: Orbán Orsolya

Igehirdetésében Koppándi Botond Péter, a kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet Unitárius Karának dékánja az erdélyi vallásszabadságról szóló prédikációját gyerekkori példával vezette fel, amikor nagyapjával vasárnaponként a római katolikus templom szentmiséjén vett részt, majd másik nagyszülőjével a lutheránus istentiszteletre ment, míg később eljutott az unitárius istentiszteletre is. Amikor a történetet felelevenítve magyarországi barátainak elmesélte, hogy osztálytársai között a magyar egyházakhoz tartozók mellett volt vegyes házasságból származó ortodox, izraelita, vagy olyan felekezetű is, aki januárban ünnepelte a karácsonyt, nem értették, hogy honnan jön. Ekkor magyarázta el, hogy az ő hazája, Erdély 1568-tól a vallásszabadság földje.

Az igehirdető bevallotta, hogy negyedszázad múltán már visszafogottabban fogalmaz, mert az egykori történelmi Kánaán-szerű vallásszabadságnak megfakultak a színei, a felekezetek között sok volt az ellenségeskedés.

unitárius Galéria

A kolozsvári ünnepségen imát mondott Koppándi Zoltán Attila, a Komjátszegi Unitárius Leányegyházközség lelkésze

Fotó: Orbán Orsolya

Meg kell azonban vizsgálni, hogy mit üzen a mának a 457 évvel ezelőtti erdélyi országgyűlés 1568-as határozata – mondta. ,,A vallásszabadság nem az egyéni lelkiismereti szabadság törvénye, amit korunk ideológiái hirdetnek. Nem lehet rajta olyan dolgokat számonkérni, amelyek mostanság divatosak” – fogalmazott az igehirdető.

A négy és fél évszázaddal ezelőtti történetet Koppándi Botond Péter unitárius lelkipásztor a korabeli világ egyedi megvalósításának nevezte, ami jóval több volt, mint amit akkoriban a Nyugat fel tudott mutatni. Az igehirdető szerint a vallásszabadság és a reformáció révén az ige teljesen megújította a gyülekezeti közösségeket, aminek máig tartó hatása van.

A kitüntetett házelnök

A kolozsvári templomi eseményen felolvasták az Erdélyi Országgyűlés 1568-ban hozott határozatát és a magyar Országgyűlés által 2018-ban elfogadott törvényt, amely január 13-át a vallásszabadság napjává nyilvánította.

unitárius Galéria

Kövér László, a magyar Országgyűlés elnöke átveszi a János Zsigmond-díjat

Fotó: Orbán Orsolya

Az ünnepség keretében idén adták át először az unitárius egyház által alapított János Zsigmond-díjat, a kitüntetést Kövér László magyar házelnök vehette át. Laudációjában Kovács István unitárius püspök ,,értékőrző, igaz embernek” nevezte a kitüntetettet, aki hitvalló keresztényként mindig a jó ügy mellé állt. A püspök felidézte Kövér László egyháztámogató hozzáállását is, aki akkor is észrevette a legkisebb magyar történelmi egyházat, amikor mások nem vettek róla tudomást.

Az adományozó egyház képviselője kiemelte, hogy a díj a névadó erdélyi fejedelem értékteremtő munkáját példázza, aki Erdélyt elindította a ,,tündérkertté válás útján”.

,,A fejedelem a vallásháború helyett a hit békéjét választotta, és ezáltal a növekedést szolgálta” – hangsúlyozta Kovács István püspök, aki hosszan méltatta Kövér László házelnök elkötelezettségét a keresztény értékek Kárpát-medencei megőrzésért, és az ő érdemének nevezte, hogy minden év január 13-án immár hivatalosan is a vallásszabadság napját ünnepelhetjük.

unitárius Galéria

Kövér László nagy megtiszteltetésnek nevezte díjat elfogadni a világ egyetlen magyar alapítású keresztény vallásának egyháza részéről

Fotó: Orbán Orsolya

A díj átvételekor elhangzott beszédében Kövér László úgy fogalmazott:

az unitárius egyházat szeretjük, mint a hazánkat, mert a mienk, ez ugyanis az egyetlen magyar alapítású egyház.

A magyar Országgyűlés elnöke történelmi korokon átívelő beszédében a magyar érdekekért küzdő fejedelmek példás munkája, és korunk nemzeti szuverenitásának igénye között vont párhuzamot.

Idézet
Azért kell dolgoznunk, hogy az ország a következő ötszáz évben is megmaradhasson Magyarországnak, a romániai magyar politikum pedig azért küzd, hogy semmilyen rólunk szóló döntést ne hozhassanak nélkülünk” – hangsúlyozta a politikus.

korábban írtuk

Kövér László Tordán: ha az európai keresztény emberek elhagyják őrhelyeiket, elvész a vallásszabadság
Kövér László Tordán: ha az európai keresztény emberek elhagyják őrhelyeiket, elvész a vallásszabadság

Ha az európai keresztény emberek elhagyják őrhelyeiket, akkor az európai keresztény egyházak és az európai demokratikus nemzeti államok egyaránt elbuknak, elvész a keresztény vallásszabadság és az európai politikai demokrácia is – mondta Kövér László.

Dávid Ferenc történelmi szellemisége Kolozsvár belvárosában

A kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium kórusának szolgálata egyházzenei élménnyel egészítette ki az est meghitt hangulatát, amelynek zárásaként a résztvevők megkoszorúzták Dávid Ferenc 2019-ben felavatott szobrát az unitárius kollégium és a templom közötti kis téren.

unitárius Galéria

Kovács István, az Magyar Unitárius Egyház püspöke

Fotó: Orbán Orsolya

Sándor Krisztina, az unitárius egyház főgondnoka beszédében Kolozsvár belvárosának történelmi szellemiségét idézte meg, amely nemcsak a falak között, hanem az itt élő magyar közösség lelkében is él.

Idézet
Vajon gondolta-e Dávid Ferenc a dévai vár börtönében, hogy egykoron szobrot emelnek Kolozsváron az emlékére?

A kérdés nyilván retorikai. És gondolták-e valaha elődeink, hogy erre a szoborra Kolozsvár belvárosában a kései utódok ily módon tekinthetnek fel?” – fogalmazott Sándor Krisztina, aki kiemelte: elődeinkhez képest ma teljesen más kihívásokkal néz szembe a magyar közösség, de van mire támaszkodni, van mire alapozni, van miből hitet meríteni.

unitárius Galéria

Sándor Krisztina, az unitárius egyház főgondnoka beszédében Kolozsvár belvárosának történelmi szellemiségét idézte meg

Fotó: Orbán Orsolya

unitárius Galéria

A kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium Péterffy Gyula kórusa

Fotó: Orbán Orsolya

unitárius Galéria

Ünnepi istentisztelet a belvárosi unitárius templomban

Fotó: Orbán Orsolya

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz

Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat

Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat
2026. június 23., kedd

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért

Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért
2026. június 23., kedd

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás

Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket

Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket
2026. június 23., kedd

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása

Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása
2026. június 23., kedd

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe

Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe
2026. június 22., hétfő

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra

Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra
2026. június 22., hétfő

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja

A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja
Hirdetés
Hirdetés