
Kolozsvári biciklis: azoknak van szerencséje, akik időnként kerékpársávban közlekedhetnek
Fotó: Orbán Orsolya
Az elmúlt hetekben több olyan súlyos közlekedési baleset történt romániai településeken, amelyekben kerékpárosok vesztették életüket, vagy súlyos, maradandó sérüléseket szenvedtek. A tavasziasan enyhe időjárás egyre több kerékpárost késztet arra, hogy elővegye járgányát, sokan azonban a legalapvetőbb közlekedési szabályokat sem tartják be, ami a rendőrségi tájékoztatás szerint súlyos balesetekhez vezethet.
2026. március 10., 18:442026. március 10., 18:44
2026. március 10., 18:512026. március 10., 18:51
Legutóbb a Kovászna megyei Berecken egy 50 éves férfi elvesztette uralmát az általa vezetett kerékpár felett, lesodródott az úttestről és elesett. A baleset következtében fejsérüléseket szenvedett. A helyszínre érkező mentőegység ellátta a férfit, és újraélesztési kísérletet is végzett, de a súlyosan megsérült kerékpáros sajnos életét vesztette. A férfi nem viselt kerékpáros bukósisakot.
A rendőrségi közlemény szerint a kerékpár egyre gyakrabban használt közlekedési eszköz, azonban a kerékpárosoknak – akárcsak a többi közlekedőnek – felelősségük van a közlekedésben. A balesetek megelőzése és a közlekedésben résztvevők biztonsága érdekében a rendőrség emlékeztet néhány alapvető szabályra, amelyeket a kerékpárosoknak a közutakon való közlekedés során be kell tartaniuk.
A kerékpárral csak egy sorban szabad közlekedni, és ha a haladási irányban kijelölt kerékpárút található, a kerékpárosok kötelesek azt használni. Ugyanakkor ajánlott jóváhagyott védősisak viselése, amely baleset esetén csökkentheti a sérülések kockázatát.
Friss sepsiszentgyörgyi kerékpárút: több székelyföldi önkormányzat priorításnak tekinti a kerékpárosok közlekedését
Fotó: Tuchiluș Alex
A közlekedési jogszabályok tiltják a kerékpárosok számára, hogy:
olyan útszakaszokon közlekedjenek, ahol a kerékpárok közlekedése tilos, illetve hogy a
járdán haladjanak, kivéve, ha külön kijelölt kerékpárút áll rendelkezésre;
egymás mellett haladjanak, hogy legalább egyik kezüket ne a kormányon tartsák, illetve
mindkét lábuk ne a pedálon legyen, vagy olyan manővereket végezzenek, amelyek veszélyeztetik a közlekedés biztonságát;
alkohol vagy pszichoaktív szerek hatása alatt közlekedjenek;
mozgásban lévő járművekbe kapaszkodjanak, vagy azok által vontatva, tolva közlekedjenek;
más személyeket szállítsanak, kivéve a 7 év alatti gyermeket, aki speciális ülésben utazik az erre a célra kialakított kerékpárokon;
éjszaka vagy rossz látási viszonyok között világító- és fényvisszaverő felszerelés nélkül közlekedjenek;
műszaki hibás kerékpárral közlekedjenek, különösen akkor, ha a fékrendszer hibás, vagy nincs hangjelző berendezés;
a gyalogátkelőhelyen kerékpárral hajtsanak át – az úttesten a kerékpárt tolva kell átkelni;
olyan nagy méretű tárgyakat szállítsanak, amelyek befolyásolhatják a kerékpár feletti uralmat vagy a közlekedés biztonságát;
hogy az úttesten közlekedjenek, ha járható útpadka, ösvény vagy mellékút áll rendelkezésre.
A közutakon történő közlekedés során a kerékpárosok kötelesek személyazonosító okmányt is maguknál tartani.
A marosvásárhelyi csúcsforgalomban sincs könnyű dolguk a biciklin közlekedőknek
Fotó: Haáz Vince
Közúti közlekedésben a kerékpárnak rendelkeznie kell:
hatékony fékberendezéssel;
megfelelően működő kormányszerkezettel;
hangjelző berendezéssel;
elöl fehér vagy sárga fényű lámpával, hátul piros fényű lámpával, valamint legalább egy jól látható, azonos színű fényvisszaverő elemmel;
a kerekek küllőire szerelt, mozgás közben folyamatos kört képező narancssárga fényvisszaverő elemekkel.
A kerékpáros közlekedés szabályainak megsértése a III. szankcióosztályba tartozó pénzbírsággal büntethető (6–8 büntetőpont), amelynek összege akár 1620 lej is lehet.

Életét vesztette szerda este Szatmár megyében egy 57 éves kerékpáros, miután egy küldetésben levő, villogó lámpákkal közlekedő SMURD-mentőkocsi elgázolta.
Miközben egyre több ember beszél nyíltan a mentális egészségről, a párkapcsolati problémák kezelésével kapcsolatban sok a bizonytalanság. Egészségünkre című videós sorozatunk újabb részében Bálint Gabriella párkapcsolati terapeutával beszélgettünk.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
szóljon hozzá!