
A még megmaradt erdélyi magyar napilapokhoz hasonlóan a Háromszék is küzd a megváltozott olvasói szokásokkal
Fotó: Háromszék
Lemondott a Háromszék főszerkesztői tisztségéről Farcádi Botond, akit jelenlegi helyettese, Farkas Réka követ a napilap élén.
2026. április 20., 20:032026. április 20., 20:03
2026. április 20., 20:432026. április 20., 20:43
A váltást maga a főszerkesztő hozta nyilvánosságra a Kovászna megyében megjelenő újság hétfői számában, valamint a honlapon megjelent írásában. Farcádi Botond személyes okokra hivatkozva hozta meg döntését. Közölte, hogy a szerkesztőség közgyűlésén a lap munkaközössége Farkas Réka jelenlegi főszerkesztő-helyettesnek szavazott bizalmat, aki május 8-tól veszi át a főszerkesztői teendőket.
Farcádi Botond 16 éve töltötte be a főszerkesztői tisztséget a Háromszéknél. (Korábban egyébként a távozó főszerkesztő és utódja egyaránt dolgozott a Krónikánál, amikor még nyomtatásban is megjelent a lap). Döntése kapcsán elárulta, ennek hátterében az áll, hogy másfél évtized alatt rengeteget változott a nyilvánosság működése, a sajtó helyzete, szerepe, megítélése, és egyre kevesebb az igény arra a fajta klasszikus újságírásra, amelyért még középiskolás korában ezt a pályát választotta. Hozzátette, ebben a közegben a társadalom egy része egyre inkább olyan elvárásokat támaszt a sajtó felé, amelyeknek felelős főszerkesztőként nem tud és nem is akar megfelelni.
„Nyomaszt, hogy polarizálódó, radikalizálódó világunkban egyre kisebb az igény a kiegyensúlyozott, higgadt, mértéktartó tájékoztatásra. Aggaszt, hogy a közbeszéd napról napra durvul, az értelmes viták helyét mindinkább átveszik a kommunikációs szakértők által kitalált és levezényelt lejáratások. Én még abban a fajta újságírásban hiszek, ahol nem influenszerek mondanak fel narratívákat, hanem értelmes, művelt, írni tudó újságírók formálnak véleményt, nem telefonjaikon pár másodperces videókat görgető »fogyasztók» figyelmét akarjuk felkelteni, hanem az olvasni tudó olvasókét” – olvasható Farcádi Botond leköszönő írásában.
Közölte, miközben sokan negyedik hatalmi ágként határozzák meg a médiát, és sokan azt várják el, hogy egyfajta szamizdat ügyészségként működjön, ő sokkal inkább szolgálati ágként tekint a helyi sajtóra. Amelynek szerepe túlmutat az aktuális politikai konfliktusokon, és küldetésében fontos szerepet játszik az is, hogy
Farcádi Botond közölte még, hogy újságíróként folytatja a lapnál, azzal a megnyugvással, hogy Farkas Réka vezetése alatt a lehető legjobb kezekben lesz a Háromszék sorsa.
A lap idén márciusban jelentette be, hogy áprilistól Sepsiszentgyörgyön kénytelen bezárni három újságosbódét, hétfőn és csütörtökön a lap mindössze 8 oldalon jelenik meg, több munkatársuk szerződését pedig felbontják. Az Erdélyben még megjelenő négy megyei nyomtatott napilap – kolozsvári Szabadság, Hargita Népe, marosvásárhelyi Népújság és Háromszék – sanyarú helyzete egyébként a Magyar Újságírók Romániai Egyesülete (MÚRE) hétvégi szovátai közgyűlésén is terítékre került.
A Háromszék független napilap a romániai forradalom kirobbanásának napjaiban, 1989. december 23-án indult; elődjének az 1968-ban alapított Megyei Tükör tekinthető. A lap első főszerkesztője Magyari Lajos költő volt, akit 1992-ben Farkas Árpád Kossuth-díjas író, költő, műfordító követett a lapvezetői székben. A főszerkesztést májustól ellátó Farkas Réka a 2021-ben elhunyt költő lánya.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
szóljon hozzá!