
Szúrta a szemét valakinek a háromnyelvű felirat
Fotó: Facebook/Jakab István
Ismeretlenek megrongálták, összetörték és meggyalázták az aradi evangélikus-lutheránus egyházközség templomának bejárata mellett lévő emléktáblát a vasárnapról hétfőre virradó éjjel. Jakab István aradi lelkipásztor szerint egyértelműek az idegengyűlöletre utaló jelek.
2024. december 10., 19:142024. december 10., 19:14
2024. december 11., 16:192024. december 11., 16:19
A román, magyar és angol nyelven feliratozott, pajzs alakú – felső csúcsában kereszt gravírozással ellátott – márványtábla a templombejárat mellett volt látható. Ez szúrta valakinek, vagy valakiknek a szemét, mert hétfő reggelre összetörték, darabjait a földre dobták, arra a darabjára pedig, a mi a falon maradt, egy vásári árusoknál kapható, szilikonból készült játékkígyót aggattak.
Jakab István lelkipásztor feljelentést tett a rendőrségen, jártak is a templomnál a helyszínelők, nyomokat kerestek, majd elmentek. „Azt mondták, egy hét múlva értesítenek” – mondta a Krónikának a lelkész. Az egyházközségnek nincsenek biztonsági kamerái, a sugárúton viszont bizonyára vannak térfigyelő kamerák, amelyek rögzíthették a történteket, de a pap nem tudta megmondani, hogy a rendőrök megtekintették-e a felvételeket.
Nem az első eset, hogy vandalizmus áldozata lett a templom. „Amikor itt voltam segédlelkész, egy bronz tábla volt ott, amit aztán színesfémtolvajok elloptak. Utána egy fából készült táblát helyeztek el, és miután idekerültem lelkésznek, és felújítottuk a templomot, helyeztük el ezt a márványt táblát. Jó pár éve, még a reformáció 500. évfordulója előtt” – mesélte Jakab István.
Jakab István úgy vélte, ez összefüggésben állhat azzal, hogy a december 1-jei parlamenti választáson Arad megyében megerősödtek a szélsőségesen nacionalista, sovén, a társadalmi rend ellen uszító pártok: a legtöbb szavazatok a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) kapta, sőt az erdélyi, partiumi és bánsági megyék közül Arad volt az egyetlen, amelyikben első helyen végzett, de ha hozzávesszük, hogy a hasonló elveket valló S.O.S. Románia és a Fiatal Emberek Pártja (POT) jelöltjei is átlépték az 5 százalékos bejutási küszöböt, látszik, hogy az Arad megyei választók 38 százaléka valamelyik szélsőséges mozgalommal szimpatizál.

A magyarellenességéről hírhedt Románok Egyesüléséért Szövetség érte el a legjobb eredményt a parlamenti választáson Arad megyében, megszerezve a szavazatok közel 24 százalékát, de az S.O.S. Románia és a POT is átlépte az 5 százalékos küszöböt.
Az Arad Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya érdeklődésünkre csupán annyit közölt, hogy rongálás gyanújával bűnvádi eljárást indítottak az ügyben.
A vörös templom egy korábbi felvételen, amikor még látható a bejárat melletti tábla
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Az 1909-ben felszentelt aradi evangélikus-lutheránus templomot Szántay Lajos aradi műépítész tervezte, vörös téglából épült, amiért a köznyelv egyszerűen csak „vörös templomként” emlegeti a főutcán magasló műemléképületet. A kereszthajós templom 33 méter hosszú, 20 méter széles, belső magassága 15 méter. Jelenleg több mint 500 lelket számlál a gyülekezet, amely több nemzetiségű. „Négynyelvűek vagyunk, ezért is érthetetlen, ami történt” – sóhajtott Jakab István lelkipásztor.
Mint arról beszámoltunk, az államfőválasztás – azóta érvénytelenített – első fordulójának eredménye, a szélsőjobboldali, fasiszta eszmékkel szimpatizáló Călin Georgescu független jelölt győzelme után az idegengyűlölő eszméket vallók feljogosítva érezték magukat újabb kisebbségellenes cselekedetekre, ugyanis lemázolták a Szeben megyei Medgyes helységnévtáblájának magyar és német nyelvű feliratát.

Ismeretlenek ismét lemázolták Medgyes háromnyelvű helységnévtáblájának magyar és német feliratát, csupán a román felirat maradt érintetlen – közölte kedden az RMDSZ Szeben megyei szervezete.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
szóljon hozzá!