
George Simion és az AUR mindenkit „lenyomott” Arad megyében
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Arad megyében a szélsőségesen nacionalista, magyarellenességéről hírhedt Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) érte el a legjobb eredményt a vasárnapi parlamenti választáson, a leadott szavazatok közel 24 százalékát megszerezve, de a „hasonszőrű” S.O.S. Románia párt és a Fiatal Emberek Pártja (POT) is átlépte az 5 százalékos bejutási küszöböt. A Kárpátokon innen, az erdélyi, partiumi és bánsági megyék közül Arad az egyetlen, amelyben első helyen végzett az AUR. Erre próbáltunk magyarázatot keresni Faragó Péter megyei RMDSZ-elnökkel.
2024. december 03., 08:082024. december 03., 08:08
Az AUR szenátusi és képviselőházi jelöltlistái egyaránt 42 ezernél több szavazatot kaptak vasárnap, ami közel 24 százalékos arányt jelent, de ha hozzáveszük a túlfűtött nacionalizmustól sem mentes, populista ígéretekkel kampányoló S.O.S. Románia és a POT 7-7 százalékát, azt látjuk, hogy az Arad megyei szavazók közel 40 százaléka valamelyik szélsőséges nézeteket valló politikai alakulattal szimpatizál.
A két kormányzó alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) megyei szervezetei végeztek a második és harmadik helyen, közel 20, illetve több mint 15 százalékos eredménnyel, míg az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) 8-9 százalék körüli eredményt ért el.

Az RMDSZ öt erdélyi, illetve partiumi megyében végzett az első helyen a vasárnapi parlamenti választáson – derül ki a közel százszázalékos feldolgozottság melletti eredményekből.
Az RMDSZ szenátusi és képviselőházi jelöltlistája egyaránt 7 százalék felett teljesített, a számok alapján kétszer annyian voksoltak a magyar érdekvédelmi szervezetre, mint négy éve (de az igazsághoz hozzátartozik, hogy a koronavírus-járvány évében nagyon alacsony volt a részvételi arány).
Arad megyében 440 szavazókört alakítottak ki, és a választói névjegyzékben szereplő 379 786 választópolgár közül 183 912 szavazott, ami 48,43 százalékos arány. Arad megyét hét képviselői és három szenátori mandátum illeti meg. A szenátusi helyekre 21 politikai párt vagy pártszövetség 71 jelöltje pályázott, az alsóházi mandátumokra összesen 40 párt vagy pártszövetség, valamint nemzetiségi szervezet összesen 185 jelöltje „jelentkezett be” Arad megyében.
Faragó Péter megyei RMDSZ-elnök, jelenlegi parlamenti képviselő bevallása szerint büszke, hogy közel 13 ezren támogatták a magyar érdekvédelmi szervezet jelöltlistáit, és Arad megyében mintegy tíz településen a tulipános szervezet kapta a legtöbb voksot. Ennek ellenére képviselői mandátumot csak a töredékszavazatok visszaosztásából remélhet az Arad megyei magyarság, és ez így van 1996 óta, ugyanis azóta ahányszor helyet szerzett a törvényhozás alsóházában aradi magyar jelölt (2012–2016 kivételével mindig volt egy képviselő Bukarestben), mindig csak a visszaosztásnak köszönhették azt. Most azonban – a magas részvételi arány miatt – elképzelhető, hogy lemondhatnak erről, bár ez pontosan csak a hivatalos végeredmények ismeretében derül ki.
Arad megyének a 2021-es (de 2022-ben lebonyolított) népszámlálás szerint 410 143 állandó lakosa van, amiből 25 731 vallotta magát magyarnak: ez az ismert nemzetiségű lakosság 6,28 százaléka. Az S.O.S. Románia képviselőházi jelöltlistájának első két helyén például magyar családnevű jelöltek szerepeltek: a négy éve AUR-tagként a parlamentbe jutott Nagy Vasile és Kiss Dan Mihai.
Faragó Péter szerint bebizonyosodott, hogy nem volt alaptalan az RMDSZ aggodalma, amikor a szélsőségesek, a magyarellenesek megerősödését jósolta meg. „Már az elnökválasztás első fordulója is megmutatta, hogy nemcsak ijesztgettük az embereket, mint ahogy sokan vádoltak minket, hanem tudtuk azt, hogy az elmúlt évek kormányintézkedései, az elmúlt években az emberekben felgyülemlett harag és düh oda fog vezetni, hogy nem fognak a tradicionális pártokra szavazni, ahogy azt az elmúlt 35 évben tették, hanem azokra az új erőkre pecsételnek, amelyek populista, sokszor sovén megnyilvánulásokat tett az elmúlt időszakban” – fogalmazott. Az Arad megyei RMDSZ-elnök úgy foglalta össze:
Faragó Péter a lakóhelye szerinti szavazókörben, Kisiratoson voksolt vasárnap
Fotó: Facebook/Faragó Péter
Kérdés, hogy például Arad megyében olyan jelöltek indultak-e ezeknek a szélsőséges pártoknak a színeiben, akik teljes meggyőződéssel a magukénak vallják a központi pártvezetés által hirdetett eszméket, vagy olyanok, akik valamilyen oknál fogva nem találták meg a számításukat a többi pártban, és – átigazolva – „magukkal hozták” a szavazóbázis egy részét.

A vasárnapi parlamenti választások egyik nagy meglepetése kétségkívül az, hogy a Fiatal Emberek Pártja (POT) is bejutott a törvényhozásba – úgy, hogy a pártot csupán tavaly alapították.
„Vannak köztük régi nevek is, akiket az előző évekből ismerünk különböző pártokból, de a nagy többségük az elmúlt időszakban kezdett el politizálni, és egyértelmű számomra, hogy magukénak vallják azt, amit a párt központi vezetése mond, ahogyan politizál és viselkedik, úgyhogy én
– felelt Faragó Péter. Azonban nem csak olyanok kellettek, akik terjesztik az ideológiát, hanem olyanok is, akik nyitottak is az AUR és a hozzá hasonló szervezetek propagandájára.
„Nem akarok véleményt nyilvánítani arról, hogy a választók mit láttak ezekben a pártokban és jelöltjeikben. Teljesen egyértelmű, hogy ez a hagyományos nagy pártoknak a legnagyobb pofon, és az ő »kopásukat« jelzi, hogy ekkora szavazatszámot kaptak ezek a szélsőséges pártok. Ők kell magukhoz térjenek és megerősödjenek annak érdekében, hogy a szavazóik visszapártoljanak hozzájuk, mert azért az nem természetes, hogy Arad megyében a parlamenti választásokat az AUR nyerje meg, miközben a semmiből bukkant fel” – összegzett az RMDSZ megyei szervezetének elnöke.

A nagyobb pártok elhanyagolták az emberek problémáit, ez állhat amögött, hogy előretörtek, és 30 százalék fölötti eredményt értek el a szélsőséges pártok – jelentette ki a Krónikának Barabás T. János, a Magyar Külügyi Intézet vezető elemzője.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
szóljon hozzá!