Hirdetés

Nem kötelező a Covid–19 elleni oltás, de sok esetben gond nélkül megkövetelik majd

Repülés csak oltással? Máris van olyan légitársaság, amely csak azokat engedné fel a gépei fedélzetére, akik beoltatták magukat koronavírus ellen (képünk illusztráció) •  Fotó: Haáz Vince

Repülés csak oltással? Máris van olyan légitársaság, amely csak azokat engedné fel a gépei fedélzetére, akik beoltatták magukat koronavírus ellen (képünk illusztráció)

Fotó: Haáz Vince

Bár hivatalosan nem teszik kötelezővé a Covid–19 elleni oltást, egyre több irányból halljuk, hogy többletjogokat élvezhetnek majd azok, akik megkapták a vakcinát. Asztalos Csabával, az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) elnökével beszélgettünk arról, hogy hátrányos megkülönböztetésnek minősül-e bizonyos szolgáltatások, jogok megtagadása mindazoktól, akik nincsenek immunizálva.

Bíró Blanka

Bálint Eszter

2020. december 11., 17:012020. december 11., 17:01

2020. december 11., 18:592020. december 11., 18:59

Nem lesz kötelező a koronavírus elleni oltás – hangoztatják az európai országok hatóságai. Ám az elmúlt időszakban kiderült, hogy

többletjogokat élveznek majd azok, akik már megkapták a vakcinát, és lesznek olyan szolgáltatások, amelyeket csak a beoltottak élvezhetnek.

Hirdetés

A Qantas ausztrál légitársaság volt az első, amely kerek perec leszögezte, hogy a járataira csak olyan utasok szállhatnak fel, akik megkapták a vakcinát. És más légitársaságok is hasonló lépéseket fontolgatnak – derült ki egyértelműen az elmúlt időszakban elhangzott nyilatkozatokból. Az Irish Times lap jelentése szerint viszont a Ryanair ír fapados légitársaság illetékese az Unión belüli szabad mozgásra hivatkozva azt mondta, hogy az EU belül nem lesz szükség oltási igazolásra. Egyelőre viszont csak annyi biztos, hogy homályban tapogatózik mindenki, biztosat csak jövő év elején fogunk tudni.

De nemcsak szolgáltatásokhoz juthatnak hozzá könnyebben vagy megkülönböztetett módon a beoltott személyek, Lengyelországban például a kormány illetékesei azt közölték, hogy a járványügyi rendelkezéseken belüli kedvezményekre számíthatnak majd a beoltott emberek. Adam Niedzielski egészségügyi miniszter kedden elmondta:

a lakosságot többek között azzal ösztönöznék, hogy a beoltottakra nem vonatkoznának a karanténintézkedések, ha egy megfertőzött emberrel érintkeznek, illetve ha visszatérnek a járványügyi szempontból magas kockázatú országokból.

Nem érintenék őket a járvány miatt elrendelt, a gyülekezésekre és összejövetelekre vonatkozó létszámkorlátozások sem, vagyis a megengedett kereten felül vehetnének részt ezeken. Niedzielski megjegyezte: nem kizárt, hogy a stratégia végleges változatában más kedvezmények is szerepelnek majd a beoltottak számára. A lengyel kormányfői hivatal miniszteri rangú vezetője, Michal Dworczyk újságírói kérdésre viszont jelezte, a tervezetben nem szerepel, hogy a beoltottakat felmentenék a szájmaszk köztéri viselésének jelenleg érvényes kötelessége alól.

A beoltott személyek többletjogokat élvezhetnek – vetítette előre egy televízió nyilatkozatban minap Raed Arafat katasztrófavédelemért felelős belügyminisztériumi államtitkár is. Ismételten hangsúlyozta, hogy az állami hatóságok nem fogják kötelezővé tenni a vakcinát, korrekt és meggyőző tájékoztató kampánnyal szeretnék elérni, hogy minél többen beoltassák magukat. Arra a kérdésre, mennyire lenne morális és törvényes, ha egy munkáltató kötelezné az alkalmazottait az immunizálásra, az egészségügyi szakember azt mondta, ez bonyolult kérdés, jogi vonatkozásokkal, nem akar részletekbe bocsátkozni. Ám arra emlékeztetett, hogy világszerte már régóta rebesgetik egyfajta Covid-útlevél bevezetését.

Idézet
Igen, a beoltott személyek, minden valószínűség szerint nem csupán Romániában, hanem mindenhol többletjogokat fognak élvezni”

– összegzett Raed Arafat.

Várhatóan számos országba csak oltási igazolással juthatunk el •  Fotó: Pixabay Galéria

Várhatóan számos országba csak oltási igazolással juthatunk el

Fotó: Pixabay

Elfogadható lehet az indoklás

„Alapos indoklással elképzelhető az oltási igazoláshoz kötött feltételrendszer, ám az új helyzet kihívást jelent, hiszen egyrészt ez lehet a járvány leküzdésének egyik módja, másrészt mindenki szabadon döntheti el, hogy beadatja, vagy sem a koronavírus elleni vakcinát” – jelentette ki a Krónika megkeresésére Asztalos Csaba, az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) elnöke, akit annak kapcsán faggattunk, hogy diszkriminációnak minősül-e az egyes jogok, szolgáltatások beoltottsághoz való kötése.

A szakember kérdésünkre elmondta: kategorikus állásfoglalás még nincs a kérdésben, de felépíthető elfogadható indoklás a feltételrendszerre. „Több esetben is elképzelhető, hogy kérik az oltási igazolást” – mutatott rá Asztalos Csaba, aki szerint a vakcina szélesebb körű alkalmazása után lehet olyan ország az Európai Unióban vagy azon kívül, amely bevezeti a szabályt, hogy oltási igazolás nélkül nem enged be külföldieket, különböző szolgáltatók, például üzletláncok is köthetik az oltáshoz a belépést, sőt a munkaadók is feltételként szabhatják meg a koronavírus elleni beoltottságot.

