Hirdetés

Online oktatás buktatókkal: kevés a táblagép, néhol még internet sincs

A Telesuli is megoldás lehet, ha nincs okoseszköz vagy internet •  Fotó: Facebook/Telesuli

A Telesuli is megoldás lehet, ha nincs okoseszköz vagy internet

Fotó: Facebook/Telesuli

Bár több mint fél év eltelt azóta, hogy a koronavírus-világjárvány begyűrűzése nyomán először felfüggesztették a jelenléti oktatást a romániai tanintézetekben, az ország most sem állt készen az online tanításra való áttérésre. Sok helyen keresik az áthidaló megoldásokat.

Krónika

2020. november 10., 14:092020. november 10., 14:09

Az online térbe költözött hétfőtől az oktatás Románia-szerte, miután a kormány által a koronavírus-világjárvány terjedésének megfékezése érdekében foganatosított intézkedéscsomag részeként felfüggesztették a jelenléti oktatást az óvodákban és iskolákban, és mindössze a bölcsődék és a délutáni iskolai (after-school) programok működhetnek.

Függetlenül attól, hogy a járványhelyzet súlyosságának függvényében kidolgozott zöld, sárga vagy vörös forgatókönyv van érvényben, az elkövetkező harminc napban az óvodások és iskolások előtt zárva maradnak az oktatási intézmények kapui, a tanórák pedig digitálisan zajlanak.

Hirdetés

Bár sokak szerint már rég látszott, hogy elkerülhetetlen ez a forgatókönyv,

az ország tanügyi rendszere ezúttal sem volt felkészülve a digitális oktatásra, a kormány által beígért okoseszközök nem érkeztek meg, számos településen nincs megfelelő internet-hozzáférés, az alternatív megoldásokat pedig továbbra is csak keresik.

Sem táblagép, sem internet

Bihar megyében a diákok mintegy 20–30 százaléka nem fér hozzá a távoktatáshoz, mert vagy nincs hozzá digitális eszköze, vagy a településen nincs megfelelő internet-hozzáférés – válaszolta hétfőn a Krónika kérdésére Kéry Hajnal. A Bihar megyei főtanfelügyelő-helyettes kifejtette, a kormány által megígért táblagépeket még nem kapták meg, az önkormányzatok is pályáztak a diákok számára táblagépekre, de ezek a beszerzések még folyamatban vannak, nem jutottak el az eszközök a gyerekekhez.

A tanintézetek próbálnak áthidaló megoldásokat találni, munkafüzeteket, feladatlapokat juttatnak el azokhoz a diákokhoz, akiket nem érnek el online, majd ezeket visszagyűjtik.

Ezekkel a megoldásokkal szeretnék fenntartani az oktatást, a számonkérést, a kapcsolatot a diákokkal, és bíznak benne, ha megérkeznek a táblagépek, több diák bekapcsolódhat az online oktatásba.

Hiába lesz eszköz,
ha nem tudják használni

Nem érkezett meg a kormány által ígért háromezer táblagép máig sem Kovászna megyébe. A tanfelügyelőség közben további 1300 táblagépre írt ki licitet, de csak szerdán bontják ki az ajánlatokat. Kiss Imre főtanfelügyelő lapunknak elmondta, ha ezek a digitális eszközök eljutnak a diákokhoz, akkor 95 százalékban tudnák szavatolni az online jelenlétet.

A késés azonban abból a szempontból is hátrányos, hogy már eddig meg kellett volna tanítani ezeket a gyerekeket az eszközök használatára.

Idézet
Az a gyerek, akinek eddig nem volt semmilyen digitális eszköze, valószínűleg nem boldogul majd egyedül az oktatási applikációkkal, és a szülei sem tudnak ebben segíteni. A tanévkezdés óta tudjuk, hogy az online forgatókönyv bármikor bekövetkezhet, ezért ha időben megkapják a gyerekek az eszközöket, fel tudták volna készíteni őket a pedagógusok ezek használatára”

– részletezte Kiss Imre.

Arra is felhívta a figyelmet, hogy vannak olyan falvak, ahol telefonálni is csak úgy tudnak, ha kimennek a dombtetőre, ott valószínűleg az internet sem fog működni. A főtanfelügyelő ugyanakkor rámutatott, minden tanintézetnek van valamilyen stratégiája arra, hogyan juttatják el a tananyagot azokhoz a diákokhoz, akik nem tudnak bekapcsolódni a távoktatásba. Van, ahol a feladatlapokat az iskola kapusházától vehetik el, de olyan is, hogy a vidéki boltba teszi le a pedagógus, és oda viszik vissza a megoldott feladatokat a gyerekek vagy a szüleik. Ez pluszfeladatokat ró a tanárokra, tanítókra, hiszen ki kell nyomtatni, sokszorosítani kell a lecketerveket, feladatlapokat. Arra is megoldásokat kellett találni, ha a pedagógusnak otthon nincs megfelelő internet-hozzáférése, ilyen esetekben kérésre bemehet az iskolába, hogy onnan tartsa meg az online óráit.

