Hirdetés

Premontrei botrány: tovább küzd igazáért a nagyváradi apát

premontrei

Már 9 óra előtt sokan gyülekeztek a nagyváradi premontrei templom előtt, jelen voltak a Mi Hazánk Mozgalom képviselői is

Fotó: Balogh Levente

Az április 14-én megszabott 30 napos határidő lejártával újra számítani lehet a végrehajtó megérkezésére Nagyváradon a premontrei rendházban, hogy kilakoltassa az önkormányzat által sajátjának tekintett ingatlanból Fejes Rudolf Anzelm apátot. A reggeli misére a templom csaknem megtelt, és kint is hívek gyülekeztek. Az apát ismételten leszögezte: a kilakoltatás jogtalan. Közben a generális apát is jelezte, elindítja a procedúrát, amit a Szentszék előtt is bemutat. A nagyváradi premontrei apát bejelentette egyúttal, hogy beperelte az önkormányzatot és a végrehajtót. Folyamatosan frissülő helyszíni tudósítás

Balogh Levente

2026. május 14., 10:422026. május 14., 10:42

2026. május 14., 16:572026. május 14., 16:57

Öt perccel kilenc óra előtt, miközben odabent mise zajlott, néhányan gyülekeztek a premontrei templom előtt, és megérkezett Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke, aki április 14-én is a helyszínen volt.

Feltűnő volt, hogy az akkori alkalomhoz képest nem voltak csendőrök az utcán. Varga Andrea jogtörténész, a rend képviselője szerint ez annak tudható be, hogy már az iskolaépületen keresztül érkeznek.

Hirdetés
premontrei Galéria

Ezúttal elmaradt a csendőri jelenlét a premontrei templom környékén

Fotó: Balogh Levente

Odabent Fejes apát az ügy állását ismertette, és törvénytelennek nevezte az eljárást. A szertartáson jelen volt Borvendég Zsuzsanna, a Mi Hazánk EP-képviselője és Tőkés László volt királyhágómelléki református püspök is.

premontrei Galéria

A templomban fél 9-től kezdődött a mise

Fotó: Balogh Levente

Az apát rámutatott: értelmezésük szerint az ingatlan tulajdonjoga a rendet illeti meg, annak jogállását nem változtatta meg egy 1936-os önkényes telekkönyvi módosítás, és leszögezte:

ugyanazt folytatja, amit az elődei elkezdtek a tulajdon visszaszerzése, illetve megtartása érdekében, és hiszi, hogy az igazság győzni fog.

premontrei Galéria

A misén ezúttal is megjelent Tőkés László

Fotó: Balogh Levente

Az apát a mise végén elmondta, az önkormányzat 180 férőhelyes sport termet akar építeni az udvaron.

Leszögezte: a kilakoltatás jogtalan, mivel az ingatlan tulajdonosa nem ő, hanem egy 1947-es szentszéki dokumentum szerint a premontrei prépostság.

Egy, az oktatási minisztériumból származó okirat alapján, amely szerint az 1936-os átírás nem törvényes, új tárgyalást fog kérni.

Fejes Rudolf Anzelm beszélt ugyanakkor arról is, hogy a sekrestye elvétele megnehezíti a misézést, de megoldást kell találni. Ő maga továbbra is kitart, jöhet a végrehajtó.

Mint mondta, mióta ott jártak az önkormányzat emberei, és betörtek, a rend is kompetenssé vált.

A generális apát is intézkedik, mivel a betöréssel megsértették a klauzúra törvényét, így már a rend is közvetlenül érintett.

A generális apát elindítja a procedúrát, amit a Szentszék előtt is bemutat.

Az apát bejelentette egyúttal, hogy

beperelte az önkormányzatot és a végrehajtót, amiért fegyveres csendőri kísérettel behatoltak a 16. szám alatti rendházba.

A minisztériumi átiratra – amely szerint az átírás törvénytelen, az még 1936-ból származik, a minisztérium ügyvédje írta a miniszternek – az Országos Levéltarban bukkantak rá Bukarestben, ennek alapján indít új pert az egész komplexum visszaszerzéséért.

A már elindított pert azért indította, mert a kilakoltatási végzésben az udvar nem szerepelt, de oda is behatoltak.

Ha itt nem lesz pozitív végkifejlet, európai bíróságra viszi tovább a pereket.

