
Magyarellenes civil szervezet is belépett a sepsiszentgyörgyi zászlóperbe, ezért újra halasztott a brassói táblabíróság. A Kovászna, Hargita, Maros Megyei Románok Civil Fóruma a feljelentő prefektúra mellett vesz részt a városzászló ellen indított bírósági eljárásban, mert meglátásuk szerint az önkormányzatoknak nem áll jogukban lobogót elfogadni, másrészt Sepsiszentgyörgy kék-arany lobogója diszkriminatív, a helyi románság nem érzi magáénak.
2013. október 08., 18:152013. október 08., 18:15
Az újabb pereskedő fél felbukkanása miatt a bíróság kedden úgy határozott, novemberre halasztja a tárgyalást. Mint beszámoltunk, a múlt hónapban azért napolták el a döntést, mert több mint 2200 sepsiszentgyörgyi civil csatlakozott az alperes önkormányzathoz, hogy megvédjék a város zászlóját. Mint ismeretes, Codrin Munteanu, volt Kovászna megyei prefektus tavaly, három évvel az elfogadása után támadta meg a bíróságon a zászlóról szóló határozatot. A sepsiszentgyörgyi bíróság arra hivatkozva utasította el a keresetet, hogy az okiratot annak elfogadása után legtöbb 12 hónappal lehetett volna bíróság elé vinni. „A táblabíróság vagy visszautasítja az elkésett prefektusi kifogást vagy visszautalja az ügyet alapfokra, hogy érdemben is tárgyaljanak a zászlóról” – mondja Antal Árpád szentgyörgyi polgármester.
A román civilek egyik korábbi, akkor az Országos Diszkriminációellenes Tanácsnál (CNCD) tett korábbi feljelentéséről kiderült eközben, hogy nem történt hátrányos megkülönböztetés. A feljelentők azt kifogásolták, hogy a sepsiszentgyörgyi önkormányzat diszkriminálja a román projekteket, a diszkriminációellenes testület viszont most úgy döntött, hogy a civil szervezeteknek nincs nemzetisége, így nem lehet szó hátrányos megkülönböztetésről. Antal Árpád polgármester is úgy nyilatkozott egyébként, hogy az általuk nyújtott támogatás megpályázása tulajdonképpen egy verseny, a projektek versengenek a lehívható pénzekért, a civil szervezeteknek nincs nemzetiségük.
Román zászlót kér a hargitai prefektus
Vegyék le Magyarország lobogóját és tűzzék ki a román zászlót – szólította fel Adrian Jean Andrei Hargita megyei prefektus az Erdélyi Magyar Néppárt vezetőségét. A csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtár esetében eközben azt kifogásolta, hogy a székházra szintén nincs kitűzve a piros-sárga-kék lobogó. A kormánymegbízott rámutatott, a néppárt és a könyvtár nem tartja be a román zászló kitűzésére vonatkozó jogszabályokat, és figyelmeztetett, hogy amennyiben nem tesznek eleget a felszólításnak, 2500 és 5000 lej közötti pénzbírságot róhatnak ki rájuk, ugyanakkor bűncselekménynek is minősül a zászló kitűzésének megtagadása. „A közintézményeknek Hargita megyében is be kell tartaniuk a törvényt, ez kötelező és nem fakultatív” – szögezte le a prefektus. Papp Előd, az Erdélyi Magyar Néppárt alelnöke a sajtónak elmondta, több hete nem tartózkodik az országban, de tudomása szerint, a magyar zászlót március 15-e alkalmából tűzték ki a csíkszeredai székházuk homlokzatára. Kopacz Katalin, a Kájoni János Megyei Könyvtár igazgatója az Agerpres érdeklődésére pedig úgy nyilatkozott, hogy amikor új székházba költöztek, elmaradt a zászló kitűzése. „Most készül a zászlótartó, egy héten belül kitesszük a lobogót. Nem vagyunk a román zászló ellen, betartjuk a törvényeket” – mondta Kopacz Katalin.
Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.
Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.
Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.
Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.
A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.
Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.
Radikális döntést hozott a Máramaros megyei önkormányzat, miután az Óvásokat Elbíráló Országos Tanács (CNSC) helyt adott a megyeszékhely körgyűrűjének megvalósítására kiírt pályázat elleni óvásnak.
Miután az elmúlt években több helyszín is kudarcot vallott, a csütörtöki bejelentés szerint végül a Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi erdejébe költöztetik a nagyváradi állatkertet.
Miközben egyre több ember beszél nyíltan a mentális egészségről, a párkapcsolati problémák kezelésével kapcsolatban sok a bizonytalanság. Egészségünkre című videós sorozatunk újabb részében Bálint Gabriela párkapcsolati terapeutával beszélgettünk.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
szóljon hozzá!