
A védőoltásokat a beadás napján szállítják a központokba
Fotó: Rovaccinare/Facebook
A számos ígéret után immár valóban prioritássá vált a pedagógusok és a kisegítő személyzet koronavírus elleni immunizálása, a következő két hét során 60 ezer tanügyi alkalmazottat oltanak be az országban. A lapunknak nyilatkozó tisztifőorvos szerint minél több pedagógus jelentkezik az immunizálásra, annál inkább védik a diákjaikat, a családjukat, a közösséget.
2021. február 23., 21:322021. február 23., 21:32
2021. február 23., 23:522021. február 23., 23:52
Becslések szerint mintegy hatvanezer, az oktatási rendszerben dolgozó személyt oltanak be a következő hetekben koronavírus ellen Romániában. Valeriu Gheorghiţă, a Covid–19 elleni oltási kampány koordinátora tegnap bejelentette, a tanügyi alkalmazottak tömeges oltása szerdán kezdődik, és várhatóan március 10-éig tart. Szerdán az ország huszonhárom megyéjében indul az akció, tizennégy megye csütörtökön csatlakozik, újabb egy pénteken, majd az utolsó három megyében március 1-től.
Valeriu Gheorghiţă beszámolója szerint eddig 42 ezer tanügyi alkalmazott kapta meg a vakcinát, további 120 ezren kaptak időpontot immunizálásra, emellett
A pedagógusok soron kívüli beoltását a megyei tanfelügyelőségek által összeállított névsor alapján a közegészségügyi hivatalok szervezik meg. Gheorghiţă korábban jelezte: a mobil oltópontok bevetésével fognak elsőbbséget biztosítani a tanárok és tanítók számára.
Szakemberek szerint a „prioritások prioritásának” tekinthető az oktatásban dolgozók immunizálása, akik ezzel az akcióval az időseket, a krónikus betegeket megelőzve kaphatják meg az oltást, ezért értékelni kell, és élni a lehetőséggel. Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője lapunknak rámutatott, az 55 év felettiek számára az országban már csak elszigetelten esetekben van lehetőség az oltásra, hiszen a számukra elérhető Pfizer–BionTech oltóanyagra beteltek az előrejelzések.
Ha az 55 évnél fiatalabb tanügyi alkalmazottnak már van egy későbbi időpontja a Pfizer-vakcinára, azt visszamondja, és jelentkezik a mostani akcióra, AstraZeneca-oltóanyagot kap. Egyébként nemcsak a pedagógusok, hanem az oktatási rendszer valamennyi alkalmazottja kérheti az oltást, és mivel a többi lehetőségek tárháza beszűkült, a tisztifőorvos szerint élni kell a kínálkozó alkalommal.
„Mindannyian azt vártuk, hogy személyes jelenléttel indulhasson újra az oktatás. Minél nagyobb az átoltottság, annál kevesebb fertőzés, gócpont jelenik meg a tanintézetekben, tehát minél több pedagógus jelentkezik az immunizálásra, annál inkább védik a diákjaikat, a családjukat, a közösséget” – részletezte a szakember. Felhívta a figyelmet, hogy
Ezért arra számítanak, hogy ugyanez a tanintézetekben is megtörténik. Tar Gyöngyi hangsúlyozta, a Romániában hozzáférhető valamennyi vakcina biztonságos, ám mint minden gyógyszernek, ezeknek is lehetnek mellékhatásaik.
Hargita megyében szintén szerdán látnak neki a tanügyi alkalmazottak tömeges oltásának, ami nemcsak Csíkszeredában zajlik, hanem valamennyi, jelenleg is működő oltásközpontban leválasztottak számukra külön sorrendet. Azokban a megyékben, ahol bonyolultabb volt a szervezés, később indul az akció. A székelyföldi megye tisztifőorvosa arra kéri a jogosultakat, vegyék komolyan a bejelentkezést, mert jó előre pontosan leszervezik a hatóságok, és hajnalban leszállítják a dózisokat a központokba.
Romániában három hónapos online oktatás után február 9-től nyitottak meg az iskolák. A második félév első két hetében 809 tanulónál és 638 pedagógusnál mutatták ki a koronavírus-fertőzést, emiatt pedig országszerte 730 osztályban függesztették fel az óralátogatást és tértek vissza online oktatáshoz. Az ország 3181 települése közül 2129-ben minden diák visszatérhetett az iskolába. Azokon a településeken, ahol az utóbbi kéthetes fertőzési ráta meghaladta a lakosság három ezrelékét, csak az alsó tagozatos kisdiákok vehetnek részt személyesen az órákon.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.
Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.
Senki sem jelentkezett a tasnádi polgármesteri hivatal által kiírt tenderre, amely egy 102 millió lejes hitel felvételére irányult a Szatmár megyei településen tervezett, Aquapark Transilvania Terme nevű élményfürdő megvalósítása érdekében.
Jól haladnak a munkálatok a Nagyszebent Fogarassal összekötő autópályán – közölte a Brassó megyei út- és hídkarbantartó vállalat.
Nyolc éve kihasználatlanul áll az egykor népszerű gyermekrészleg az aradi Neptun Strandon: azóta benőtte a gaz, a medencék burkolatát pedig tönkretette az idő. Bár az önkormányzat évek óta ígérgeti a felújítást, eddig nem történt semmi.
1 hozzászólás