Leszögezte: ha megérkezik a végrehajtó, annyit fog tenni, hogy a szükséges dokumentumokat felmutatva tiltakozik.

premontrei Galéria

Fotó: Balogh Levente

Borvendég Zsuzsanna elmondta: EP-képviselőként az EU-s források kivizsgálását kérte az EB-től, mivel visszaélés, sikkasztás gyanúja merült fel az önkormányzat által a felújításra elnyert uniós források kapcsán.

Magyarellenes élűnek nevezte a román hatóságok fellépését, és közölte, nemzetközi szinten folytatják a küzdelmet.

Toroczkai László felrótta, hogy más politikusok, akik „ezért kapják a fizetésüket”, nem álltak ki, hiszen ez nem pártpolitikai ügy.

Gaudi-Nagy Tamás, a Nemzeti Jogvédő Szolgálat ügyvezetője bejelentette: Kulcsár-Terza József parlamenti képviselő arról értesítette, hogy felvállalja és minden fórumon képviseli az ügyet.

Tőkés László megszólalásában aláhúzta:

Idézet
a román hatóságok 36 éve a kifárasztásos módszert alkalmazzák az elkobzott ingatlanok ügyében, változatlanok a hatalmi célok, miközben mi gyengülünk, és fogynak a tartalékaink.
premontrei Galéria

Gaudi-Nagy (jobbra) felszólította a csendőröket, hogy biztosítsak a premontrei templom előtt kialakult spontán tüntetést

Fotó: Balogh Levente

Kisebb közjáték: csendőrök érkeztek, és felszólították a jelen levő szimpatizánsokat, hogy ne akadályozzák a forgalmat az úttesten. Gaudi-Nagy szerint az uniós jog, ami elsődlegességet élvez, a tüntetőket védi, ezért felszólította a csendőröket, hogy biztosítsák a tüntetést.

premontrei Galéria

Fotó: Balogh Levente

A szimpatizánsok egy része 13 órára hazament, a rendfenntartók nagy része is elvonult, egyetlen csendőrfurgon maradt a helyszínen. A végrehajtó továbbra sem hallatott magáról, zajlik a találgatás, hogy egyáltalán érkezik-e.
Értesüléseink szerint a csütörtöki nap folyamán nem várható a végrehajtó, sőt nem hivatalos információk szerint visszaadta az ügyet. Az önkormányzat ugyanakkor azt állítja, hogy érvényes engedéllyel rendelkezik a munkálatok elkezdésére.
Frissítés

Varga Andrea és Gaudi-Nagy Tamás ellátogatott Gheorghe Moza bírósági végrehajtó irodájába, hogy rákérdezzenek: valóban leadta-e az ügyet. A Krónika megtudta: a végrehajtó cáfolta az értesülést, azt pedig, hogy miért nem szállt ki a rendházhoz a határidő lejártával, sajátos módon indokolta. Állítása szerint nem neki kell nyilvántartania a határidőket, hanem az apátnak kellett volna értesítenie az önkormányzatot, hogy kiürítette az ingatlant, majd az önkormányzatnak kellett volna értesítenie őt. Ennek nyomán továbbra is a levegőben lóg a rendház és a sekrestye sorsa.

premontrei Galéria

Kulcsár-Terza József: elfogadhatatlan, hogy Románia a vállalásai ellenére az elkobzott ingatlanok töredékét adta vissza

Fotó: Balogh Levente

Frissítés

Nem sokkal 14 óra előtt megérkezett a premontrei templomhoz Kulcsár-Terza József, a legújabb erdélyi magyar politikai alakulat, a Magyar Polgári Erő (MPE) elnöke, RMDSZ-es parlamenti képviselő. Elmondta: vállalja, hogy Bukarestben minden eszközzel támogatja az ügyet, és közvetít a hatóságok és a rend között. Leszögezte: a vallásszabadságot tiszteletben kell tartani, ezért elképzelhetetlen, hogy egy templomba betörjenek.
„Elfogadhatatlan, hogy Románia a vállalásai ellenére az elkobzott ingatlanok töredékét adta vissza” – szögezte le.

Mint arról beszámoltunk, a végrehajtó először április 14-én szállt ki a helyszínre, ahol jókora botrányt okozott, hogy csendőrök kíséretében behatolt a templomba, ahol éppen mise zajlott.

