
A volt városi kórházban hozzák létre a palliatív osztályt
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Átalakítanak több helyiséget az egykori aradi városi kórházban, amelyekben létrehozzák a palliatív ellátásban részesülő páciensek osztályát. A végstádiumban lévő betegek szenvedéseit enyhítő palliatív gondozás a közegészségügyi rendszerben ingyenes lesz, szemben a magán klinikákkal, amelyekben jelentős összegeket kell fizetni.
2025. május 20., 20:152025. május 20., 20:15
A 19. század első felében épült egykori közkórház – ami a közelmúltig Városi Kórházként önálló intézményként működött, jelenleg pedig az Arad megyei önkormányzat fennhatósága alá tartozó megyei kórház tagintézménye – volt fizioterápiás osztályát alakítják át, hogy létrehozzák a palliatív ellátásra szoruló betegek kórházi részlegét.
A palliatív osztály különben a hegyaljai községben, Gyorokon működött, ám a 2023 májusában-júniusában Arad megyét sújtó földrengésekben oly mértékben károsodott az ódon épület, hogy a statikusok javaslatára kiköltöztették a közintézményt az ingatlanból, s azóta nem volt állandó otthona. A megyei tanács mostanra találta meg a helyét és a módját annak, hogy a menthetetlenül súlyos beteget végnapjait megkönnyítő kórházi osztályt kialakítsák.
Palliatív ellátásban olyan betegek részesülnek, akik valamilyen súlyos betegségben szenvednek (daganatos betegek, végstádiumú szív- és tüdőbetegek, végstádiumú szisztémás autoimmun betegek), és a gondozás során az a cél, hogy a páciens szenvedést okozó tüneteit minél inkább csökkentsék, és a lehető legjobb életminőséget érjék el. Ennek érdekében a beteget és környezetét egy több szakemberből álló csapat is segíti, hogy mind a betegnek, mind a családjának testi-lelki támogatást nyújthassanak.
A megyeháza sajtóközleménye szerint a szóban forgó kórtermek felújításán jelenleg is dolgoznak a munkások.
Dolgoznak a kórtermek felújításán
Fotó: Arad Megyei Tanács
ami jelentős segítség, ugyanis – Iustin Cionca megyei tanácselnök szerint – a magán egészségügyi rendszerben havonta akár ezer eurónyi lejbe is belekerülhet az ellátás.
Az egykori Arad vármegye pénztárában 1775-től több, közkórház létesítésére szánt alapot kezeltek, de az építkezés csak 1833-ban kezdődött el, és az első két kórtermet 1836-ban nyitották meg. Itt dolgozott Csiky János megyei főorvos, a drámaíró Csiky Gergely – akiről az aradi magyar főgimnáziumot nevezték el – édesapja, és ott született 1848-ban Csiky Károly, a színpadi szerző öccse. Az épület középső részén lévő római katolikus kápolna 1919-ig az utcáról is megközelíthető volt. Az 1930-as években az udvarán újabb részlegeket építettek, de a főépület – különösen a főkapu – megőrizte klasszicista jellegét.

Mintegy 9 millió euró vissza nem térítendő támogatáshoz jut az Arad megyei önkormányzat fenntartásába tartozó Arad Megyei Sürgősségi Kórház, amelynek onkológiai osztályát szerelik fel modern eszközökkel, illetve nyolc műtőjét újítják meg.
Az ország területének jelentős részére érvényes, záporokra és viharos szélre figyelmeztető sárga, vagyis elsőfokú riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Vége lehet a kutyák élethosszig tartó láncra verésének Romániában: egy új törvénytervezet napi két órában korlátozná a megkötve tartást, a szabályszegőket pedig bírsággal, ismételt esetben akár az állat elkobzásával is sújthatnák.
Újabb állatok pusztultak el a récekeresztúri vadállatfarmon, ahol tavasszal több száz bölény és szarvas pusztulása miatt indult vizsgálat. A friss felvételek szerint a helyzet hónapokkal később sem rendeződött.
Egy férfi meghalt és egy nő megsérült csütörtök kora este a Temesvár körgyűrűjén történt közúti balesetben, amelyben három autó és egy téglákat szállító kamion ütközött össze.
Trianon évfordulójának a napján nemcsak a veszteségre emlékezünk, hanem arra az erőre is, amely a legnehezebb időkben is képes volt megtartani bennünket – írta csütörtökön a nemzeti összetartozás napján közzétett üzenetében Kelemen Hunor RMDSZ-elnök.
Kilőtték a keddről szerdára virradó éjszaka azt a medvét, amelyik az utóbbi időszakban több ízben feltűnt Brassópojánán, és egy biztonsági kamera felvétele szerint egy szálloda épületébe is bement – közölte szerdán a brassói polgármesteri hivatal.
Házkutatásokat tartottak szerdán Cristian Pomohaci népdalénekesnél, volt ortodox papnál egy szexuális bántalmazással kapcsolatos ügyben. Több helyszínen vizsgálódtak az ügyészek, köztük egy Marosvásárhely központjához közeli ingatlanban is.
Május végére az A3-as észak-erdélyi autópálya Bisztraterebes–Bihar szakaszának több mint 50 százaléka elkészült – számolt be szerdán az Országos Közúti Beruházási Társaság (CNIR).
Az apja elleni robbantásos merénylet kitervelésével gyanúsított Laura Dronca kifogásolta, hogy a néhai üzletember meggyilkolásának ügyében beidézett egyik tanút az ügyészek felmentették a büntetőjogi felelősség alól.
A recsenyédi unitárius templom karzatának padlózata alól nemrég előkerült négykötetnyi iratanyag új fejezetet nyithat a település történetének kutatásában. Nagy Adél lelkésznő a véletlenszerű feltárásról, az iratok érdekességéről beszélt a Krónikának.
szóljon hozzá!