
Valer Blidar, a villamosgyár főrészvényese és Călin Bibarț polgármester egy villamoson beszélt a tömegközlekedési újdonságokról
Fotó: Aradi Polgármesteri Hivatal
Akár már a májusi képviselő-testületi ülésen a tanácsosok elé kerülhet az a határozattervezet, amely szerint 1 lejes napijegyet vezetnek be Aradon a helyi tömegközlekedésben – közölte keddi sajtótájékoztatóján Călin Bibarț polgármester. A rendezvényen az is elhangzott, hogy tíz új aradi gyártmányú villamossal bővül a helyi tömegközlekedési flotta, illetve a villamosgyár növelte termelési kapacitását.
2026. május 12., 20:022026. május 12., 20:02
Korábban már beszámoltunk róla, hogy Călin Bibarț aradi polgármester kezdeményezte: mindössze 1 lejbe kerüljön a napijegy a helyi tömegközlekedésben. A városvezető azután rukkolt elő az ötlettel, hogy a jogszabályok nem tették lehetővé a közszolgáltatás ingyenessé tételét, amit a helyi adók és illetékek drasztikus emelésének kompenzálásaként vezetett volna be.
Keddi sajtótájékoztatóján a polgármester megerősítette, hogy a terv a megvalósítás küszöbére ért, a határozattervezet minden szükséges jóváhagyást megkapott, így még ebben a hónapban a helyi tanács elé kerülhet.

Huszonnégy óráig érvényes, egylejes napijegy bevezetését javasolja Călin Bibarț aradi polgármester a helyi tömegközlekedési vállalat járatain. Ez válasz az üzemanyagárak drágulására, illetve a közösségi közlekedés használatának ösztönzése.
Călin Bibarț annak apropóján tartott sajtótájékoztatót, hogy lezárult az a többéves, európai uniós finanszírozású projekt, amelynek keretében újabb tíz Imperio típusú villamost vásárolt a város.
Hangsúlyozta: országos szinten Arad az egyetlen város, amelyben a villamosflotta szinte teljes egészében megújult. Két vonalon ugyan még régi járművek közlekednek, de a városvezetés bízik abban, hogy a következő uniós ciklusban ezek is lecserélhetők lesznek. A teljesen új flotta eléréséhez további tíz villamosra lenne szükség, ezekre jelenleg finanszírozási forrást keresnek.
A polgármester szerint a napi 1 lejes díjszabás – amely a villamosokra és az autóbuszokra egyaránt érvényes lenne – már minden szakmai jóváhagyást megkapott, így rövidesen a tanács dönthet róla. A városháza március végén terjesztette elő a tarifacsökkentési javaslatot, amely szerint:
A cél, hogy a modernizált közösségi közlekedés valódi alternatívát jelentsen az autózással szemben – különösen a magas üzemanyagárak mellett. A költségvetési hatásokról Bibarț elmondta: 2025-ben a jegy- és bérletértékesítésből származó bevétel mintegy 6 millió lej volt, miközben az önkormányzati fenntartású tömegközlekedési vállalat (CTP) teljes költségvetése ennek tízszerese. A közösségi közlekedés tehát továbbra is erősen támogatott terület marad.
A sajtótájékoztatón jelen volt Valer Blidar, az Astra villamosgyár főrészvényese is. Elmondása szerint eddig mintegy 250 Imperio-villamost gyártottak, és míg korábban két hónap alatt készült el egy szerelvény, ma már havonta húsz gördül le a gyártósorról.
Nőtt a villamosgyár termelékenysége
Fotó: Aradi Polgármesteri Hivatal
Az Imperio-villamosok Arad mellett Bukarestben, Nagyváradon, Kolozsváron, Galacon és Brăilán is közlekednek. A gyár kapacitását jelenleg teljes mértékben a hazai megrendelések kötik le, de Blidar szerint külföldi szerződésekre is jó esély mutatkozik. A vállalkozó arról is beszélt, hogy hamarosan NATO-szerződést írhat alá: legalább húsz speciális, orvosi célú katonai vagont gyárthatnak majd Aradon.
Vajon mi lehet a gépi tudás korában a pedagógia, a tanár–diák kapcsolat lelke, fő benső mozgatóereje? Többek közt erre a kérdésre keres és ad válaszokat Vass Vilmos magyarországi egyetemi docens, a neveléstudományok számos mesterének könyve.
A marosvásárhelyi önkormányzati képviselő-testület posztumusz díszpolgári címet adományozott Kincses Előd néhai ügyvédnek, emberjogi harcosnak.
Novák Károly Eduárd pénteken úgy fogalmazott: „az orosz sportolók részvételének megtagadása” a kolozsvári ritmikus gimnasztika világkupán azzal a kockázattal jár, hogy negatív precedenst teremt a román sport számára a nemzetközi porondon.
Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.
A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.
Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.
Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.
Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.
Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.
Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.
szóljon hozzá!