Végül a templomot elhagyva megvárták a mise végét, de ezt követően mintegy hétórás procedúra során felbecsülte és lefoglalta az ingatlant.

Az eljárás végén 30 napos határidőt adott a kiköltözésre az apátnak.

Az ügy szóba került Magyar Péter és Kelemen Hunor április 10-i budapesti találkozóján is, amelyet követően a megválasztott miniszterelnök közölte: határozottan kiállt a nagyváradi premontrei apát kitelepítése ellen, és kérte Kelemen közbenjárását az ügyben.

Fejes Rudolf Anzelm ugyanakkor már egy hónappal ezelőtt jelezte: jogtalannak tekinti az eljárást.

Egy állásfoglalásban leszögezte, hogy az egyházügyi államtitkárság igazolása szerint is a vallásgyakorlathoz szükséges terek ki vannak véve minden elidegenítés és végrehajtás alól.

„A város által kívánt tereket a Premontrei Prépostság tölti ki, aki nem volt fél az én kilakoltatási peremben. Ezek a terek nem az én privát vagyonom, hanem a prépostságé, ahová a végrehajtó holnap be kíván lépni. Ráadásul a prépostság székhelye is.
Én mint a prépostság törvényes képviselője tartózkodom ezekben a terekben, tehát a végrehajtónak semmilyen jogcíme nincs a kilakoltatási elsőfokú végzés értelmében ide bejönni. Amennyiben megteszi, közrendet, alkotmányt és vallásszabadságot is sért vele.

Idézet
Ellenfeleim azt gondolják, hogy személyemen keresztül el tudják lehetetleníteni a prépostságot, de ez nem így működik, mert avval, hogy ezeket a tereket védem, az általam vezetett egyházi intézményt védem, amely része a Római Katolikus Egyháznak. Következtetésképpen az Egyházat védem. Ezért ez az ügy nem az én személyes magánügyem, hanem az Egyház ügye, még akkor is, ha elsődlegesen személyemet érinti”

– szögezte le válaszában az apát.

korábban írtuk

Veszélyben a váradhegyfoki premontrei prépostság, ismét mennek a végrehajtók
Veszélyben a váradhegyfoki premontrei prépostság, ismét mennek a végrehajtók

Ritkán kerül a közélet középpontjába egy szerzetesrend jogi helyzete, most azonban a nagyváradi premontrei közösség ügye nemcsak egyházi, hanem nemzetközi jogi és kisebbségvédelmi kérdéseket is felvet. Varga Andrea jogász nyilatkozott a Krónikának.



Mint megírtuk, az apát először február 23-ára kapott kilakoltatási végzést, de az önkormányzat végül a kilakoltatás halasztását kérte – hivatalosan azzal az indokkal, hogy a síszünet után akkor kezdődött el a tanítás a szomszédos Mihai Eminescu Főgimnáziumban, azaz az egykori premontrei gimnáziumban.

Ugyanakkor a halasztásról szóló váratlan döntés vélhetően annak is betudható, hogy a román hatóságok megrettentek az apát védelmére a templom előtt összegyűlt mintegy kétszáz fős tömegtől.

Mint arról beszámoltunk,

az apát ellen a város önkormányzata indított kilakoltatási pert, arra hivatkozva, hogy a rendház az önkormányzat tulajdonában van, és a mellette levő iskolaépülettel együtt – amely korábban premontrei gimnáziumként működött, de az államosítás után a Mihai Eminescu Főgimnáziumnak ad otthont – európai uniós forrásokból fel akarják újítani.

A kilakoltatást a nagyváradi bíróság január végi ítélete mondja ki, amely ugyan alapfokú, tehát nem jogerős, azonban mivel az önkormányzat sürgősségi eljárást kért, ennek ellenére végrehajtandó.

korábban írtuk

Nagyváradi premontrei-ügy: mise közben érkezett a végrehajtó, drámai órák a templomban
Nagyváradi premontrei-ügy: mise közben érkezett a végrehajtó, drámai órák a templomban

Kedden reggel pontban kilenc órakor megérkezett a végrehajtó a nagyváradi premontrei templomhoz, ahol a Fejes Rudolf Anzelm apáttal szolidarizáló hívek fogadták. Ez sem akadályozta meg abban, hogy mise közben, csendőrök kíséretében behatoljon a templomba.