Idézet
Követem ezt a témát, jogilag nagy kihívás. Várhatóan lesznek perek, a bíráknak sem lesz könnyű meghozni majd a döntést, valószínűleg a diszkriminációellenes tanács álláspontját is kikérik”

– fejtette ki a testület elnöke. Meglátása szerint amúgy minden esetet külön kell majd elemezni, meg kell vizsgálni, hogy van-e az államnak, intézménynek, szolgáltatónak valós és helytálló indoka, hogy a megkötést bevezesse. Figyelembe kell továbbá majd venni, hogy a járvány terjedését le kell állítani, az oltás pedig ennek egyik járható útja, de azt is, hogy mindenki szabadon eldöntheti, hogy akarja-e a vakcinát, vagy sem.

Van egyfajta precedens

Asztalos Csaba egyúttal arra is kitért, hogy ez nem egy újszerű feltételrendszer, hiszen

már most vannak egyetemek, ahol a külföldi diákoktól kérik az oltáskönyvet, és ha nem tudják bizonyítani, hogy az összes általuk kért vakcinát megkapták, nem fogadják el a jelentkezésüket.

Ezekre a feltételrendszerekre is lehet majd hivatkozni. A diszkriminációellenes tanács elnöke ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy a szabályozásokban minden esetben meg kell tartani a kivételeket azokra, akik esetében az oltás veszélyt jelent, ilyenek például az allergiások. „Mindenképpen érdekes helyzetekkel szembesülünk majd, és meg kell találni rájuk a válaszokat” – összegezte Asztalos Csaba.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 21., vasárnap

Egyelőre velünk marad a hőség, de viharokra is számítani kell

Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.

Egyelőre velünk marad a hőség, de viharokra is számítani kell
Hirdetés
2026. június 20., szombat

Hőségriasztás van érvényben, záporok hozhatnak felfrissülést

Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.

Hőségriasztás van érvényben, záporok hozhatnak felfrissülést
2026. június 19., péntek

Hasast ugrott a partiumi élményfürdőprojekt, senki sem dob 100 milliós mentőövet

Senki sem jelentkezett a tasnádi polgármesteri hivatal által kiírt tenderre, amely egy 102 millió lejes hitel felvételére irányult a Szatmár megyei településen tervezett, Aquapark Transilvania Terme nevű élményfürdő megvalósítása érdekében.

Hasast ugrott a partiumi élményfürdőprojekt, senki sem dob 100 milliós mentőövet
2026. június 19., péntek

Jól haladnak a munkával az egyik fontos erdélyi autópálya-szakaszon

Jól haladnak a munkálatok a Nagyszebent Fogarassal összekötő autópályán – közölte a Brassó megyei út- és hídkarbantartó vállalat.

Jól haladnak a munkával az egyik fontos erdélyi autópálya-szakaszon
Hirdetés
2026. június 19., péntek

Siralmas látványt nyújt „Európa legnagyobb strandjának” gyermekrészlege

Nyolc éve kihasználatlanul áll az egykor népszerű gyermekrészleg az aradi Neptun Strandon: azóta benőtte a gaz, a medencék burkolatát pedig tönkretette az idő. Bár az önkormányzat évek óta ígérgeti a felújítást, eddig nem történt semmi.

Siralmas látványt nyújt „Európa legnagyobb strandjának” gyermekrészlege
2026. június 19., péntek

Kánikulát hoz a hétvége, 36 fok is lehet

Kánikulára figyelmeztető két sárga, vagyis elsőfokú riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Kánikulát hoz a hétvége, 36 fok is lehet
2026. június 19., péntek

Három hétig minden nap belátogatott a medve az erdélyi megyeszékhelyre – rossz vége lett

Kilőttek egy medvét, amely három héten át naponta behatolt az emberek által lakott területekre Brassó Rakodó nevű negyedében. – közölte az önkormányzat.

Három hétig minden nap belátogatott a medve az erdélyi megyeszékhelyre – rossz vége lett
Hirdetés
2026. június 18., csütörtök

Elítélték Temesvár német polgármesterét, emiatt 2030-ig nem indulhat választáson

Jogerősen is pert vesztett a legfelsőbb bíróságon Dominic Fritz temesvári polgármester az őt érdekellentéttel vádoló Országos Feddhetetlenségi Ügynökséggel (ANI) szemben.

Elítélték Temesvár német polgármesterét, emiatt 2030-ig nem indulhat választáson
2026. június 18., csütörtök

Egységes orvosi időpontfoglalót, digitális kórtörténetet ígér az új betegportál

Új korszak kezdődhet a romániai egészségügyi rendszerben – persze ha minden a tervek szerint halad. Már ezen a nyáron elindulhat az „e-SănătateaMea” (az én e-egészségem) elnevezésű országos digitális platform.

Egységes orvosi időpontfoglalót, digitális kórtörténetet ígér az új betegportál
2026. június 18., csütörtök

Juhászat: jó az exportkereslet, de jelentős kockázat a járványhelyzet és a munkaerőhiány

A Maros megyében azonosított juh- és kecskehimlő, illetve a kiskérődzők pestisének megjelenése ismét ráirányította a figyelmet a romániai juhágazatra.

Juhászat: jó az exportkereslet, de jelentős kockázat a járványhelyzet és a munkaerőhiány
Hirdetés
Hirdetés