Kiss Imre arra is kitért, hogy soha nem volt ennyire egymásra utalva a pedagógus, diák és a szülő. Az elemi iskolás gyerekek szülői segítség nélkül nem boldogulnak a távoktatásban. A szülőnek nemcsak a szorgalmi feladatok megoldásában kell segítenie, hanem részt kell vennie az oktatás folyamatában, és a szülőnek rendelkeznie kell digitális készségekkel – hívta fel a figyelmet a főtanfelügyelő.

A Telesuli is megoldás lehet, ha nincs okoseszköz vagy internet •  Fotó: Haáz Vince Galéria

A Telesuli is megoldás lehet, ha nincs okoseszköz vagy internet

Fotó: Haáz Vince

Munkafüzetekkel a felzárkóztatásért

Keresik az alternatív megoldásokat ott, ahol nincs hozzáférés az internethez – válaszolta érdeklődésünkre Cristinel Glodeanu Hargita megyei főtanfelügyelő-helyettes, aki lapcsaládunknak elmondta,

nem kaptak értesítést arról, hogy tanárok vagy tanítók közül valakinek ne lenne internet-hozzáférése, esetleg munkaeszköze, amelyen online órát tarthasson.

Viszont továbbra is vannak olyan kis, félreeső falvak, ahol a szolgáltató nem vezette be az internetet, mert azért a néhány felhasználóért nem látott benne üzleti lehetőséget. „De ezek a gyerekek sem maradhatnak le az oktatásról, tanulniuk kell, és mindent megteszünk, keressük az alternatívákat, hogy táblagép és laptop, internetes elérhetőség nélkül is tanulhassanak” – hangsúlyozta a főtanfelügyelő helyettes.

A Hargita megyei tanfelügyelőség együttműködve a megyei önkormányzattal és a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségével 500 példányban nyomtatta ki azokat a munkafüzeteket, amelyeket eljuttatnak a vidéki tanulóknak. A kézbesítést postán keresztül oldják meg, vagy a helyi közösségek segítségét igénybe véve, akár úgy is, hogy a helyi boltba beadják azokat, és onnan vehetik el a diákok vagy hozzátartozóik. Az iskolák könyvtárosai, laboránsai vagy más, nem pedagógus beosztású alkalmazottai is besegítenek ebbe, akiknek most amúgy nincs feladatuk az intézményben – tette hozzá Glodeanu. Segítséget jelent a Sulitévé is a magyar, vagy a Teleșcoală a román anyanyelvű diákok számára – mondta. 

A Hargita megyei tanfelügyelőség táblagépekre pályázatot nyújtott be, az első körben 3900-at kaptak is, a másodikban több mint 1500-at várnak. Újabb pályázat elbírálására várnak jelenleg. 

Jobban állnak, mint márciusban

Maros megyében a helyhatósági választások előtt azokban a tanintézményekben, ahol az igazgatók jó kapcsolatot ápoltak a polgármesterrel, a gyerekek hozzájutottak táblagépekhez. Volt, ahol csak a rászorulók, máshol mindenki, aki igényelte, kapott táblagépet – magyarázta érdeklődésünkre Illés Ildikó. A főtanfelügyelő-helyettestől azt is megtudtuk, hogy

a márciusi viszonyokkal összehasonlítva a jelenlegi helyzetet, most sokkal jobban állnak az online oktatás terén a pedagógusok is, a tanulók is.

A tanárok, tanítók számos tanfolyamon, felkészítőn vettek részt, hogy az online módszereket elsajátíthassák. A minisztériumtól közel tízezer Maros megyei gyerek jutott hozzá a táblagéphez, amelyet tanulásra használhat. Elsősorban azok a gyerekek kaptak, akiknek családja anyagi helyzete miatt nem rendelkezett semmilyen elektronikai eszközzel, majd azok, akiknél több testvér is tanul, és csupán egy telefonon vagy táblagépen kellett osztozniuk.

Jelenleg két újabb pályázat vár elbírálásra, az egyik fertőtlenítőszerekre, a másik technikai eszközökre. Azokban a helységekben, ahol nincs internet, más megoldásokat keresnek, hasonlóan a Hargita megyeiekhez – mondta Illés Ildikó.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat

Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért

Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért
2026. június 23., kedd

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás

Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás
2026. június 23., kedd

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket

Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása

Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása
2026. június 23., kedd

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók
2026. június 23., kedd

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe

Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra

Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra
2026. június 22., hétfő

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja

A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja
2026. június 22., hétfő

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban

Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban
Hirdetés
Hirdetés