
Lassító. Romániában egy régi intézkedés miatt nem hajthatnak gyorsan az új szerelvények
Fotó: Youtube
Egy 1975-ben bevezetett szabály miatt az új vonatoknak lassítaniuk kell a több milliárd euróból korszerűsített vonalakon, noha a sebességkorlátozásokra már nincs szükség – hívta fel a figyelmet a Pro Infrastruktúra Egyesület.
2026. május 11., 20:482026. május 11., 20:48
2026. május 11., 20:532026. május 11., 20:53
A közlekedési beruházásokat figyelemmel követő civil szakemberekből álló szervezet vasárnap esti közleményében rámutatott: bár Románia végre új mozdonyokat és szerelvényeket vásárol, és milliárd eurót fektet olyan fővonalakba, amelyek akár 160 km/h sebességet is képesek elérni, egyre több olyan hely jelenik meg, ahol a modern vonatoknak látszólag a semmiből 40 km/h alá kell lassítaniuk, míg a régi mozdonyok gond nélkül haladnak át 120–160 km/h sebességgel.
„Az abszurditást tökéletesen szemlélteti a radnai állomás közelében, az ország vasúti gerincén tapasztalt helyzet:
Miért? Egy 1975-ben kizárólag Romániában bevezetett vasúti improvizáció miatt. Bizonyos sebességkorlátozásoknál induktorokat – a sínek mellett található sárga eszközöket – szereltek fel, amelyek arra kényszerítik a mozdonyvezetőt, hogy megnyomjon egy speciális »Rendezett Átkelés« (BDO) gombot. A probléma az, hogy ezt a gombot kizárólag kivételes helyzetekre tervezték, például a vörös jelzésen való áthaladásra külön engedéllyel, és semmi másra.
Néhány vasúti baleset nyomán a 90-es években a német PZB szabvány 40 km/h-ra korlátozta a sebességet ezzel a gombbal, hogy növelje a biztonságot a vörös jelzésen való kivételes áthaladáskor. Természetesen az 1990 után gyártott új mozdonyok és szerelvények PZB-90 berendezéssel vannak felszerelve. Az eredmény?
Ezzel szemben a régi mozdonyok mozdonyvezetői, amelyek INDUSI-60-as rendszerrel rendelkeznek – az automatikus fékezési rendszer 1960-as verziójával –, simán áthaladnak, ahogyan azt a felvételen is láthatjuk az 1980-as években gyártott ATC 430-107-es mozdony esetében – mutatott rá a Pro Infrastruktúra Egyesület.
Az egyesület képviselői szerint egy 50 évvel ezelőtti utasítás, amely egy másik korszak infrastruktúrájára és technológiájára vonatkozik, ma milliárd eurós vasúti pályákon fékezi a vonatokat.
Eddig Radnán és Medgyesen azonosítottak ilyen induktorokat,
„Ez időveszteséget, nagyobb energiafogyasztást, valamint rosszabb utazási élményt és zavart jelent az utasok számára. Gyakorlatilag az összes új jármű – 55, a PNRR keretében korszerűsített mozdony, 37 Alstom Coradia szerelvény, több mint 80 PESA szerelvény, 16 Alstom Traxx mozdony – kénytelen lesz »megmagyarázhatatlanul« fékezni a hálózat ezen pontjain.
Sajnos az ETCS bevezetése Romániában rendkívül lassan halad. A jelenlegi ütemben még 5-10 évet veszíthetünk. Addig is, ha egy új vonatot látnak, amely látszólag ok nélkül lassít »a mezőn«, tudják meg, hogy nem a vonat a probléma. Hanem egy 1975-ös, elavult szabály, amelyhez a vasutasok még mindig foggal-körömmel ragaszkodnak” – teszi hozzá a Pro Infrastruktúra Egyesület.
Egy kolozsvári fiatal nő mesélte el nekünk keserűen, hogy megkárosították a csalók.
Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.
Radikális döntést hozott a Máramaros megyei önkormányzat, miután az Óvásokat Elbíráló Országos Tanács (CNSC) helyt adott a megyeszékhely körgyűrűjének megvalósítására kiírt pályázat elleni óvásnak.
Miután az elmúlt években több helyszín is kudarcot vallott, a csütörtöki bejelentés szerint végül a Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi erdejébe költöztetik a nagyváradi állatkertet.
Miközben egyre több ember beszél nyíltan a mentális egészségről, a párkapcsolati problémák kezelésével kapcsolatban sok a bizonytalanság. Egészségünkre című videós sorozatunk újabb részében Bálint Gabriela párkapcsolati terapeutával beszélgettünk.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
szóljon hozzá!