Egyébként az önkormányzat akkor nem engedélyezte a CitizenGo Magyarország által az épület elé szervezett tiltakozó megmozdulást – ürügyként azt hozták fel, hogy a bejelentésben szereplő cím – Úri/Roman Ciorogariu utca 16 szám – nem létezik.

Ugyanakkor a Google térképen az illető cím nagyon is létezik, és a premontrei rendház található ott.

Premontrei apát: „én innen nem tudok elmenni hivatalomnál fogva”

Mint arról beszámoltunk, az apát február elején kapta kézhez a végrehajtói felszólítást, hogy legkésőbb 23-án reggel tíz óráig hagyja el a rendházat.

Emellett összesen 3 121 lej kifizetését is követelte – ebből a felszólítás szerint 363 lejt a kényszer-kilakoltatáshoz kapcsolódó dokumentáció összeállítása, 96 lejt a postaköltség, 2662 lejt pedig a végrehajtói honorárium tesz ki.

Az apát akkor a Krónika kérdésére kijelentette: fellebbezést nyújt be az alapfokú ítélet ellen.

„Nyilvánvaló, hogy meg fogom fellebbezni. Az ítéletben olvasható kitételek ugyanis nem teljesen törvényesek. Egy telekkönyv alapján akarnak kilakoltatni, de se név, se cím nem szerepel benne. Nyilván megpróbálják majd végrehajtani az ítéletet, de mi megteszünk minden lépést, hogy az igazság szempontjából mégis megpróbáljuk megakadályozni” – közölte lapunkkal az apát.

Leszögezte: „én innen nem tudok elmenni hivatalomnál fogva”.

„Magánszemélyként akarnak kilakoltatni, de nekem van itt munkaszerződésem is, ami ide köt. A helyzet az, hogy az önkormányzat fordítva ül a lovon, mert a prépostságot kellett volna kilakoltatni, nem engem, és akkor a prépostsággal együtt nyilván mentem volna én is” – mutatott rá.

Az apát akkor egyúttal támogatást is kért a végrehajtási költségek fedezésére, ami nyomán gyűjtés indult.

Amúgy múlt héten az apát azt is tudatta, hogy levelet kapott Szabó Ödön nagyváradi RMDSZ-es parlamenti képviselőtől, amelyben az arról tájékoztatta, hogy az ügyben megpróbált közbenjárni az önkormányzatnál, és szóbeli ígéretet kapott arra, hogy a templomot és a mellette levő területet a premontrei rendre íratják át, és lehetőséget biztosítanak egy új rendház félpitésére.

Az apát közösségi oldalán leszögezte: nem tud szóbeli ígéreteket elfogadni.

Mint arról beszámoltunk, az önkormányzat még májusban küldött kilakoltatási végzést Fejes Rudolf Anzelm premontrei apátnak, váradhegyfoki prépost-prelátusnak, amelyben felszólította, hogy öt munkanapon belül hagyja el a premontrei rendházat, mivel azt a város tulajdonának tekintik, és fel akarják azt újítani.

Fejes Rudolf Anzelm a Krónikával közölte, jogi lépéseket tervez az ügyben.

Mivel nem tett eleget a felszólításnak, az önkormányzat bírósághoz fordult.

Májusi közleményében az apát úgy fogalmazott: a szerzetesi örökfogadalom által megszentelt életforma

  • nem visszavonható,
  • nem időhöz vagy hatósági engedélyhez kötött,
  • és nem sorolható be a polgári jog kategóriái alá.

A rendház nem bérelhető, nem birtokba vehető, nem felmondható – mert nem szolgálati lakás, hanem az Egyház domus Dei-ja: Isten háza és a megszentelt élet tere, amelyet egyházi kánoni klauzúra védelmez. Ezért minden olyan állami megnyilatkozás, amely az e helyen történő jelenlétemet jogcím nélkülinek minősíti, nemcsak szakmailag téves, hanem a vallásszabadság és az egyházjogi autonómia szempontjából is elfogadhatatlan.

A Krónika megkeresésére, hogy milyen jogcímen akarja kilakoltatni az önkormányzat, kinek a tulajdonában áll most a rendház, leszögezte: az ingatlan a premontrei rend tulajdonában van a legfelsőbb bíróságon született ítélet nyomán.

