
A 70 millió eurós beruházásból megépült plázában 113 kereskedelmi egység kapott helyet
Fotó: Haáz Vince
Hivatalosan is megnyitotta a kapuit csütörtökön a marosvásárhelyi Shopping City, az ország egyik legnagyobb és -korszerűbb bevásárlóközpontja. Miközben eddig csak a Carrefour nagyáruház és két-három kisebb üzlet volt látogatható; mostantól több mint száz kereskedelmi egység várja vásárlóit Marosvásárhely koronkai kijáratánál. A 70 millió eurós beruházással a Nepi Rockcastle immár a huszadik plázáját nyitotta meg Romániában.
2020. július 17., 14:052020. július 17., 14:05
2020. július 17., 14:112020. július 17., 14:11
A vásárhelyi bevásárlóközpontot egy 125 ezer négyzetméteres területen alakították ki, ennek egyharmada zöldövezet. Az épületben 113 egység kapott helyet, köztük Erdély legnagyobb Carrefour hipermarketje. De jelen vannak az olyan ismert cégek és márkák képviseletei is, mint például a Douglas, a New Yorker, a dm, az Intersport, a Trends, az Orsay, a Reserved, az Orange, az eMag, a Flanco vagy a Gerovital.
Van egy Cineplexx mozi is, amely egyelőre az egészségügyi korlátozások miatt nem üzemel. Csegedi Árpád, a pláza műszaki igazgatója érdeklődésünkre elmondta, hogy a 113 üzlethelyiség közül két-három kivétellel az összest sikerült kiadni; a fennmaradtakra is megkerültek a leendő bérlők, csak a szerződésbe kikötött feltételek miatt késik a megállapodás.
Fotó: Haáz Vince
A 40 ezer négyzetméteres zöldövezettel, szelektív hulladékgyűjtéssel, 1500 férőhelyes, tágas parkolóval, tíz elektromos töltőállomással rendelkező pláza vezetői szerint
Ezt erősítendő az illetékesek kerti növényeket kínálnak fel a látogatóknak, amelyeket együtt ültethetnek el a meglévők mellé. Kérdésünkre, hogy mindemellett miért nem gondoskodtak a parkolt gépkocsik árnyékát biztosító facsemeték ültetéséről, Daniel Udma menedzser a Krónikának azt válaszolta, hogy a jövőben még megpróbálnak pár kellemes meglepetésnek számító kisebb módosítást eszközölni. Csegedi Árpád viszont elmondta, hogy eredetileg úgy gondolták el, hogy az egymással szemben parkoló autókat zöld sávval és fákkal választják el, de a városháza által jóváhagyott tervből ez az elképzelés már kimaradt. Korábban az önkormányzat határozatot fogadott el, melynek értelmében, külföldi mintára, a nagyáruházak kötelesek a parkolóövezetekbe fát ültetni.
Fotó: Haáz Vince
Egy másik gondot a bevásárlóközpont megközelítése képezi. Már a nyitást megelőző napokban, hetekben forgalmi dugók alakultak ki mind a Hosszú (December 1.) utca, mind a Segesvári út felől.
Mindössze a Sapientia egyetemre tartó, aránylag ritkán közlekedő busz halad el mellette, de megálló hiányában nem áll meg. A felmerült közlekedési gondokért a megnyitón jelen lévő Dorin Florea polgármester a „beteges hajlamúnak” nevezett helyi tanácsosi testületet tette felelősé, mert, mint mondta, „nem járult hozzá a somostetői út és a Marosszentgyörgy és Marosszentanna közötti híd megépítéséhez”.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
szóljon hozzá!