
Lassító. Romániában egy régi intézkedés miatt nem hajthatnak gyorsan az új szerelvények
Fotó: Youtube
Egy 1975-ben bevezetett szabály miatt az új vonatoknak lassítaniuk kell a több milliárd euróból korszerűsített vonalakon, noha a sebességkorlátozásokra már nincs szükség – hívta fel a figyelmet a Pro Infrastruktúra Egyesület.
2026. május 11., 20:482026. május 11., 20:48
2026. május 11., 20:532026. május 11., 20:53
A közlekedési beruházásokat figyelemmel követő civil szakemberekből álló szervezet vasárnap esti közleményében rámutatott: bár Románia végre új mozdonyokat és szerelvényeket vásárol, és milliárd eurót fektet olyan fővonalakba, amelyek akár 160 km/h sebességet is képesek elérni, egyre több olyan hely jelenik meg, ahol a modern vonatoknak látszólag a semmiből 40 km/h alá kell lassítaniuk, míg a régi mozdonyok gond nélkül haladnak át 120–160 km/h sebességgel.
„Az abszurditást tökéletesen szemlélteti a radnai állomás közelében, az ország vasúti gerincén tapasztalt helyzet:
Miért? Egy 1975-ben kizárólag Romániában bevezetett vasúti improvizáció miatt. Bizonyos sebességkorlátozásoknál induktorokat – a sínek mellett található sárga eszközöket – szereltek fel, amelyek arra kényszerítik a mozdonyvezetőt, hogy megnyomjon egy speciális »Rendezett Átkelés« (BDO) gombot. A probléma az, hogy ezt a gombot kizárólag kivételes helyzetekre tervezték, például a vörös jelzésen való áthaladásra külön engedéllyel, és semmi másra.
Néhány vasúti baleset nyomán a 90-es években a német PZB szabvány 40 km/h-ra korlátozta a sebességet ezzel a gombbal, hogy növelje a biztonságot a vörös jelzésen való kivételes áthaladáskor. Természetesen az 1990 után gyártott új mozdonyok és szerelvények PZB-90 berendezéssel vannak felszerelve. Az eredmény?
Ezzel szemben a régi mozdonyok mozdonyvezetői, amelyek INDUSI-60-as rendszerrel rendelkeznek – az automatikus fékezési rendszer 1960-as verziójával –, simán áthaladnak, ahogyan azt a felvételen is láthatjuk az 1980-as években gyártott ATC 430-107-es mozdony esetében – mutatott rá a Pro Infrastruktúra Egyesület.
Az egyesület képviselői szerint egy 50 évvel ezelőtti utasítás, amely egy másik korszak infrastruktúrájára és technológiájára vonatkozik, ma milliárd eurós vasúti pályákon fékezi a vonatokat.
Eddig Radnán és Medgyesen azonosítottak ilyen induktorokat,
„Ez időveszteséget, nagyobb energiafogyasztást, valamint rosszabb utazási élményt és zavart jelent az utasok számára. Gyakorlatilag az összes új jármű – 55, a PNRR keretében korszerűsített mozdony, 37 Alstom Coradia szerelvény, több mint 80 PESA szerelvény, 16 Alstom Traxx mozdony – kénytelen lesz »megmagyarázhatatlanul« fékezni a hálózat ezen pontjain.
Sajnos az ETCS bevezetése Romániában rendkívül lassan halad. A jelenlegi ütemben még 5-10 évet veszíthetünk. Addig is, ha egy új vonatot látnak, amely látszólag ok nélkül lassít »a mezőn«, tudják meg, hogy nem a vonat a probléma. Hanem egy 1975-ös, elavult szabály, amelyhez a vasutasok még mindig foggal-körömmel ragaszkodnak” – teszi hozzá a Pro Infrastruktúra Egyesület.
Egyelőre nem tudni, mikor kezdhetik meg a munkát a fúrópajzsok a kolozsvári metró építőtelepén – derült ki a napokban.
Medve sebesített meg két férfit hétfőn a Hargita megyei Kászonújfaluban. Mindkét áldozat több sérülést szenvedett, de nincsenek életveszélyben – számolt be az Agerpres hírügynökség.
A Hunyad megyei környezetvédelem friss adatai szerint a térségben több mint 1000 barnamedve él, miközben a Román Akadémia szerint a megyében az ideális állomány 250 példány lenne.
A Magyar Talajtani Társaság Év Talaja versenyének történetében először neveztek erdélyi talajszelvényt a megmérettetésre. A bálványosfürdői Apor-lányok feredőjénél feltárt különleges mintára június 16-án déli 12 óráig szavazhat a közönség.
A budapesti Csodák Palotájához hasonló, még annál is nagyobb szabású tudományos játszóházat alakítanak ki Sepsiszentgyörgyön.
„Egyre gyorsabban épülnek az A1-es autópálya Lugos–Déva szakaszán kivételezés alatt álló alagutak” – tudatta Horațiu Cosma, a közlekedési minisztérium államtitkára egy Facebook-bejegyzésében.
Országszerte különösen meleg lesz a következő napokban, de záporokra, zivatarokra is gyakran lehet számítani – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat június 15. és 28. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Hanyagsággal vádolta meg Adrian Veștea kijelölt miniszterelnököt Dorin Toma tartalékos tábornok, a NATO Délkeleti Többnemzetiségű Hadosztály Parancsnokságának 2022 és 2025 közötti volt parancsnoka.
A Maros megyei Mezőszengye község lakosságának több mint fele, azaz 52,2 százalék igennel szavazott a település polgármesterének, Vasile Grecnek a leváltásáról szóló népszavazáson, míg 47,8 százalék nem értett egyet a polgármester távozásával.
Több mint 107 ezer lejjel károsítottak meg egy kolozsvári nőt azok a fiatal külföldi állampolgárok, akiket a rendőrség néhány órán belül azonosított és őrizetbe vett. A gyanúsítottak a jól ismert „hiteles csalás” módszeré
szóljon hozzá!