Idézet
A mi tulajdonunkban van nemcsak a rendház, hanem az egész ingatlan, mivel Bolojan úr (Nagyvárad korábbi polgármestere, jelenlegi miniszterelnök – szerk. megj.) annak idején kitöröltette az állam egyetlen jogcímét, az államosítást. És ezt perrel tette, tehát visszafordítani nem lehet.

Mi próbáltuk ennek a pernek az iratait megnézni, de nekünk soha nem adták ki az anyagot, mivel azt mondták, hogy illetéktelenek vagyunk. Bolojan úr rájött arra, hogy csak az épület közepe van államosítva, és akkor, amikor államosították, ezt át is vitték egy más telekkönyvi betétbe. Tehát nem volt nehéz elfogadni, amit a prépostság mindig is mondott, hogy csak a közepe van államosítva, a többit csak úgy elfoglalták” – mutatott rá az apát. Hozzátette: a volt polgármester biztos akart lenni a dolgában, mert ilyen ingoványos jogi helyzetben levő ingatlan kapcsán nem lehet munkálatokat végezni és pályázni sem. Mivel kitöröltette az államosítást, a jogcím visszaszállt ránk. Közben, mikor már ez megtörtént, ők körülbelül hat telekkönyvre feldarabolták kataszterileg az épületet, úgyhogy a régin már csak a templom maradt. Ennek nyomán ilyen tiszta, úgynevezett tiszta telekkönyvekkel pályáztak. A saját nevükre telekkönyveztették azt, ami nem az övék” – hangsúlyozta az egyházi vezető.

A Krónika megkeresésére a nagyváradi önkormányzat ingatlanügyi osztályának helyettes ügyvezető igazgatója, Cristian Popescu ugyanakkor tagadta, hogy visszaélést követtek volna el.

Az igazgatóhelyettes szerint az apát „olyan helyiségeket foglal el, amelyek nincsenek a tulajdonában”.

„Létezik egy bírósági ítélet, amelyet nem kíván elismerni. Az ítélet arra az ingatlanra vonatkozik, amelyben ma a Mihai Eminescu Főgimnázium működik. Az általa használt öt helyiség ugyanis a gimnáziumhoz tartozik. A szóban forgó ingatlan az Eminescu-gimnáziummal azonos helyrajzi számmal rendelkezik. Hozzáépült a templomhoz” – mondta.

Kérdésünkre, hogy amennyiben az apátot kilakoltatják, mi a tervük a szóban forgó ingatlanrésszel, az igazgatóhelyettes kifejtette, a főgimnáziumnak adnák át a helyiségeket.

Idézet
A teljes ingatlanban felújítás kezdődik. Ennek során a jelenleg az iskolához tartozó helyiségek mellett ezeket a helyiségeket is felújítják, majd átadják őket az iskolának”

– mondta.

Azóta – az ügyet övező közfelháborodás nyomán – olyan nyilatkozat is elhangzott, hogy a helyiségeket a felújítás után ismét az apát rendelkezésére bocsátanák.

A premontrei apát egyébként hosszú évek óta pereskedik az államosított ingatlanai visszaszolgáltatása érdekében – többek között a ma a Mihai Eminescu Főgimnáziumnak otthont adó, a kilakoltatási felszólításban is szereplő és az igazgatóhelyettes által is említett rendház tőszomszédságában álló Premontrei Gimnázium épületéért is –, de máig csupán a korábbi tulajdona elenyésző részét szolgáltatta vissza a román állam.

korábban írtuk

„A cél a teljes kiszorítás”: jogsértésre és a jogállamiság semmibe vételére panaszkodik a nagyváradi premontrei apát
„A cél a teljes kiszorítás”: jogsértésre és a jogállamiság semmibe vételére panaszkodik a nagyváradi premontrei apát

Kiszorítási kísérletnek és a jogállamiság megsértésének tekinti Fejes Rudolf Anzelm nagyváradi premontrei apát, hogy a bihari megyeszékhely bírósága csütörtökön a rendházból való kilakoltatásáról döntött az önkormányzat által indított perben.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 12., péntek

Ballagás mindenáron: limuzin, fotócsomagok és több ezer lejes kiadások. Hol a határ ünneplés és túlzott költekezés között?

Fotócsomagok, bankettek, ajándékok, limuzin és olykor korlátlan italfogyasztás is növelheti a végzős év költségeit, amelyek egyes családoknál több ezer lejre rúgnak. Kolozs megyei szülőket és pedagógust kérdeztünk a költekezés határairól.

