
Az unitárius egyház alapítójának, Dávid Ferencnek a megkoszorúzott szobra Kolozsvár belvárosában
Fotó: Orbán Orsolya
Az erdélyi történelmi egyházak képviselőinek jelenlétében folytatódott hétfő este a kolozsvári belvárosi unitárius templomban a vallásszabadság napjának ünnepe. A Magyar Unitárius Egyház által alapított János Zsigmond-díjat a kolozsvári ünnepség keretében idén adták át először, a kitüntetést Kövér László, a magyar Országgyűlés elnöke vehette át. A templomot megtöltő népes gyülekezet előtt Kovács István unitárius püspök mondott laudációt.
2025. január 13., 22:442025. január 13., 22:44
2025. január 14., 11:022025. január 14., 11:02
Rácz Norbert Zsoltnak, a Kolozsvár-Belvárosi Unitárius Egyházközség lelkipásztorának köszöntő szavaival vette kezdetét a Vallásszabadság Napjának délutáni, kolozsvári ünnepi rendezvénye az unitárius templomban.
Adorjáni Dezső Zoltán, a Romániai Evangélikus-Lutheránus Egyház püspöke, Kolumbán Vilmos, az Erdélyi Református Egyházkerület frissen megválasztott püspöke, Benedict Bistrițeanul, a feleki és kolozsvári ortodox püspökség segédpüspöke, Vasile Tofană, a Kolozsvár-szamosújvári görögkatolikus püspökség részéről, László Attila főesperes, a kolozsvári Szent Mihály-templom plébánosa és Kovács István, a Magyar Unitárius Egyház püspöke rövid igével köszöntötték az ünneplő gyülekezetet.
Úrasztali igehirdetés. A testvéregyházak képviselői köszöntötték a gyülekezet tagjait
Fotó: Orbán Orsolya
Igehirdetésében Koppándi Botond Péter, a kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet Unitárius Karának dékánja az erdélyi vallásszabadságról szóló prédikációját gyerekkori példával vezette fel, amikor nagyapjával vasárnaponként a római katolikus templom szentmiséjén vett részt, majd másik nagyszülőjével a lutheránus istentiszteletre ment, míg később eljutott az unitárius istentiszteletre is. Amikor a történetet felelevenítve magyarországi barátainak elmesélte, hogy osztálytársai között a magyar egyházakhoz tartozók mellett volt vegyes házasságból származó ortodox, izraelita, vagy olyan felekezetű is, aki januárban ünnepelte a karácsonyt, nem értették, hogy honnan jön. Ekkor magyarázta el, hogy az ő hazája, Erdély 1568-tól a vallásszabadság földje.
A kolozsvári ünnepségen imát mondott Koppándi Zoltán Attila, a Komjátszegi Unitárius Leányegyházközség lelkésze
Fotó: Orbán Orsolya
Meg kell azonban vizsgálni, hogy mit üzen a mának a 457 évvel ezelőtti erdélyi országgyűlés 1568-as határozata – mondta. ,,A vallásszabadság nem az egyéni lelkiismereti szabadság törvénye, amit korunk ideológiái hirdetnek. Nem lehet rajta olyan dolgokat számonkérni, amelyek mostanság divatosak” – fogalmazott az igehirdető.
A négy és fél évszázaddal ezelőtti történetet Koppándi Botond Péter unitárius lelkipásztor a korabeli világ egyedi megvalósításának nevezte, ami jóval több volt, mint amit akkoriban a Nyugat fel tudott mutatni. Az igehirdető szerint a vallásszabadság és a reformáció révén az ige teljesen megújította a gyülekezeti közösségeket, aminek máig tartó hatása van.
A kolozsvári templomi eseményen felolvasták az Erdélyi Országgyűlés 1568-ban hozott határozatát és a magyar Országgyűlés által 2018-ban elfogadott törvényt, amely január 13-át a vallásszabadság napjává nyilvánította.
Kövér László, a magyar Országgyűlés elnöke átveszi a János Zsigmond-díjat
Fotó: Orbán Orsolya
Az ünnepség keretében idén adták át először az unitárius egyház által alapított János Zsigmond-díjat, a kitüntetést Kövér László magyar házelnök vehette át. Laudációjában Kovács István unitárius püspök ,,értékőrző, igaz embernek” nevezte a kitüntetettet, aki hitvalló keresztényként mindig a jó ügy mellé állt. A püspök felidézte Kövér László egyháztámogató hozzáállását is, aki akkor is észrevette a legkisebb magyar történelmi egyházat, amikor mások nem vettek róla tudomást.
,,A fejedelem a vallásháború helyett a hit békéjét választotta, és ezáltal a növekedést szolgálta” – hangsúlyozta Kovács István püspök, aki hosszan méltatta Kövér László házelnök elkötelezettségét a keresztény értékek Kárpát-medencei megőrzésért, és az ő érdemének nevezte, hogy minden év január 13-án immár hivatalosan is a vallásszabadság napját ünnepelhetjük.
Kövér László nagy megtiszteltetésnek nevezte díjat elfogadni a világ egyetlen magyar alapítású keresztény vallásának egyháza részéről
Fotó: Orbán Orsolya
A díj átvételekor elhangzott beszédében Kövér László úgy fogalmazott:
A magyar Országgyűlés elnöke történelmi korokon átívelő beszédében a magyar érdekekért küzdő fejedelmek példás munkája, és korunk nemzeti szuverenitásának igénye között vont párhuzamot.

Ha az európai keresztény emberek elhagyják őrhelyeiket, akkor az európai keresztény egyházak és az európai demokratikus nemzeti államok egyaránt elbuknak, elvész a keresztény vallásszabadság és az európai politikai demokrácia is – mondta Kövér László.
A kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium kórusának szolgálata egyházzenei élménnyel egészítette ki az est meghitt hangulatát, amelynek zárásaként a résztvevők megkoszorúzták Dávid Ferenc 2019-ben felavatott szobrát az unitárius kollégium és a templom közötti kis téren.
Kovács István, az Magyar Unitárius Egyház püspöke
Fotó: Orbán Orsolya
Sándor Krisztina, az unitárius egyház főgondnoka beszédében Kolozsvár belvárosának történelmi szellemiségét idézte meg, amely nemcsak a falak között, hanem az itt élő magyar közösség lelkében is él.
A kérdés nyilván retorikai. És gondolták-e valaha elődeink, hogy erre a szoborra Kolozsvár belvárosában a kései utódok ily módon tekinthetnek fel?” – fogalmazott Sándor Krisztina, aki kiemelte: elődeinkhez képest ma teljesen más kihívásokkal néz szembe a magyar közösség, de van mire támaszkodni, van mire alapozni, van miből hitet meríteni.
Sándor Krisztina, az unitárius egyház főgondnoka beszédében Kolozsvár belvárosának történelmi szellemiségét idézte meg
Fotó: Orbán Orsolya
A kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium Péterffy Gyula kórusa
Fotó: Orbán Orsolya
Ünnepi istentisztelet a belvárosi unitárius templomban
Fotó: Orbán Orsolya
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
szóljon hozzá!