Ballagás mindenáron: limuzin, fotócsomagok és több ezer lejes kiadások. Hol a határ ünneplés és túlzott költekezés között?
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Sok fiatal román történész bizonyos kérdésekben közelebb áll a magyar értelmezésekhez

Mintegy fél évszázada biztosít fórumot a román és magyar történészek szakmai párbeszédének a Román–Magyar Történész Vegyes Bizottság. A testület XXVII. ülését Déván rendezték meg, Nagy Levente magyar társelnök nyilatkozott az eseményről a Krónikának.

Sok fiatal román történész bizonyos kérdésekben közelebb áll a magyar értelmezésekhez
2026. június 11., csütörtök

Így érinti a Tomac-kormány borítékolható bukása a Batthyáneum felújításának meghiúsulását

Még be sem mutatta miniszterjelöltjeinek listáját, a kormányalakítással megbízott Eugen Tomac máris elveszítette egyik kiszemeltjét. Adrian Papahagi kolozsvári bölcsész bejelentette: nem kívánja irányítani a kulturális tárcát a kormányban.

Így érinti a Tomac-kormány borítékolható bukása a Batthyáneum felújításának meghiúsulását
2026. június 11., csütörtök

A kártérítésnél is nagyobb bírságot fizet egy önkormányzat az aszfalt hiánya miatt

Az aradi önkormányzatnak 37 ezer lej pénzbírságot kell fizetnie, amiért a jogerős bírósági ítélet ellenére sem aszfaltozott le egy utcát. Korábban a bíróság kártérítést ítélt meg az egyik lakó javára.

A kártérítésnél is nagyobb bírságot fizet egy önkormányzat az aszfalt hiánya miatt
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Fellebbezés híján jogerőssé vált a barátnőjét megölő és felgyújtó férfi börtönbüntetése, már csak meg kellene találni

Jogerőssé vált a Maros megyei törvényszék május 19-i ítélete, amelyben életfogytiglani börtönbüntetést szabott ki a mezőméhesi Emil Gânjre, aki megölte és felgyújtotta barátnőjét.

Fellebbezés híján jogerőssé vált a barátnőjét megölő és felgyújtó férfi börtönbüntetése, már csak meg kellene találni
2026. június 11., csütörtök

Exporttilalom a Maros megyei juhállományra: himlő és pestis miatt teljes zárlat lépett életbe

Maros megyében teljes körű exporttilalmat vezettek be a juhállományra, miután több gazdaságban juhhimlőt, a múlt héten pedig a kiskérődzők pestisének (PMR) egy újabb gócát is azonosították.

Exporttilalom a Maros megyei juhállományra: himlő és pestis miatt teljes zárlat lépett életbe
2026. június 10., szerda

Bejelentették az első tusványosi fellépőket

Az EDDA lesz az egyik fellépő a 35. Tusványoson – jelentették be a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor szervezői szerda délután.

Bejelentették az első tusványosi fellépőket
Hirdetés
2026. június 10., szerda

Mitől erős az AUR? Nem a magyarellenesség rajzolja ki a fő törésvonalakat

Miközben az AUR látványos előretörése sokak szemében a nacionalizmus és a magyarellenesség visszatérését jelzi, egy friss országos kutatás szerint a román társadalom politikai megosztottságát ma már nem elsősorban az etnikai kérdések alakítják.

Mitől erős az AUR? Nem a magyarellenesség rajzolja ki a fő törésvonalakat
2026. június 10., szerda

Megújult az egykori apátsági épület és templom, elkészült a zarándokközpont Szentjobbon

Megújult az egykori apátsági épület és plébániatemplom, elkészült a zarándokközpont a Bihar megyei Szentjobbon.

Megújult az egykori apátsági épület és templom, elkészült a zarándokközpont Szentjobbon
2026. június 10., szerda

Fiktív ukrajnai menekültekkel szerzett több száz ezer lej közpénzt egy férfi

Több mint 226 ezer lejnyi állami támogatást szerzett jogosulatlanul egy 26 éves, Máramarosszigetről származó férfi a gyanú szerint úgy, hogy valótlan adatokat közölt ukrajnai menekültek elszállásolásáról és ellátásáról.

Fiktív ukrajnai menekültekkel szerzett több száz ezer lej közpénzt egy férfi
Hirdetés
Hirdetés